ZAGREB – ZADAR 68:84 (19:19, 40:31, 54:62)

ZAGREB:Tomas 9 (3/8), Tanta , Miljković 9 (3/3), Tomasović, Blašković, Perinčić 2 (1/6), Marinović 3 (1/1), Stojić 9 (3/11), Vukičević 18 (7/16), Garma, Daugherty 18 (8/16).

ZADAR: Knežević, Marić 10 (3/7), Baldwin 8 (3/9), Krunić 18 (5/10), Perinčić, Špralja, Morović, J. Ružić 10 (4/8), Dijan 2 (1/1), T. Ružić 17 (8/11), Mandeville 2 (1/2), Pejčinović 17 (8/14).

Postotak šuta: Zagreb 26/61 (43%), Zadar 33/62 (53%)
Osvojene lopte: Zagreb 9, Zadar 16
Izgubljene lopte: Zagreb 17, Zadar 19
Blokade: Zagreb 2, Zadar 4

Budući tata Tomo Ružić u efektnoj akciji (Snimio: Dražen Patarčić)

Zagreb je na domaćem terenu u sedmom kolu A-1 lige košarkaša pobijeđen od Zadra 68:84 (40:31). Bila je to utakmica s dva potpuno različita poluvremena, Zagreb je u prvom dijelu nadvladao Zadrane, koji su u drugom dijelu pronašli svoju igru i rezultat potpuno okrenuli u svoju korist te nanijeli težak poraz “mravima”.

Iako je Zadar na kraju prvog poluvremena imao zaostatak od 9 koševa, drugi je dio gost završio sa 25 koševa više nego domaćini!

Najbolji “mravi” bili su Vukičević i Daugherty, oba sa po 18 koševa (iako je Daugherty postigao samo dva koša u drugom poluvremenu, a cijelo je vrijeme igrao). Kod gostiju istaknuli su se Tomislav Ružić i Pejčinović (oba po 17 koševa, dok je Pejčinović zabilježio i četiri blokade, a i 10 skokova!), te Krunić s 18 poena.

Prva četvrtina bila je nadasve neizvjesna, jer je rezultat od samog početka bio izjednačen. Zagreb je imao pet razlike (13:8) četiri minute prije kraja, no četvrtina završava remijem - 19:19.

Druga četvrtina donosi sjajnu igru Zagreba i nesnalaženje Zadra u toj situaciji. Stojićevom tricom Zagreb opet odlazi na +5 (26:21), a nekoliko minuta kasnije košem Miljkovića, pa njegovim zakucavanjem iz kontre na +11 (34:25). Nakon time-outa Zadra, prednost se neznatno smanjuje, da bi tri minute prije kraja Zagreb ostvario svoju najveću prednost na utakmnici +14 (40:26), zahvaljujuću ponajprije dvjema tricama Daughertyja. Prvo poluvrijeme završava vodstvom Zagreba - 40:31.

Darko Krunić nije imao milosti prema svojoj negdašnjoj momčadi, a Miljković nije imao pravo oružje protiv njega (Snimio: Dražen Patarčić)

Drugi dio donosi potpuno novu igru Zadra sa zonskom obranom za koju Zagrebaši jednostavno nisu imali rješenja i Zagrebova se prednost prilično brzo istopila, a razlozi su zonska obrana, i samo četiri koša u prvih pet minuta, pa Zadar tricom Jurice Ružića počinje svoj put ka pobjedi (44:46). Zakucavanjem Pejčinovića, te odmah nakon njega i Ružića, Zadar vodi (44:50), no Zagrepčani se vraćaju i tri minute do kraja treće četvrtine rezultat je 49:50.

Iako se činilo da će utakmica i dalje ostati neizvjesna ovo je bila najmanja razlika do kraja same utakmice i Zagreb je više nije dostigao, a kamoli i prestigao. Treća četvrtina završava 54:62.

Zadar kreće još silovitije u posljednjoj četvrtini, te Krunićevom tricom dolazi na +13 (56:69). “Mravima” više nema spasa, minutu prije kraja gube 65:81, dok krajnji rezultat glasi 84:68 u korist Zadra.

Izjave trenera:

Vladimir Vanjak (Zadar): "Odigrali smo dva različita poluvremena. U prvom nije bilo ideje u napadu, a Zagreb nas je iznenadio agresivnošću koja nas je uvela u neprihvatljivu igru, te smo taj dio odigrali loše. U drugom dijelu Zagreb nije imao odgovor na zonsku obranu, što je, uz kontranapade i presudilo ovu utakmicu. Bili smo kvalitetniji i za nijansu bolji od Zagreba, iako nam ova pobjeda puno znači, jer je ovo bila vrlo teška utakmica i ona nas je dovela korak bliže prema cilju da se zadržimo u vrhu. Zadovoljan sam i nastupom Zadra u Euroligi, iako nam još nešto nedostaje da i tamo ostvarimo dobre rezultate."

Željko Poljak (Zagreb): "Odigrali smo odlično prvih 15 minuta, no kad smo izgubili prednost od 14 koševa, sve je krenulo nizbrdo. Moji igrači u nastavku nisu bili dovoljno agresivni i imali su loš šut. Zadar je zasluženo pobijedio."