Cibona - Split CO: "Žuti" blizu iznenađenja

Bojan Poturica • srijeda, 04.04.2007.

U susretu između jedine dvije neporažene momčadi iz prva tri kola A-1 Lige za prvaka, Cibona je u Draženovom domu imala neočekivano težak posao protiv gostiju iz Splita te je na kraju slavila 100:96...

Četiri dana nakon razočaravajućeg poraza od Partizana u trećoj utakmici polufinala NLB lige, košarkaši Cibone ugostili su Split CO u zaostalom susretu 4. kola A-1 Lige za prvaka. Iako je bilo za očekivati da "cibosi" neće biti niti približno na 100%, što zbog poraza od Partizana, što zbog nedostatka svježine, što zbog nedovoljne oporavljenosti igrača, malo tko se mogao nadati da će Cibona na kraju biti zadovoljna s četiri koša prednosti i da će junaci biti Bariša Krasić i Marijan Mance.

Vezane vijesti

Split CO je odmah na početku dao do znanja "cibosima" da im neće biti lako. U prvih deset minuta Hrvoje Perić je najavio da će imati svoj dan, a Amerikanac Erick Barkley se odmah pokazao kao veliko pojačanje "žutih". Glavni igrač Splita, Portorikanac Elias Ayuso, imao je jako slab uvod u utakmicu te je promašio nekoliko šuteva i izgubio par lopti. Usprkos neučinku Ayusa, Split je na kraju prve četvrtine imao prednost 24:20.

A potom se Ayuso razgoropadio u drugoj četvrtini. Prvo je Andrić smanjio zaostatak Cibone, a onda je Portorikanac zabio dvije trice za prednost Splita 30:22, a potom je nakon slobodnih bacanja Wisniewskog, Ayuso zabio još jednu tricu preko Kusa za 33:24. Cibona se vraća u igru preko Marina Rozića koji u drugom dijelu postiže svih svojih deset koševa. Na odmor se odlazi s minimalnom prednošću "žutih", 44:43.

Splićani su posljednjih nekoliko minuta prvog dijela odigrali loše, a razlog u tome treba tražiti i u energetskoj potrošnji igrača Slobodana Subotića koji je protiv Cibone koristio osam igrača, s tim da su dvojica (Ćosić i Car) kombinirano igrala manje od pet minuta. Bilo je jasno da će Split morati dobro otvoriti treću četvrtinu ako želi imati šanse u nastavku. I upravo to se dogodilo. Predvođeni odličnim Barkleyem i Ayusom, Split je stigao do +12 (62:50). Tada nije bilo lako Draženu Anzuloviću. Cibonu je u igri držao Wisniewski koji je danas bio prvo ime domaće momčadi s 26 koševa i šest asistencija.

Cibona na kraju treće dionice zaostaje šest koševa (64:70). U posljednjih deset minuta "cibosi" odlično startaju, a glavni akteri preokreta su Krasić i Mance koji odmah na početku rade seriju 10:2 te zabijaju svaki po pet koševa. U tim trenucima na klupi Splita je Barkley koji ima četiri prekršaja, a njegova zamjena Petar Ćosić se ne snalazi najbolje. Cibona nakon toga ima vodstvo 74:72 koje ne ispušta do samog kraja, ali niti ne uspijeva znatno povećati prednost. Najveće vodstvo Cibona ima pri rezultatu 80:74 nakon što Wright (14 koševa, 10 skokova) zabija četiri poena u nizu.

Barkley se u međuvremenu vratio u igru te je pokrenuo goste. Prvo je Amerikanac zabio tricu, a nakon ubačaja Mancea, Barkley zabija još jedan težak šut za -3 Splita (82:79). Kus zabija dvicu, ali sa sedam i pol metara potom odgovara Ayuso koji smanjuje na samo dva koša zaostatka. Cibona ne realizira napad, a Stipanović izjednačuje rezultat nakon odlične asistencije Barkleya. Wisniewski pogađa tricu, a Wright zabija još dva poena za +5 Cibone. Ayuso potom zabija četiri uzastopna slobodna bacanja i prednost Cibone je minimalna, 89:88. Pri 91:90 za Cibonu Mance zabija tricu minutu prije kraja, a s druge strane s devet metara pogađa Ayuso i ponovno odvodi utakmicu u neizvjesnost.

Gosti su potom faulirali Krasića koji zabija oba slobodna bacanja, a trener Cibone Anzulović ne želi priuštiti Ayusu priliku da postane junak te se odlučuje za taktiku prekršaja. "Cibosi" fauliraju Barkleya koji zabija oba slobodna bacanja 11 sekundi prije kraja. Potom gosti rade brzi prekršaj na Kusu koji realizira oba slobodnjaka za 98:95. Šest sekundi prije kraja Barkley ponovno ima priliku s linije slobodnih bacanja. Prvo pogađa, drugo promašuje, a Stipanović radi prekršaj prilikom skoka. Krasić zabija oba slobodna bacanja i Cibona na kraju slavi 100:96.

Na kraju se mora čestitati gostima iz Splita jer su pokazali iznimnu borbenost i da su imali malo više sreće možda bi i pobijedili. Presudno je možda bila dionica od tri i pol minute u kojima nije nastupio Barkley. S Ćosićem na poziciji razigravača Split nije imao ideju.

U redovima Cibone Wisniewski i Wright su bili prva imena, Mance je zabio 12, a Krasić 13 koševa. Kod Splita Ayuso je završio na 31 poenu uz šut za tricu 7/16, Barkley je upisao 21 koš i osam asistencija, a Perić se zaustavio na 21 poenu i pet skokova.