Južnoameričke kvalifikacije za SP: Bez iznenađenja

Ivor Krapac • četvrtak, 16.11.2000.

Prošle noći je, susretima desetog kola, nastavljen južnoamerički kvalifikacijski turnir za nastup na svjetskom prvenstvu 2002. u Japanu i Južnoj Koreji.

Najviše je pozornosti privukao susret u Santiagu, gdje domaći Čile nije uspio zaustaviti moćnu vodeću Argentinu, koju nije poremetio ni izostanak glavnih napadača - Batistute, Crespa i Claudija Lopeza. Istaknuo se Ariel Ortega, zabilježivši jedan (vrlo lijep) pogodak i jednu asistenciju. Čile je, zbog sve većeg zaostatka za vrhom ljestvice nakon dva uzastopna poraza, morao ići na pobjedu, no nailazio je na čvrstu obranu gostiju, tako da je prvu ozbiljniju prijetnju zabilježio tek u 43. minuti. Tada je već gubio s 1-0, zaslugom odlične Ortegine akcije - omaleni se Argentinac prošetao pokraj tri čileanska obrambenjaka, te nakon toga, u situaciji jedan-na-jedan, rutinski svladao vratara Tapiu. Čile je u već spomenutoj 43. minuti skoro došao do izjednačenja, jer je udarac glavom Pabla Contrerasa argentinski čuvar mreže Burgos jedva odbio do okvira gola. Drugo je poluvrijeme donijelo puno nervoze i mnoštvo grubih prekršaja, te konačnu odluku u drugoj minuti sudačke nadoknade. Ortega je krasnim dodavanjem Claudiju Husainu izbacio cijelu domaću obranu, pa je potonjem ostala samo lagana egzekucija za konačnih 2-0.

Brazil je na stadionu Morumbi u Sao Paulu zabilježio tešku pobjedu protiv čvrstih Kolumbijaca, ostavši tako i dalje prvi pratitelj Argentine. Bio je to i debut novog brazilskog izbornika Emersona Leaa, koji je, međutim, zbog dvadesetodnevne kazne susret morao pratiti s tribina. Domaći reprezentativci su većim dijelom utakmice bezuspješno napadali, pa su se na poluvremenu i tijekom drugog dijela utakmice čuli mnogobrojni zvižduci 50000 razočaranih gledatelja. Njihov je bijes uspio donekle smiriti Milanov branič Roque Junior, koji je pred sam kraj, u drugoj minuti sučeva dodatka, nakon udarca iz kuta glavom loptu pospremio u mrežu vratara Miguela Calera.

Uspješno je kvalifikacije nastavio i Paragvaj, slavivši u Asuncionu protiv Perua uvjerljivu pobjedu od 5-1. Pogotke su postigli Roque Santa Cruz (15. min.), Jose Cardozo (44.), Carlos Paredes (65.) i vratar Jose Luis Chilavert u 84. iz jedanaesterca, a pomogao je i Peruanac Jose del Solar autogolom u 25. minuti. Za goste je počasni pogodak zabio Pedro Garcia u 78. minuti. Valja spomenuti i dvije vratnice, te jedan poništeni zgoditak Peruanaca.

Ekvador se probio na četvrto mjesto ljestvice očekivanom gostujućom pobjedom u Maracaibu protiv slabe Venezuele, koja je pogreškama u obrani i sama pridonijela punom zadovoljstvu gostiju. Ekvadorski napadač Ivan Kaviedes je, posve zaboravljen od strane domaćih obrambenih igrača, pogodio već u četvrtoj minuti, a sedamnaest minuta kasnije Wellington Sanchez, nakon slabe reakcije domaćeg vratara Gilberta Angeluccija, povisuje rezultat na 2-0. Venezuela je u drugom poluvremenu uspjela doći tek do počasnog pogotka, zaslugom Juana Aranga u 65. minuti.

Jedini susret bez pogodaka odigran je na 3600 metara nadmorske visine u La Pazu, gdje su domaći Bolivijci protiv Urugvaja tražili posljednji priključak sa prvih pet na ljestvici. Urugvajci su vrlo ozbiljno shvatili ovo gostovanje, uložili su 150 000 dolara kako bi se u trotjednom pripremnom periodu uspjeli prilagoditi teškim uvjetima na velikoj nadmorskoj visini. Zbog tih dugotrajnih priprema odrekli su se i igrača koji igraju u europskim klubovima, jer bi oni mogli stići tek tri dana prije same utakmice. Sve to urodilo je plodom, jer su uspjeli doći do vrijednog boda, prvenstveno zahvaljujući odličnom vrataru Fabianu Cariniju, ali i sreći, jer je jedan od brojnih dalekometnih udaraca domaćih igrača zaustavila vratnica. Pred sam kraj utakmice, kad je postalo jasno da će gosti izdržati pritisak, porasla je nervoza bolivijskih reprezentativaca, što je osobito došlo do izražaja u 85. minuti, kad je Ronaldo Garcia isključen nakon što je laktom udario Pabla Garciju.

10.Venezuela 10 1 0 9 6-28 3

Napomena: Prve četiri reprezentacije osiguravaju nastup na SP 2002., petoplasirana momčad razigrava za plasman s pobjednikom oceanijskih kvalifikacija.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913