Šahtar se ne šali, golijada u Newcastleu

Petar Plevnik • četvrtak, 08.03.2007.

Nakon uzbuđenja u Ligi prvaka, europski se nogometni tjedan nastavio večerašnjim prvim susretima osmine finala Kupa Uefe. Najveći korak prema četvrtfinalu napravili su Werder i Tottenham, slavivši na gostovanjima, dok je najzanimljivije bilo u dvobojima branitelja naslova Seville i Šahtara te Newcastlea i AZ Alkmaara...

Prvi su večeras na teren izašli igrači Lensa i Bayera iz Leverkusena. Nakon odigranih 90 minuta i slavlja domaćina od 2:1 teško je procijeniti koja momčad ima više razloga za zadovoljstvo. Francuzi se mogu tješiti da će u Leverkusen ipak putovati s prednošću, dok Apotekarima ostaje nada da minimalnom pobjedom u uzvratu osiguraju prolaz dalje.

Drugoplasiranu momčad francuskog prvenstva u vodstvo je doveo Monterrubio u 17. minuti, da bi gosti do poravnanja stigli u 51. minuti preko Hagguia. 19 minuta kasnije tuniški se branič pretvorio u tragičara susreta, nakon što je skrivio 11-erac na Monterrubiu, zaradivši pritom isključenje. S bijele točke siguran je bio Cousin i tako donio svojoj momčadi minimalnu prednost pred uzvrat u Leverkusenu. Svih 90 minuta u redovima Bayera igrao je Marko Babić.

Europski san Paris Saint Germaina traje i dalje. Za razliku od Le Championnata u kojem se bore za goli život, Parižani u europskim nastupima pokazuju sasvim drugo lice. Uvidjela je to večeras i Benfica, koja je Pariz napustila poražena, ali s realnim izgledima da se nađe među osam najboljih. Ipak, prvi su u vodstvo došli Portugalci i to zahvaljujući pogotku Simaoa Sabrose već u devetoj minuti. Vodstvo gostiju trajalo je sve do pet minuta prije odlaska na odmor, kada najprije Pauleta u 36., a potom i Frau u 41. minuti rade potpuni preokret i donose Prinčevima pobjedu, koja ima ostavlja nadu pred uzvrat u Lisabonu.

Slika 1 od 1.

Iako su ih njihovi ljubimci ove sezone navikli na brojna razočaranja, barem kada je Premiership u pitanju, navijači Newcastlea zasigurno neće požaliti što su večeras do kraja ispunili St James Park. A zasigurno je malo tko od njih vjerovao da će Newcastle nakon tek nešto više od 20 minuta igre protiv AZ-a imati vodstvo od čak 3:0!

Najprije je u sedmoj minuti Steinsson pogodio vlastitu mrežu, da bi Dyer u 21. povisio na 2:0, a samo dvije minute kasnije Martins pogađa za pomalo nevjerojatnih 3:0. Svima koji poznaju način igre momčadi Louisa Van Gaala bilo je jasno kako je pitanje trenutka kada će AZ pogoditi. Dogodilo se to u 31. minuti kada najbolji strijelac gostiju, Arveladeze, smanjuje na 3:1. Fenomenalno prvo poluvrijeme za domaćine zaključio je Martins, pogotkom za 4:1 u 38. minuti.

U nastavku susreta gledatelji su na pogodak morali čekati do 73. minute, kada na radost malobrojnih gostujućih navijača Koevermans pogađa za konačnih 4:2, rezultat koji nagovješćuje da bi gledatelji i u uzvratu mogli gledati više nego uzbudljiv susret.

Kad su nakon ispadanja Šahtora iz Lige prvaka i nastavka europskog puta u Kupu Uefe iz redova ukrajinskog prvaka najavljivali kako, baš poput moskovskog CSKA prošle godine, žele otići do kraja, mnogi su s podsmjehom dočekali najavu Mircee Lucescua i društva. Međutim, nakon što su Rudari večeras u Sevilii s braniteljem naslova odigrali 2:2, mnogi će ukrajinsku momčad shvaćati ozbiljnije.

Slika 2 od 2.

Nakon što je Marti u osmoj minuti s bijele točke doveo domaćine u vodstvo, a udarac Navasa pet minuta kasnije završio na gredi gostujućeg gola, mnogi su pomislili kako se gosti neće dobro provesti u Andaluziji. Ipak, u jednom od prvih ozbiljnijih naleta Šahtara pred domaćim golom, Hubschmann u 20. minuti pogađa za 1:1, rezultat s kojim se otišlo na odmor.

Dominacije Seville nastavila se i u nastavku, no što nepreciznost domaćih napadača, što odlični Šust na vratima gostiju, držali su Šahtar na životu. Kazna za neiskorištene prigode stigla je u 60. minuti, kada Alves u svom 16-ercu ruši Byelika, a Metuzalem s bijele točke dovodi goste u vodstvo. Ipak, da Seviila u Donjeck ne otputuje sa zaostatkom pobrinuo se Enzo Maresca, koji je sam izborio i realizirao najstrožu kaznu u 88. minuti. Svih 90 minuta u redovima gostiju odigrao je Darijo Srna.

Nakon što ih je Celtic u škotskom prvenstvu zamrznuo na minus 19, Glasgow Rangersi već odavno žive samo za Europu, nadajući se da će upravo oni biti jedan od finalista 16. svibnja na svom Ibroxu. Nova prepreka na tom putu bila je Osasuna, koja ionako ima previše vlastitih problema u španjolskom prvenstvu, da bi marila za tuđe želje.

Španjolci su su svoju "neosjetljivost" pokazali već u 17. minuti, kada Raul Garcia pogađa za vodstvo gostiju. I nakon postignutog pogotka Španjolci su nastavili jurišati pred domaća vrata, a Rangersi mogu zahvaliti Stephanu Klosu što na odmor nisu otišli sa više od pogotka zaostatka.

U nastavku susreta Rangersi su uporno kroz sredinu terena pokušavali doći do gola Ricarda, dok su Španjolci brzim kontrama u nekoliko navrata došli na korak do drugog pogotka. Ipak, Škoti su za upornost nagrađeni u posljednjoj minuti susreta, nakon što je Hemdani zabio iz daljine i dao svojoj momčadi kakvu takvu nadu za uzvrat u Osasuni. Dado Pršo u igru je ušao u 66. minuti.

Posljednji susret večeri odigran je u Bragi, gdje je Tottenham slavio sa 3:2, napraviviši veliki korak prema četvrtfinalu. Gosti su bolju igru okrunili tek u nastavku susreta, pogocima Keanea u 57. i Malbranquea u 72. minuti, da bi brojne promašaje Tottenhama Portugalci kaznili pogocima Paula Jorgea u 76. i Ze Carlosa u 81. minuti. Ipak, za miran put kući u London pobrinuo se sjajni Robbie Keane, pogotkom za 2:3 u posljednjoj minuti susreta.

Jedini susret bez pogodaka odigrali su Maccabi Haifa i Espanyol.

Kup Uefa, osmina finala, prvi susreti:
Lens - Bayer Leverkusen 2:1, Celta - Werder 0:1, Rangers - Osasuna 1:1, Sevilla - Šahtar 2:2, Newcastle - AZ 4:2, Maccabi Haifa - Espanyol 0:0, PSG - Benfica 2:1, Braga - Totteham 2:3