SPLIT CO - CIBONA VIP Zagreb 68:87 (20:22, 15:20, 14:21, 19:24)

SPLIT CO: Subotić 5 (2/3), Gregov 3 (1/3), Tomeljak 2 (1/3), Vujčić 14 (4/13), Žižić 5 (1/2), Rencher 16 (7/9), Ukić, Poljak (0/3), Pašalić, Grgurević 9 (3/6), Land 7 (3/8), Badžim 7 (3/7).

CIBONA VIP: Longin, Kus, Sesar 15 (3/10), Planinić, Prkačin 3 (1/4), Lee 3 (1/9), Giriček 10 (4/5), Skelin 13 (4/4), Awojobi 12 (4/9), Mamić 23 (9/15), Nicević 8 (4/5), Džidić.

Postotak šuta: Split CO 25/57 (44%), Cibona VIP 30/61 (49%)
Skokovi: Split CO 24 (18+6), Cibona VIP 39 (24+15)
Asistencije: Split CO 11, Cibona VIP 14
Osvojene lopte: Split CO 6, Cibona VIP 9
Izgubljene lopte: Split CO 8, Cibona VIP 10
Blokade: Split CO 1, Cibona VIP 1

Unatoč dobrima najavama i hrabrenjima kako u večerašnjem derbiju između Splita CO i Cibone VIP nema favorita, Zagrepčani su pokazali da su bez obzira na posrtanja u početku sezone, ipak neprikosnoveni u okvirima naše lige. Vrlo dobrom partijom uvjerljivo su porazili domaćine i tako im nanijeli deveti uzastopni poraz u prvenstvenim i Kup ogledima. Pomalo je čudno, ali presudila je veća borbenost i želja "vukova", upravo aduti koje su u najavama utakmice na svoju stranu "vagali" svi prijatelji splitskog kluba. Zagrebačka momčad uvjerljivo je nadskakala Splićane (39:24), što je bio ključ uvjerljive pobjede, znajući da je napadački arsenal gostiju znatno kvalitetniji i ubojitiji.

Petorica "vukova" protiv dvojice splitskih centara (Snimio: Vinko Muštra)

Počelo je minutom šutnje, odavanjem počasti prvom predsjedniku Republike Hrvatske Franji Tuđmanu. Domaći strateg Jasmin Repeša iznenadio je većinu u dvorani postavljanjem Ivana Tomeljka u startnu petorku, iako mu u dosadašnjem tijeku sezone nije poklanjao previše minuta. Gostujući trener Neven Spahija znao je odakle prijeti najveća opasnost, pa je svu pozornost svoje obrane usmjerio prema splitskom kapetanu Nikoli Vujčiću.

Otvaranje je bilo dobro za "žute", vodili su od samog početka sve do pred kraj prve četvrtine. No, odličnu večer već u ranoj fazi utakmice najavio je Mate Skelin, koji je uz vrlo dobru obranu na Vujčiću, u napadu nanizao gotovo polovicu (10) koševa svoje momčadi. U 7. minuti gosti su preuzeli vodstvo i nisu ga ispuštali do kraja utakmice.

U drugoj četvrtini možda i odlučujuću seriju napravio je Gordan Giriček, koji je sa 7 poena u ovom dijelu igre najviše "kumovao" prvoj većoj prednosti Zagrepčana, koja je pred kraj ovog dijela igre dosegla 7 poena. Uz njega, odlično je "radio" Matej Mamić, Livnjak koji je svoje ime i afirmaciju stvorio upravo na Gripama.

Splitski "black - out" dogodio se početkom treće četvrtine. Svoj prvi pogodak u nastaku postigli su tek nakon 5 minuta igre, u međuvremenu su gosti već stvorili desetak poena prednosti. Serijom od 12:2, Zagrepčani su stigli do velike prednosti, imali su i 18 koševa viška (41:59 u 28. minuti), do kraja treće četvrtine Splićani su ipak supjeli malo smanjiti veliku prednost gostiju. Ovaj dio igre pripao je Tunjiju Awojobiju, koji je zajedno sa Skelinom i Prkačinom ukočio splitske centre na jednom, a lagano ih nadigravao na drugom kraju igrališta.

Splićani nisu uspjeli parirati Ciboni (Snimio: Vinko Muštra)

U posljednjoj četvrtini, domaćini su uspjeli tek malo zaprijetiti u samom početku, no ispod -10 nisu se uspjeli spustiti. Nakon 60:72 u 36. minuti, brzom serijom od 2:10, koševima raspoloženog Mamića (uz 23 poena, imao je i 10 skokova, te 6 osvojenih lopti!) i Sesara, konačni pobjednik riješen je i "teoretski". Potpuno zasluženo "vukovi" su nastavili niz uspjeha protiv Splićana i naznačili da ulaze u pravu formu.

Jasmin Repeša, trener Split CO-a: "Odlična igra Cibone i zaslužena pobjeda. No, način na koji smo mi izgubili ovu utakmicu je nedopustiv. Radni aspekt, na kojem gradimo čitavu sezonu, je izostao, a kad njega nema, ova momčad puno manje vrijedi. Cibona nas je dotukla na mjestu na kojem bismo trebali biti najjači - voljni aspekt i skokovi. Suđenje? Ne bih ga komentirao, za dobro hrvatske košarke moramo imati povjerenje jedni u druge, da svatko radi svoj posao kako najbolje zna, a pogriješiti može svatko."

Neven Spahija, trener Cibone VIP: "Presretan sam što smo izborili ovako uvjerljivu pobjedu na Gripama, s obzirom na situaciju u kojoj smo u zadnje vrijeme. Pokazali smo mnogim kritičarima da nismo pogrešno koncipirali momčad i da ćemo iz utakmice u utakmicu rasti."