NBA: Kobe Bryant nadjačao Cartera

Ivor Krapac • ponedjeljak, 18.12.2000.

Prošle NBA noći najveću je pozornost privukao dvoboj u Torontu, gdje su se sučelili LA Lakersi i domaći Raptorsi. Bio je to i susret dvojice trenutno najboljih strijelaca lige, Kobea Bryanta i Vincea Cartera, u kojem je punu pobjedu (u pojedinačnom i momčadskom učinku) uzeo igrač Lakersa, koji je time potvrdio svoj primat na ljestvici strijelaca. Bryant je postigao 40 poena, 14-29 iz igre, 11-11 iz slobodnih bacanja, dodavši sedam skokova, dok je njegov suparnik imao 31 poen, ali uz loš šut 10-32, te 12 skokova i šest asistencija. Bryant je poslije utakmice, naravno, porekao da je razmišljao o susretu s Carterom, te istaknuo da ga ne zanimaju individualne, već samo momčadske pobjede i naslovi prvaka. Utakmica je, inače, riješena u produžetku, nakon što su Raptorsi u manje od pet minuta do kraja regularnog dijela serijom 17-2, uz osam poena Antonija Davisa (ukupno 14, te 16 skokova), nadoknadili -15. Ipak, pri rezultatu 91-89 Lakersi su mogli riješiti stvar, ali je, na njihovu žalost, 12 sekundi do kraja Shaquille O`Neal (28 poena) morao na liniju slobodnih bacanja i, naravno, promašio oba. Potom je na scenu stupio Carter, prvo je sa dva slobodna bacanja izjednačio rezultat, a zatim blokirao Bryantovu tricu u posljednjim trenucima. U produžetku, međutim, više nije uspio spriječiti poraz svoje momčadi, imao je u posljednjim trenucima priliku za novi produžetak, ali nije pogodio daleku tricu.
Slična uzbuđenja su vidjeli i gledatelji u Madison Square Gardenu, ali uz sretan završetak za svoju momčad, jer su se New York Knicksi, pobjedom u produžetku protiv Milwaukee Bucksa, vratili nakon očajnog izdanja protiv Utah Jazza. Domaćine je od poraza u posljednjoj sekundi regularnog dijela, iskoristivši usredotočenost obrane Bucksa na Allana Houstona (29 poena), tricom iz kuta spasio Erick Strickland (pet poena, šut 2-7). Knicksi su dvije i pol minute do kraja posljednje četvrtine već bili "u rupi", ali su se dvjema tricama Glena Ricea (učinak sezone od 32 poena, 5-6 za tri poena, 14 skokova) "vratili u život". Pomogao je i "play" gostiju Sam Cassell (13 poena), koji je sedam sekundi do kraja promašajem jednog slobodnog bacanja omogućio Stricklandovo "herojstvo". U produžetku su stvar riješili Houston i Rice, a posljednju šansu je promašajem trice za Buckse propustio Lindsey Hunter (14 poena). Kod Bucksa su najviše zabili Glenn Robinson (23 poena, šut 8-26, 11 skokova), Ray Allen (18, trice 2-10) i, s klupe, Tim Thomas (17), dok kod Knicksa treba istaknuti i učinak Marcusa Cambya (11 poena, 13 skokova) i podbačaj Latrella Sprewella (10 poena, šut 3-13).
Orlando Magic je u Vancouveru slomio Grizzliese sjajnim drugim poluvremenom Tracya McGradya (23 od 27 poena nakon odmora, po osam skokova i asista), koji je ponovno, izostankom Granta Hilla, morao preuzeti najveću odgovornost. Pomogli su mu i John Amaechi (18 poena, 14 u prvoj četvrtini), te Michael Doleac i Darrell Armstrong (osam asistencija, sedam skokova) s po 16 poena, dok su domaće predvodili Mike Bibby (19 poena) i Othella Harrington (15).
U Detroitu su domaći Pistonsi poklekli pred Dallas Mavericksima, koje je, postigavši ključnih pet poena u završnici utakmice, unatoč problemima sa želucem dan prije, opet predvodio Nijemac Dirk Nowitzki (25 poena, sedam skokova). Kod Mavericksa dobri i Steve Nash (devet asista) i Christian Laettner s po 16 poena, te Michael Finley s 13 poena i osam asitencija, dok su Pistonse predvodili Jerry Stackhouse (24 poena, po sedam skokova i asista), Joe Smith (20 poena, 13 skokova) i Chucky Atkins (19 poena).
New Jersey Netsi su vraćajući se iz Atlante, nakon što im zbog problema s maglom avion nije mogao sletjeti u New Yorku, izgubili cijelu noć putujući autobusom, pa je posve razumljivo da nisu pružili mnogo protiv Sacramento Kingsa. Gosti su, predvođeni Chrisom Webberom (33 poena, 12 skokova), Dougom Christieom (18 i osam skokova) i Vladom Divcem (12) bez većih problema došli do pobjede. Kod pospanih Netsa nitko nije briljirao, Stephon Marbury je za 17 poena potrošio čak 21 loptu, dodavši osam asistencija, a vrijedan spomena je i učinak Aarona Williamsa (13 poena, osam skokova).
Washington Wizardsi su, predvođeni Juwanom Howardom (31 poen, osam skokova) i Richardom Hamiltonom (30 poena), napokon nekoga i pobijedili, srušivši na gostovanju u Los Angelesu mlade Clipperse. Domaći su se igrači, predvođeni Lamarom Odomom (20 poena, osam skokova) i Dariusom Milesom (14 i 8), uspjeli održati u egalu samo u prvoj četvrtini. Kod Wizardsa je vrijedan spomena i učinak Roda Stricklanda - 12 poena, ali uz šut 3-11, te 10 asistencija i sedam skokova.