Suproliga: Mulaomerović opet vrlo zapažen

Karlo Dževerlija • petak, 17.11.2000.

Sinoćnjim utakmicama kompletirano je peto kolo FIBA Suprolige. Peto kolo se ne bi moglo okarakterizirati kao domaćinsko - gosti bodove nose iz pet susreta. Među poraženima domaćinima su Lulea i Siena koje i nakon petog kola ne znaju za pobjedu. CSKA našeg Alanovića doživio je prvi poraz, pa je Maccabi jedini koji i nakon petog kola ima stopostotni učinak. Mulaomerović je u dresu Efes Pilsena opet imao vrlo dobru večer. Detaljnije o svakom susretu i nastupima Hrvata pročitajte u nastavku izvještaja...

Iraklis je na gostovanju kod Oostendea izgubio utakmicu, ali i Tonya Farmera na, minimalno, 15 dana. Iako su Grci utakmicu kontrolirali 35 minuta, 5 završnih minuta i pobjeda pripala je domaćinima koji su pogodili nekoliko ključnih lopti i ostali čvrsti do kraja. Najbolji igrač i MVP utakmice bio je Jon-Robert Holden sa 26 koševa i 3 skoka.

Nakon tri startna poraza, Zepter je ponovno pobijedio, ponovno na gostovanju. Kao i Split i slabašna se Siena (nedostaje im nekoliko ključnih igrača) pokazala kao ljubazan domaćin. Sieni je ovo peti uzastopni poraz, pa i sam trener Fabrizio Frates više ne vjeruje u prolazak u daljnji krug. Najbolji kod Poljaka koji su susret odlučili u svoju korist tek u zadnjoj četvrtini bio je MVP Adam Wojcik (19 koševa - šut 77.8% i 3 skoka).

Partizan je unatoč dijametralno suprotnim poluvremenima relativno lako slavio na gostovanju kod Lulee. Praktički, susret je odlučen u prvih 20 minuta kada su gosti agresivnom obranom i visokom efikasnošću u napadu, došli do 14 razlike. U nastavku je uslijedilo poznato balkansko opuštanje koje Plannja nije znala do kraja iskoristiti. Najbolji pojednici bili su Miroslav Berić (30 koševa) i Yohance Nicholas (17 koševa, 12 skokova).

Efes je, iako bez ozljeđenih Kerem Tunceria i Kaya Pekera, u suretu protiv Pau-Ortheza došao do lagane domaće pobjede. "Danas smo igrali vrlo dobru obranu. Pogotovo je naš play Mulaomerović vrlo dobro organizirao igru. Pobjediti ćemo u svakoj utakmici doma, ako budemo igrali ovako kao danas." izjavio je trener Ergin Ataman (Efes Pilsen). Najbolji Turak bio je Mehmet Okur sa 67% šuta, 16 koševa i 7 skokova. "Mula" je odigrao vrlo dobro: 23 koša (50% šuta), 6 asista i dvije ukradene lopte.

CSKA-ov niz se morao negdje prekinuti, Ülker je sve učinio da to bude baš u susretu s njima. Iako trener Valeriy Tikhonenko uzroke porazu vidi u "nevjerojatnom ritmu i rasporedu utakmica, te nepostojanju vremena za odmor igrača", dosta istine ima i u činjenici da Turci nisu bezopasni protivnik. Iako su gubili 14-15 razlike, ustrajali su te na kraju došli do vrlo značajne (možda i neočekivane) pobjede. MVP bio je mladi Serkan Erdogan koji je 17 od ukupno 24 koša ubacio u završnih 10 minuta. Alanović je za 36 minuta ubacio 6 koševa i 8 puta uspješno dodao.

ALBA po treći put iz guste završnice izlazi kao poražena. Sinoć je sa tek tri koša razlike poražena na gostovanju kod Asvela. Ponajviše zahvaljujući Joe Stephensu (24 koša, 3 skoka) Asvel je prebrodio loš ulazak u utakmicu i rane probleme sa faulovima. Protiv 4. pobjede Francuza najviše protiv imao je Derrick Phelps čijih 27 koševa nisu pomogla Albi da ubilježi treću pobjedu.

Scavollinijev tornado poharao je Krku. Već nakon 4 minute Talijani su bili 21 koš u plusu (25:4), pa je utakmica ostala bez ikakve priče. "Čestitam domačinima i treneru Pillastriniju. Scavolini je odigrao sjajno, mi nismo mogli zaustaviti njihove najbolje igrače Johnsona (MVP, 15 koševa i 9 skokova), Bookera i Gigena. S druge strane naš najbolji igrač je imao vrlo loš nastup." izjavio je trener Krke Aleš Pipan. Anzulović je za 23 minute ubacio 8 koševa, dok je Arapović igrajući gotovo čitav susret postigao 12 koševa i 4 puta uspješno skočio.

Maccabiju je trebao produžetak da u petom kolu dođe do pete pobjede. Unatoč 3 igrača iz startne petorke koji su izbačeni zbog 5 faulova, Bayer je uspio dohvatiti produžetak. No i ništa više, na kraju je nedostajalo i malo sreće. Imali su i posljednju šansu, ali je Chuck Evans (31 koš, 8 asista i 4 skoka) napravio faul u napadu u pokušaju da prodre u reket. Najbolji Izraelac bio je, po običaju, Nate Huffman sa 18 koševa i 7 skokova.

Čini se da prvaci Europe dolaze na pravi put. 104 ubačaja novi je rekord u SuproLigi. O razigranosti govori i podatak da su na kraju Grci imali 6 igrača sa dvostrukim brojem ubačaja. Panathinaikos je igrao kolektivnu utakmicu (25 asista naprema 14 protivničkih), pa su nakon uništenja PAOK-a (+17) ovaj vikend u domaćem prvenstu eto, isto učinili i Lietuvos Rytasu.