Zagreb - Zadar: Uspjeli Acin debut

Ivor Krapac, Bojan Poturica • srijeda, 21.03.2007.

Aco Petrović pamtit će svoj prvi trenerski nastup na Zadrovoj klupi po gostujućoj pobjedi u važnom susretu trećeg kola Lige za prvaka. Zadrani su u Trnskom pokazali previše za domaće mrave, a konačna odluka pala je tek u tijesnoj završnici...

Još jedno odlično izdanje Carla Englisha (26 poena), uz dobru pratnju Jure Lalića sa 16 i Jubyja Johnsona s 15 poena, pokazalo se dovoljnim za Zadrov puni plijen u derbiju kola. Jedina gostujuća crna točka utakmice je što su u završnici doživjeli da se ozlijedio English, a Johnson morao iz igre zbog potresa mozga.

U momčadi Zdravka Radulovića izdvojio se Ante Tomić (21 poen, 12 skokova), a Dwayne Broyles dodao je 17 poena. Možda bi sve završilo drugačije da nije bilo organizatorski crnog dana Kennyja Taylora, koji je u prvom poluvremenu imao pet, a završio sa šest izgubljenih lopti - sveukupno previše za čovjeka kojem je prvi zadatak razigrati suigrače.

Slika 1 od 2.

Johnson i English napravili su glavninu posla u uspješnom Zadrovom ulasku u utakmicu i vodstvu od 8:3 u četvrtoj minuti. Domaćima je trebalo vremena, a počeli su igrati bolje tek uvođenjem Tomića umjesto iskusnog Dževada Alihodžića, kojem su startne minute bile jedine večerašnje. Nije se snašao pod obručem, Tomić je pokazao puno više.

Pet uzastopnih poena Petra Babića vratilo je mrave na 8:8, a koš i dodatno Josipa Sesara, pa potom i trica Broylesa omogućili su prvo istaknutije domaće odvajanje, do 18:12 u devetoj minuti. Prva četvrtina zaključena je sa sličnom prednošću, 22:17 za Zagreb.

Mravi su držali rezultat pod svojom kontrolom i početkom druge dionice, sve do Perinčićeve trice za smanjenje na 28:26, a potom i Lalićevog koša i dodatnog bacanja za preokret na 29:28. Izjednačenost je potrajala i do velikog odmora, uz Zadrovo vodstvo od 39:37 nakon 20 minuta.

Po povratku iz svlačionica domaći su s po četiri poena Tomića i Broylesa okrenuli na 45:41, no nisu izdržali istim ritmom i u nastavku četvrtine. Dvije Englisheve i jedna trica Gečevskog vratile su Zadrane u minimalno vodstvo, a Johnsonovo priključivanje u završnici ove dionice značilo je bijeg do 63:54 nakon 30 minuta. Završetak je bio efektan, alley-oopom u izvedbi asistenta Englisha i zakucavača Johnsona za gostujućih devet razlike.

Zagrebovi igrači su na otvaranju posljednje četvrtine brzo smanjili zaostatak i držali se na četiri-šest poena minusa sve do završnice, kad su ih Broylesova trica, pa Taylorovo polaganje u kontri približili na obećavajućih 72:71 za Zadrane. Bilo je to tri minute do kraja, ali ta nada, na žalost domaćih, pokazala se lažnom.

Dvije uzastopne dobre napadačke reakcije Gečevskog protiv Zadravca pod obručem omogućile su gostima odvajanje na 76:71, a Jakov Vladović, povratnik nakon ozljede rebara, dodao je dva slobodna bacanja za povećanje na 78:71, što se, obzirom da je do kraja ostalo nešto više od minute, teško moglo stići.

Mravi su se 40 sekundi prije zadnje sirene Sesarovim slobodnim primaknuli do minusa od 80:77, ali ne i bliže od toga. Nakon Perinčićevog slobodnog za 81:77, posljednji trag nade izgubili su Taylorovim promašenim polaganjem na ulazu, a potom i neuspješnim pokušajem iz kuta u nastavku istog napada, samo 20-ak sekundi do kraja.

Aleksandar Petrović, trener Zadra: "Za mene je ovo specifična utakmica jer do prije pet dana nisam niti razmišljao da bih sjeo na klupu pa mi je stoga sve šokantno. Momčad Zadra je protiv Budućnosti odigrala jako dobro te nam je to omogućilo da se u pozitivnom ozračju pripremimo za ovu utakmicu koja nam je bila jako važna. Dobili smo ju srčanom borbom iako imamo mnogo problema. Nakon utakmice protiv Svjetlosti imamo više od deset dana pauze i nadam se da ćemo se uspjeti oporaviti. Imamo dosta problema s ozljedama i nedostatkom kisika u plućima. Sad idemo u Beograd kod Partizana, a potom igramo utakmicu sezone u Slavonskom Brodu. Pobjeda tamo nam daje da u dobrom raspoloženju možemo trenirati sljedećih 11-12 dana. Obećajem vam da ćete nakon ta dva tjedna vidjeti Zadar kakvog dugo niste vidjeli."

Zdravko Radulović, trener Zagreba: "Čestitam Zadru na zasluženoj pobjedi. Mi već 20-ak dana ne izgledamo dobro. Ne mogu ništa zamjeriti svojim igračima koji su se borili koliko su mogli, ali s 19 izgubljenih lopti ne možete dobiti utakmicu. U teškoj smo situaciji, ali se ne predajemo i idemo dalje iako će biti teško."