Završni dan u Göteborgu: Rusi "pomeli" Europu

Bernard Jurišić, HINA • nedjelja, 13.08.2006.

Zadnji dan Europskog atletskog prvenstva u Göteborgu donio je puno uzbuđenja i zanimljivih ostvarenja. Podijeljeni su zadnji kompleti odličja, a Rusi su s čak 34 medalje praktično "pomeli" konkurenciju. Donosimo vam pregled posljednjeg dana Europskog prvenstva...

Talijan Stefano Baldini po drugi je put u svojoj karijeri osvojio naslov europskog prvaka u maratonu. Naslovu iz Budimpešte iz 1998. godine 35-godišnji Baldini, inače aktualni olimpijski pobjednik iz Atene, pridodao je i ovaj u Göteborgu stigavši na cilj u vremenu od 2:11:32 sata.

Slika 1 od 2.

Odlučujući trenutak u utrci dogodio se na 40. kilometru kada je Baldini pojačao i napokon slomio otpor najvećeg iznenađenja utrke Švicarca Viktora Roecklina koji je na kraju osvojio srebro sa 18 sekundi zaostatka, dok je brončano odličje osvojio Španjolac Julio Rey, aktualni viceprvak svijeta, sa 1:05 minuta iza Baldinija.

Ruska ženska štafeta 4x100 metara osvojila je zlatno odličje. Guščina, Rusakova, Habarova i Grigorjeva stazu su pretrčale za 42.71 sekundi. Srebro je pripalo Britankama (43.51), a bronca Bjelorusiji (43.61).

Braniteljice naslova Francuskinje odustale su nakon što je palica ispala u izmeni Adrianne Lamalle i Muriel Hurtis, a isto se dogodilo i Nijemicama, te Belgijankama, pa je propala prilika za Kim Gaevert da uzme i treće zlato na EP-u. Posebno je zanimljiva bila štafeta Švedske za koju su trčale sestre Kallur, sedmobojka Kluft i visašica Green.

Slika 2 od 3.

Britanska muška štafeta 4x100 metara (D.Chambers/D.Campbell/M.Devonish/M.Lewis-Francis) osvojila je naslov europskih prvaka istrčavši stazu u vremenu od 38.91 sekundi. Srebro je pripalo Poljacima (P.Rogowski/L.Chyla/M.Jedrusinski/D.Kuc) (39.05), a bronca aktualnim svjetskim prvacima Francuzima (O.Kankarafou/R.Pognon/F.Calligny/D.Alerte) (39.07).

Izraelski skakač s motkom Alex Averbukh obranio je naslov europskog prvaka i to sa samo dva skoka. Sibircu Averbukhu (31), koji je 1998. emigrirao u Izrael, zlato je donio skok preko 5.70 metara u prvom pokušaju, a prije toga je samo jednom, i to uspješno, izlazio na 5.60.

Srebro su osvojili Francuz Romain Mesnil i Nijemac Tim Lobinger, oba sa preskočenih 5.65 metara. U finalu je po kiši nastupilo čak 20 skakača jer su kvalifikacije bile otkazane zbog lošeg vremena.

Slika 3 od 4.

Ruska atletičarka Tatjana Tomašova europska je prvakinja na 1500 metara slavivši s vremenom 3:56.91 minuta. Tomašova je kao dvostruka prvakinja svijeta (2003, 2005) dodala i prvi europski naslov na 1500 metara.

Srebro je pripalo također Ruskinji Juliji Čiženko (3:57.61), koja je vodila do 30 metara prije cilja, a broncom se okitila Bugarka Daniela Jordonova (3:59.37).

Nijemica Steffi Nerius osvojila je naslov europske prvakinje u bacanju koplja s najboljim hicem sezone u svijetu od 65.82 metara. Nerius (34) je dvostruka olimpijska doprvakinja i vlasnica dviju brončanih medalja sa Svjetskih prvenstava.

Slika 4 od 5.

Srebro je pripalo Čehinji Barbori Spotakovoj (65.64 m), a bronca Španjolki Mercedes Chilla (61.98 m).

Ruska ženska štafeta 4x400 metara osvojila je naslov europskih prvakinja. Ruskinje su suvereno došle do zlata sa vremenom od 3:25.12 minuta. Srebro je pripalo Bjeloruskinjama (3:27.69), a bronca Poljakinjama (3:27.77).

Nizozemski trkač Bram Som novi je europski prvak na 800 metara. Som se u uzbudljivoj završnici svih osam finalista progurao do zlata sa vremenom 1:46.56 minuta.

Veliko iznenađenje napravio je Luksemburžanin David Fiegen (1:46.59) osvajanjem srebrne medalje, prve uopće u povijesti atletskog EP-a za Luksemburg, dok je Britanac Sam Ellis (1:46.64) bio brončani. Zbog ozljede u Göteborg nije stigao olimpijski prvak u ovoj disciplini Rus Jurij Boržakovski.

Španjoplski trkač Jesus Espana novi je prvak Europe na 5000 metara nakon što je u Göteborgu pobijedio sa rezultatom od 13:44.70 minuta. Srebro je pripalo Britancu Mohammedu Farahu (13:44.79), a bronca Španjolcu Juanu Carlosu Higueru (13:46.48).

Slika 5 od 6.

Ruskinja Ljudmila Kolčanova nova je europska prvakinja u skoku udalj skočivši u trećoj seriji pobjedničkih 6.93 metra.

Srebro je pripalo sedmobojki iz Portugala Naide Gomes koja je doskočila do 6.84 metra, ali sa vjetrom od tri metra u sekundi u leđa, dok je brončana Ruskinja Oksana Udmurtova (6.69 m). Ljubimica domaće publike Šveđanka Carolina Kluft bila je šesta sa skokom od 6.54 metra.

Francuska muška štafeta 4x400 metara osvojila je zlato u toj posljednjoj disciplini Europskog atletskog prvenstva u Göteborgu. Leslie Djhone, Idrissa Mbarké, Naman Keita i Marc Raquil su opravdali naslov prvih favorita i uvjerljivo pobijedili u vremenu od 3:01.10 minuta.

Slika 6 od 7.

Srebro je pripalo Britancima (Robert Tobin, Rhys Williams, Graham Hedman, Tim Benjamin) (3:01.63), a bronca Poljacima (Daniel Dabrowski, Piotr Kedzia, Piotr Rysiukiewicz, Rafal Wieruszewski) (3:01.73).

Rusija je najuspješnija reprezentacija Europskog prvenstva s čak 34 medalje, od čega po 12 zlata i srebara, te 10 bronci. Koliko su rusi dominantni u europskoj atletici, govori i činjenica da je druga najuspješnija nacija Njemačka sa "samo" 10 medalja (po 4 zlata i srebra, 2 bronce).

Bjelorusija je osvojila 9 medalja (4-3-2), Francuska 8 (4-1-3), Španjolska 11 (3-3-5), Švedska 6 (3-1-2), Belgija 3 (sva tri zlata), Portugal 4 (2-1-1), Italija 3 (2-0-1), a razočarali su atletičari Velike Britanije koji jesu osvojili 11 medalja, ali samo jedno zlato.

Hrvatska je i ovog puta ostala bez medalje, a najbliže joj je bila Blanka Vlašić, s četvrtim mjestom u skoku u vis.