Zagreb - Split CO: "Mravi" do teške pobjede

Bojan Poturica • subota, 05.05.2007.

U derbiju 9. kola A-1 Lige za prvaka, košarkaši Zagreba pobijedili su Split CO 99:91 te su se nakon toga izjednačili sa Splitom na trećem mjestu s omjerom 6-3. Larry Ayuso odigrao je još jednu utakmicu za pamćenje, ali to nije bilo dovoljno momčadi Srđana Subotića...

Košarkaši Zagreba pobijedili su Split CO u derbiju 9. kola A-1 Lige za prvaka. "Mravi" su slavili 99:91 u odličnom susretu koju je obilježio Portorikanac Larry Ayuso. Nažalost po njega, nije imao dovoljno pomoći, a niti dovoljno prilika, da odvede Split do pobjede.

Već je prva četvrtina dala naslutiti kako će utakmica biti vrlo zanimljiva. Nakon pogotka Dwaynea Broylesa Zagreb je poveo 18:7, a potom se Split zahuktao te je započeo igrati koš na koš. Nakon dva slobodna bacanja Broylesa, rezultat je 25:14 za Zagreb. Potom slijedi pet uzastopnih poena Ayusa, ali Zagreb odgovara preko Zadraveca i Broylesa. Vrsaljko zabija za 31:23, a nakon toga Barkley smanjuje. Zagreb ne realizira sljedeći napad, a Ayuso s centra sa zvukom sirene zabija za 31:28 na kraju prve četvtine.

U drugoj četvrtini se nastavila izjednačena bitka sve do pred sam kraj kad je Zagreb konstantno imao 3-5 koševa prednosti. Nakon pogotka Rudeža za -2 Splita, Zagreb je postigao posljednjih sedam koševa prvog poluvremena te je s vodstvom 56:47 otišao na odmor.

Slika 1 od 2.

Treća četvrtina donijela je blago odljepljivanje Zagreba. "Mravi" su nakon trice Babića imali 12 koševa prednosti, ali su se na kraju treće dionice morali zadovoljiti sa 75:67. Posljednja četvrtina započela je s tricom Ayusa, a s druge je strane uzvratio danas odlični Garma. Splićani sa šest uzastopnih koševa smanjuju na 78:76, a Babić s novom tricom daje Zagrebu pet koševa prednosti. Ayuso tada zabija tešku tricu iz desnog kuta preko Babića, a nakon pogotka Vrsaljka, Portorikanac baca cijelu dvoranu u trans sa tricom s devet metara preko dvojice igrača za -1 (83:82).

I tu je bio kraj Splita. Vrsaljko je zabio dva slobodna bacanja, a potom je Taylor zabio za +5. Garma je tricom povećao na 90:82. Barkley i Ayuso smanjuju na -4, ali onda Josip Sesar odlučuje pobjednika. Sesar prvo zabija dva slobodna bacanja, a nakon toga i tricu na +9. Vrsaljko povisuje na 11 razlike, a Splićani potom žele smanjiti zaostatak ispod osam razlike, koliko su dobili slavili u Splitu u dvoboju protiv Zagreba.

Perić zabija za 97:88, a potom Sesar opet realizira dva slobona bacanja. Zagreb igra lošu obranu te Mateo Kedžo pogađa tricu za konačnih 99:91. Iako je trener Jusup želio da njegovi igrači naprave prekršaj nad suparničkim igračem kako Splićani ne bi imali priliku za tricu, riječi trenera Jusupa očito nisu doprle do ušiju njegov igrača. Time su Splićani stigli do -8, tako da u slučaju izjednačenog omjera Zagreba i Splita, neće odlučivati koš razlika u dva međusobna susreta. Ipak, sigurno je da gosti mogu žaliti za boljim rezultatom, a glavni krivac je Barkley koji je između ostalog glupo opalio dvije tricu u posljednjim trenucima susreta umjesto da doda loptu raspoloženom Ayusu.

Na kraju, Dwayne Broyles je postigao 21 koš (20 u prvom poluvremenu) za Zagreb. Vrlo dobru utakmicu odigrao je Sesar koji je zabio 15 koševa, a tome je dodao sedam asistencija i sedam skokova. 15 koševa je zpisao i Garma, dok je Vrsaljko završio na 14 poena, sedam skokova i tri blokade. Veličanstveni Larry Ayuso je zabio 41 koš kod gostiju, a šutirao je odličnih 75% iz igre (15-20). Rudež je dodao 16 koševa i šest skokova, dok je Stipanović (14 koševa, 11 skokova) odigrao zapaženo pod košem.