Zadrani korak naprijed, Osječani dva unatrag

Ivor Krapac • nedjelja, 25.02.2007.

Sve smo bliže konačnoj odluci o posljednjim sudionicima košarkaške Lige za prvaka. Subotnje 16. kolo prvog dijela hrvatske A-1 lige donijelo je dobre vijesti za zadarsku Borik Puntamiku, koja je domaćom pobjedom praktički osigurala drugu uzastopnu godinu u elitnom društvu, dok je Osijek 2006 u potpuno različitoj situaciji. Poraz u Dubrovniku dodatno je udaljio Osječane od borbe za četvrto mjesto i nastavak sezone u društvu hrvatskih sudionika NLB lige...

Košarkaši Borika su u Jazinama sa 76:70 nadjačali već mirnu brodsku Svjetlost, koja je još ranije osigurala Ligu za prvaka. Zadrani su vrlo rano stigli do vodstva i zadržavali goste iz Slavonskog Broda na sigurnoj rezultatskoj udaljenosti, iako ni u jednom trenutku nisu izgradili izrazitu ili nedostižnu prednost. No, deset koševa viška, 65:55 na kraju treće četvrtine, ipak se pokazalo dovoljnim za dolazak do pobjede bez većih komplikacija.

Najefikasniji igrač domaćih bio je Marko Žorž (16 poena, četiri skoka). Paolo Tičina ubilježio je 14 poena, Mate Mrva pridružio se s 13 poena i devet skokova, a Ive Ivanov dodao 12 poena. Brođanima nije pomogao dobar učinak Krunoslava Rimca (23 poena, četiri skoka), kao ni 15 poena Kristijana Pregleja.

Osječani su u najefikasnijoj utakmici kola sa 111:102 pali u Dubrovniku. Ključna je bila treća četvrtina, koju su Dubrovčani dobili s 31:19 i time izgradili vodstvo od 81:66 uoči posljednjih deset minuta, a zanimljivo - tih završnih deset prošlo je uz 36:30 za goste, što je ukupni zbroj poena za četvrtinu kojeg se ne bi postidjele ni NBA momčadi. Pogotovo za deset minuta, tamo četvrtine ipak traju dvije minute duže...

Dubrovnik je uzeo pobjedu na krilima Ivana Novačića (31 poen, 10 skokova) i Josipa Glavinića (23 poena, osam asistencija), dok je Osječane s 30 poena i 12 skokova vodio Domagoj Kešina.

Četvrtoplasirani riječki Kvarner, jedini preostali konkurent petoplasiranim Osječanima u borbi za Ligu za prvaka, upisao je poraz kod vodeće Cedevite. Momčad Jakše Vulića slavila je s 94:83, no taj ishod najvjerojatnije ni neće previše zasmetati Riječanima - i dalje imaju pobjedu prednosti nad Osijekom, a do kraja su ostala još samo dva kola.

Zagrepčani su pred svojim navijačima razriješili sve dvojbe odlaskom do vodstva od 77:61 na isteku treće četvrtine, što gosti iz Rijeke više nisu mogli dostići. U pobjedničkom sastavu istaknuli su se Stipe Modrić (22 poena, osam skokova) i Petar Dujmović (20 poena, pet skokova), dok Kvarneru nije pomoglo 25 poena Petra Maleša.

Alkar je u ogledu već sigurnih sudionika Lige za ostanak sa 78:66 bio bolji od Dubrave, koja s omjerom 1-13 ostaje prikovana za dno ljestvice. U ovoj utakmici presudila je serija domaćina u posljednjih deset minuta, nakon što su na isteku treće četvrtine vodili sa samo tri razlike, 57:54.

Slavko Modrić ubilježio je 26 poena i četiri skoka, a Joško Ćurković dodao 16 poena i devet skokova za Sinjane. Goste je s 18 poena i 12 skokova vodio Vedran Pušić, dok su s dvoznamekastim brojem poena bili i Filip Bašljan (14) i Igor Marić (13).

Prvenstvo se nastavlja već u utorak susretima Alkar - Borik Puntamika, Osijek 2006 - Cedevita i Kvarner - Svjetlost Brod, dok će se u srijedu sastati Dubrava i Šibenik.

Rezultati 16. kola: Borik Puntamika - Svjetlost Brod 76:70, Dubrovnik - Osijek 2006 111:102, Cedevita - Kvarner 94:83, Alkar - Dubrava 78:66.