Zagreb - Cedevita: U grču do pobjede

Ivor Krapac • subota, 07.04.2007.

Drugi ovosezonski gradski dvoboj Zagreba i Cedevite donio je i drugu pobjedu mrava iz Trnskog. Nakon što su pred svojim navijačima slavili u četvrtfinalu Kupa Krešimira Ćosića, Zagrebovi košarkaši obranili su domaći teren i u večerašnjem ogledu u petom kolu Lige za prvaka...

Mravi su uz dosta muke izdržali i iznijeli teret utakmice koja se mora dobiti, kako ju je kasnije opisao trener Danijel Jusup. Za razliku od susreta u četvrtfinalu Kupa, Cedevita je ovog puta bila puno tvrđi orah, a još malo dekoncentracije domaćih (čega je ionako, uz čak 20 izgubljenih lopti, večeras bilo dosta) moglo je odvesti utakmicu i u drugom smjeru. Na sreću Zagrebaša, u završnici je ipak ostalo dovoljno mirnoće.

Prvih pet minuta prošlo je u potpunom egalu. Mrave je povukao dobar tricaški ulazak Josipa Sesara, dok je s druge strane najraspoloženiji bio Mario Dundović, sve dok gosti nisu počeli sijevati i s vanjskih pozicija. Dundović je incirao seriju tricom za 18:16, a još dva pogođena dalekometna šuta, s potpisom Harringtona i Dujmovića, povećala su prednost na dotad maksimalnih 24:16. Kruno Simon odgovorio je košem i dodatnim bacanjem za smanjenje na 24:19, najavivši drugu četvrtinu u kojoj će poenima i organizacijom igre imati glavnu ulogu.

Slika 1 od 2.

Prije nego se domaća sedmica zahuktala, Adam Harrington ubacio je još jednu tricu i ponovno odveo Cedevitu na osam razlike, 30:22 u 12. minuti. Denis Vrsaljko pobrinuo se da mravi ne ostanu predugo na tom zaostatku s četiri uzastopna poena za smanjenje na 30:26, a Simonove minute začinjene s osam poena vratile su domaće u potpuni egal, dvaput i uz minimalno vodstvo.

Otvaranje drugog poluvremena prošlo je u znaku šuterski ponovno probuđenog Sesara, čije dvije trice odvode Zagreb do 48:43 u 22. minuti. U narednim minutama priključio se i Dwayne Broyles sa svojih pet poena za povećanje vodstva na 56:46, dok nastavak četvrtine nije donio značajnije gostujuće smanjenje tog zaostatka.

Ipak, Cedevita se odbila predati u posljednjoj četvrtini. Nakon privremenog smanjenja na 68:64 i novog domaćeg bijega, uz Sesarovu tricu za maksimalnih 77:64 u 33. minuti, gosti su polako koristili posustajanje mrava i na ulasku u posljednje dvije minute, s dvije Dujmovićeve i jednom Milačićevom tricom na tom putu, srezali minus na samo 85:81.

Srećom za domaće, iskusni Gordan Zadravec je u završnici prvo bio miran na otvorenom šutu za tricu (88:81), potom pogodio jedno od dva slobodna (89:85), a za kraj, nakon Milišinog smanjenja na 89:87, još dvaput utrpao s linije slobodnih i odveo svoju momčad do nedostižnih 91:87 sedam sekundi do kraja. Cedevita je stigla jedino uljepšati konačni rezultat Dundovićevim košem u zadnjoj sekundi.

Mrave su do pobjede dovukli Sesar (22 poena i pet skokova, ali i čak sedam izgubljenih lopti) i Simon (17 poena), dok su u gostujućem sastavu najefikasniji bili Harrington (23 poena) i Dundović (20 poena). Osim poraza, glavna briga trenera Jakše Vulića je što renomirani A.J. Guyton ponovno nije pokazao ništa. Bez poena uz šut 0/4, po dvije osobne pogreške i izgubljene lopte - tako je izgledao Amerikančev učinak za (prevelikih) 14 minuta u igri.

Danijel Jusup, trener Zagreba: "Zadovoljan sam što smo osvojili ova dva boda, na neki način smo imali imperativ da ih uzmemo. Već na zagrijavanju osjetio sam da su moji igrači u grču, potrošio sam dosta energije na klupi da ih smirim... Bilo je puno nervoze, 20 izgubljenih lopti je previše, a 12 od tih 20 izgubili su Tomić i Sesar; Tomić redovito previše žuri i pokušava sve u napadu riješiti brzo, dok sam Sesara nekoliko puta pokušao smiriti, imao je veliku želju, ali se treba i iskontrolirati."

Jakša Vulić, trener Cedevite: "Veći dio prvog poluvremena i završnicu utakmice odigrali smo onako kako sam želio, no Zagreb nam je u jednom trenutku otišao preko deset razlike i to je bilo teško stići. Veseli me da se nismo raspali kao u Kupu, pred kraj smo uspjeli smanjiti... Glavni problem bio je skok, dosta su nam poentirali iz drugog napada, a nakon napadačkih skokova spriječili su i mogućnost naše kontre. Ništa, idemo dalje; dosta toga je još pred nama, a mislim da će međusobne utakmice Zagreba, Splita i nas na kraju biti presudne."

Vulić je dodao i riječ-dvije o Guytonu: "Tu nas je dosta poremetila promjena kalendara i raniji početak Lige za prvaka, došao je nespreman i to se osjeti... I dalje vjerujem u njegovu kvalitetu, ali pitanje je vjeruje li on trenutno sam sebi; na treningu izgleda bolje nego na utakmici, trebat će još dosta razgovora da postavimo stvari na svoje mjesto."