Cuche najbolji spustaš sezone

Branimir Korać • subota, 10.03.2007.

Švicarac Didier Cuche pobjednik je susta u Kvitfjellu kao i ukupni pobjednik spusta u Svjetskom kupu. Spust u Kvitfjellu obilježio je jednoiposatni prekid zbog magle, snijega i vjetra, a nakon prekida na vidno bržoj stazi najbolje su se snašli Cuche, Guay i Buechel koji su se našli i na pobjedničkom postolju...

Organizatori spusta u Kvitfjellu od ranog jutra imali su problema te je utrka pomicana i prekidana. Razlog su, naravno, vremenski uvjeti koji im nikako nisu bili naklonjeni. Prvo je utrka pomaknuta s 11:30 na 12 sati da bi nakon što se 11 skijaša spustilo niz olimpijsku stazu bila prekinuta. Prekid su uzrokovali magla i gust snijeg, a kasnije je zapuhao i snažan vjetar te je početak konstantno odgađan. Nakon više od sat i pol prekida, utrka je konačno startala oko 14 sati.

Već po nastupima prvih u drugom dijelu utrke, bilo je jasno kako su se vremenske prilike na stazi popravile te je staza daleko brža nego što je bila tijekom nastupa prvih 11 vozača. Favoriti su utrku odvezli odličnu u skladu s očekivanjima te zauzeli najviše pozicije.

Pobjednik današnjeg spusta i pobjednik spusta u Svjetskom kupu je Didier Cuche. Iskusni Švicarac bio je daleko najbrži na stazi, u donjem dijelu staze bio je od konkurenata brži i preko dva km/h te je nadoknadio zaostatak s prvih prolaza te u cilj ušao kao prvoplasirani. Slavio je sa šest stotinki prednosti ispred vrlo dobrog Kanađanina Erika Guaya te s 29 stotinki boljim vremenom od glavnog konkurenta u borbi za pobjedu u spustu Marca Buechela iz Lihtenštajna.

Buechel je imao odlična prolazna vremena, ali u donjem dijelu staze nije imao potrebnu brzinu te je završio na trećoj poziciji, četiri stotinke ispred Michaela Walchhofera koji je opet ostao bez postolja.

Veliko iznenađenje priredio je Francuz Johan Clarey koji je doskijao do šestog mjesta, a sjajni su bili i Talijan Heel (deveti s brojem 46), Norvežanin Myhre (deseti s brojem 61), Kanađanin Frisch (12. s brojem 48.) te Šveđanin Olsson (13. s brojem 55) što dokazuje o odličnoj pripremljenosti staze.

Aksel Lund Svindal završio je na 11. mjestu te smanjio zaostatak u ukupnom poretku Svjetskog kupa za Benjaminom Raichom koji je završio kao 21. Natko Zrnčić Dim plasirao se na 36. mjesto sa sekundom i 78 stotinki zaostatka.