Cedevita - Zagreb: "Mravi" nezainteresirani i potopljeni

Bruno Blumenschein • utorak, 15.05.2007.

Po scenariju iz najljepših snova Jakše Vulića, Cedevita je pregazila Zagreb i sa 80:54 slavila u derbiju 12. kola Lige za prvaka. Na taj način su igrači iz Sutinskih vrela ostali u utrci za treće mjesto i plasman u NLB ligu slijedeće sezone, a Zagreb je pokazao najslabiju igru u posljednje dvije sezone...

Ne događa se često da košarkaški derbiji zadrže rezultatsku neizvjesnost deset minuta, a nakon toga igra samo jedna momčad. Upravo je takva priča susreta Cedevite i Zagreba u kojoj su domaći košarkaši naplatili sve poraze u posljednje dvije godine, kojima su mravi uništavali ambicije Cedevite.

Sam ulazak u susret je ponudio pametnu igru Cedevite u napadu, koja je umjesto prijašnjih oslanjanja na vanjski šut, igru orijentirala na unutarnje pozicije, gdje su bili raspoloženi Mate Miliša (16 poena) i Franko Filipović. Tako je Jakša Vulić zadržao na klupi iskusne Marija Dundovića (16 poena) i Damira Miličića, što se pokazalo punim pogotkom jer je Cedevita imala širinu i mljela Zagreb.

Slika 2 od 3.

U prvih sedam minuta košarkaši Zagreba su isfrustrirali sami sebe jer su pogodili samo jedan od sedam pokušaja za tri poena, a pogotovo je nervozu unijela činjenica kako su do šuteva došli brzim protokom lopte nakon kojih bi šuteri ostajali sami. Nakon 12:12 u 7. minuti, kreće nevjerojatna "crna rupa" gostiju, koji ostaju bez poena u slijedećih sedam minuta igre. Strpljiva i, u drugoj četvrtini, raspucana Cedevita velikom serijom 21:0, predvođena Milišom i Adamom Harringtonom (18 poena) u 15. minuti odlazi na, za Zagreb šokantnih, 33:12.

Frustracije Zagreba u drugoj četvrtini je "okrunio" Josip Sesar tehničkom pogreškom, a iskusni Milačić je samo iskoristio pruženu priliku da smiri igru i pronalazi suigrače na otvorenim šutevima. U tim trenucima je jedini raspoloženi igrač Zagreba bio Nikola Garma, koji je na šest trica Cedevite u drugoj četvrtini uzvratio s dvije, što opet nije bilo dovoljno za bolje od 50:27 na kraju prvog poluvremena.

Bilo je vidljivo kako Zagreb nema potrebnu energiju za preokret u drugom dijelu, što Cedevita koristi za dodatno povećanje vodstva i odlazak preko 30 koševa razlike (61:31 u 27. minuti). Odrađivanje posla je pripalo Miličiću, Harringtonu i Parezanoviću, koji je vrlo dobro zamijenio Milišu, prvo ime Cedevite večeras.

Slika 1 od 1.

Jedina svijetla točka u redovima Zagreba je bio Ivan Papac, koji je priliku u posljednjoj četvrtini iskoristio na najbolji mogući način. Uz potrebnu pozitivnu energiju, unio je i pokretljivost u napadu za 11 poena i najbolji potez večeri. Koš za 76:52 je postigao uz atraktivno zakucavanje iz prodora, dok su iskusni igrači Zagreba mogli samo promatrati s klupe kako im Cedevita nanosi težak poraz. Ujedno je Papac završio i kao najbolji strijelac svoje momčadi, a pratio ga je Nikola Garma s devet poena.

Ovim uspjehom Cedevita je došla do omjera 6-6, a Zagreb je na samo pobjedu razlike (7-5). Odlučujuće utakmice se igraju u posljednjem kolu regularnog dijela Lige za prvaka, kada u Sutinska vrela dolazi Split, a u Trnskom Zagreb igra protiv Cibone. Uzbudljiviji završetak sezone i neizvjesniju utrku za treće mjesto nismo mogli poželjeti.