Silnov umirio Šveđane

Branimir Korać • srijeda, 09.08.2006.

Mladi Rus Andrej Silnov uzeo je zlato u sjajnom finalnom natjecanju u skoku u vis na Europskom prvenstvu. Silnov je uzeo zlato ispred Čeha Jankua i Stefana Holma iz Švedske...

Finale skoka u vis za atletičare zasad je definitivno bilo najkvalitetnije natjecanje na ovogodišnjem Europskom prvenstvu. Dovoljno je tek reći kako je četvrtoplasirani Šveđanin Linus Thörnblad preskočio 2.34 metra i ostao bez medalje s visinom koja je tek jednom ove sezone do Göteborga preskočena.

Zlato je uzeo sjajni mladi Rus Andrej Silnov koji je sve visine preskočio u prvom pokušaju, uključujući i pobjedničkih 2.36, a vrlo blizu bio je i u sva tri pokušaja na 2.41.

Srebro je otišlo u Češku Tomasu Jankuu koji je srebro uzeo s 2.34 zahvaljujući tome što je ovu visinu preskočio iz drugog pokušaja, a trećeplasirani Šveđanin Stefan Holm i njegov sunarodnjak Linus Thörnblad tek iz trećeg pokušaja.

Branitelj naslova Rus Jaroslav Ribakov nije bio raspoložen kao prva četvorka i s preskočenih 2.30 zauzeo je za njega tek peto mjesto.

Rezultati, skok u vis:
1. Silnov, Andrej (RUS) 2.36 rezultat sezone u svijetu i rekord europskih prvenstava

Slika 1 od 2.

Norvežanin Andreas Thorkildsen opravdao je ulogu prvog favorita za zlato u bacanju koplja. Thorkildsen je ostvario tri najduža hitca natjecanja i s konačnih 88.78 metara iz posljednje serije uzeo zasluženo zlatnu medalju.

Srebro je konačno osvojio odlični Finac Tero Pitkämäki. Pitkämäki je već nekoliko godina među vodećim svjetskim kopljašima, ali na velikim natjecanjima uredno zakaže i ostane bez medalje. Dalje od Thorkildsena nije mogao baciti, ali za srebro je bacio dovoljno daleko.

Priča dana je veliki Jan Zelezny. Čeh koji je već ušao i u peto desetljeće s velikih 85.92 metara došao je do bronce. Vjerojatno najbolji kopljaš svih vremena ovaj rezultat ostvario je u prvoj seriji i to je bilo dovoljno za broncu.

Slika 2 od 3.

Na 1500 metara očekivao se veliki dvoboj Francuza Mehdija Baala i Ukrajinca Ivana Heška. On nije niti izostao, a na kraju je razloga za slavlje imao Baala.

Francuz je još jednom dokazao da može izdržati dugačak finiš i u završnici biti brži čak i od jednog Heška koji je poznat po sjajnom finišu. Sama utrka bila je dosta spora, jedva ispod 3:40, ali takvo što se i očekivalo. Svi su se čuvali za završnicu, a tamo su ipak oni najbolji uzeli medalje.

Treće mjesto uzeo je nominalno i treći favorit utrke Španjolac Juan Carlos Higuero dok ostatak društva ipak nije uspio ući u borbu za medalje.