Zadar - Zagreb: "Mravi" ispustili pobjedu

Bruno Blumenschein • utorak, 08.05.2007.

Odličnu utakmicu 10. kola Lige za prvaka su odigrali Zadar i Zagreb, a Jazine slave s(p)retnu pobjedu 89:86 i junaka Jubyja Johnsona. Gosti će žaliti za velikom prilikom kojom su mogli doći na korak od osiguranja NLB lige, ali su promašili odlučujuća slobodna bacanja...

Pravi derbi 10. kola Lige za prvaka odigrali su Zadar i Zagreb u "hramu košarke", zadarskim Jazinama. Mravi su bili 14 sekundi udaljeni od velikog slavlja, ali je ključna dva slobodna bacanja, kod 86:86, promašio centar Denis Vrsaljko, a potpuni preokret donio Juby Johnson tricom pet sekundi prije isteka vremena.

Najveći dobitnik nakon pobjede Zadra su splitski žuti jer bi ovom pobjedom, Zagreb stekao veliku prednost prije tri posljednja kola. Nije Zagreb tako iskoristio niti odličnu predstavu Josipa Sesara (23 poena, pet trica) i raspoloženu šutersku večer cijele momčadi, dok je Zadar tijekom cijelog susreta nosio Pankracije Barać, odigravši utakmicu karijere sa 26 poena, od kojih je 14 ubacio u prvoj četvrtini kada je Zadar imao 27:18.

Već u drugoj četvrtini, "zagrebaši" su dali naslutiti kako im leže zadarski obruči jer u manje od tri minute trice ubacuju Sesar, Kenny Taylor i Gordan Zadravec za dolazak na minimalni zaostatak (30:29). U 15. minuti košem Dwaynea Broylesa, Zagreb je i poveo prvi puta na susretu (34:35), a do kraja prvog dijela Frano Čolak je nadomjestio neraspoloženog Juru Lalića i odveo Zadar do početnog izjednačenja, odnosno do 41:41.

Odlično treću četvrtinu otvara centar gostiju Ante Tomić, koji koristi suradnju na unutarnjim pozicijama sa Zadravcem za održavanje egala. Ipak Zadrani preko sve raspoloženijeg Juby Johnsona odlaze na plus šest, kada dobar potez vuče strateg Zagreba, Danijel Jusup, snižava petorku i ubrzo se vraćaju u igru tricama Broylesa i Taylora (65:64). Borbenost Todora Gečevskog i trica Roka Stipčevića donose Zadru 70:64 na kraju treće četvrtine i nešto više "daha".

Kako Zagreb ne misli odustati do posljednje sekunde pokazuje Josip Sesar, koji je u prvih pet minuta posljednje četvrtine odigrao simultanku. Nakon trice i ukradene lopte, polaže za samo 70:69, a tada izmjenjuje trice s Hrvoje Perinčićem i Stipčevićem za 76:75 u 34. minuti. Kao odgovor na Sesara dolazi Juby Johnson, koji pogađa za 80:75. Poslije minute odmora budi se najiskusniji igrač u redovima Zagreba, Gordan Zadravec, i koristi naivnost zadarske obrane za dvije trice kojima drži svoju momčad na neodlučenom rezultatu. (83:83).

Sa spomenutih 83:83 se ušlo u posljednju minutu kada važnu tricu ubacuje Broyles, ali odmah u idućem napadu uzvraća Johnson za 86:86 i 25 sekundi s loptom u posjedu Zagreba. Kada su tribine već počele slaviti izgubljenu loptu Zadravca, koju ovaj baca u "bunar", sudac Herceg dosuđuje osobnu pogrešku Laliću nad Vrsaljkom. Po već opisanom scenariju, Vrsaljko promašuje oba slobodna bacanja, Jakov Vladović prosljeđuje do Jubyja Johnsona, a Amerikanac pogađa tricu za konačnih 89:86.

Osim Baraćevih 26 poena i 22 ubačaja Johnsona, kod Zadra je 14 poena ubilježio Lalić. Kod razočaranih Zagrepčana, Sesara (23 poena) je pratio Broyles sa 18 koševa, a 17 poena i šest skokova je upisao Tomić.