Cibona - Zadar: Trkom do pobjede

Ivor Krapac • nedjelja, 03.06.2007.

Odlično odrađeno drugo poluvrijeme pokazalo se dovoljnim za uvjerljivu pobjedu košarkaša Cibone u prvoj utakmici finala doigravanja hrvatskog prvenstva. "Cibosi" su u drugom dijelu utakmice uz pojačani obrambeni angažman i velik broj lakih poena u kontri potpuno slomili goste iz Zadra...

Cibona je na putu do završnih 111:97 izdržala dosta problema u prvih 20 minuta, rani dvoznamekasti zaostatak početkom drugog poluvremena, kao i zaoštreno stanje na parketu nakon tehničke pogreške Todoru Gečevskom, te isključujuće dvije uzastopne tehničke treneru Aci Petroviću u trećoj četvrtini. No, o tome malo kasnije.

Vezane vijesti

Počelo je potpuno izjednačeno, bez značajnije rezultatske prednosti na bilo kojoj strani. Domaće su u prvoj četvrtini nosili Warren, Wisniewski i Wright, dok je za Zadrane dobro otvorio Juby Johnson, a pred kraj prve dionice mu se s pet poena priključio i Carl English. Na prvi kraći odmor otišlo se s 27:24 za "cibose".

Slika 1 od 2.

U drugoj četvrtini gosti su uz sve raspoloženijeg Englisha (17 poena u prvom poluvremenu) držali priključak s domaćom momčadi, da bi ih neposredno prije "velikog odmora" podigla odlična dionica Roka Stipčevića, čijih je osam uzastopnih poena odvelo Zadrane do vodstva od 52:44 u 20. minuti.

U tom gostujućem bijegu važnu je ulogu imao i odmor Wisniewskog na klupi u drugom dijelu druge četvrtine, uz priliku Ivanu Tomasu koji je djelovao izgubljeno na oba kraja terena. U napadu nije napravio ništa pozitivno u organizaciji igre, dok je u obrani upravo protiv njega Stipčević krenuo u svoju seriju.

Uz 52 primljena poena u početnih 20 minuta, bilo je jasno da je obrambeni angažman "cibosa" ispod uobičajene razine, no to se promijenilo ubrzo po povratku s 15-minutnog predaha. Čolakov koš i dodatno bacanje osigurali su maksimalno zadarsko vodstvo od 59:48 u 22. minuti, nešto kasnije bilo je 61:51, da bi potom krenulo.

Cibonini igrači pritisnuli su u obrani i nakon osvojenih lopti otvorili mogućnost lakih poena u kontri, a sve skupa bilo je dovoljno za veliku seriju od 14:0 i preokret na 65:61 u 26. minuti.

U domaćem naletu izdvojili su se Wisniewski i Warren, koji se već od otvaranja treće četvrtine odlično nosio opterećen s četiri osobne pogreške, dok se Kus priključio u ulozi asistenta i organizatora Ciboninih kontri. Aco Petrović pokušao je usporiti "cibose" s dva dosta brzo potrošena time-outa, no bez značajnijeg učinka, da bi se na sve loše Zadranima nadovezala i serija tehničkih koja je omogućila dodatno odvajanje Anzulovićeve momčadi.

Prvo je "eksplodirao" Todor Gečevski, koji je preburno reagirao nakon očiglednog prekršaja na Kusu i time dao četiri uzastopna slobodna bacanja Ciboninom kapetanu, što Kus gotovo nikad ne propušta. Realizirao je sva četiri pokušaja s crte i odveo svoju momčad do 77:68, da bi odmah potom Andrić poentirao nakon skoka u napadu i povisio prednost na 79:68.

Slika 2 od 3.

"Eruptivni" karakter Ace Petrovića stupio je na scenu, pak, samo nekoliko sekundi kasnije, s oštrim prosvjedom nakon što Roku Stipčeviću nije priznat koš uz dosuđeni prekršaj nakon, kako je to Zadrov trener vidio, zakašnjele blokade Brenta Wrighta. Stipčević je dobio (i pogodio) samo dva slobodna, no Petrović je tražio više i nije se mogao zaustaviti u konfliktu sa sucima, pa čak ni nakon što je zaradio prvu tehničku. Kao epilog, odmah je došla i isključujuća druga, što je Kusu dalo novu seriju od četiri slobodna bacanja uz pogođena sva četiri za visokih 83:70.

U posljednjoj četvrtini gostima je nadu vratio Frano Čolak, čijih je sedam poena smanjilo Ciboninu prednost na 94:88 u 36. minuti. No, za nešto više nedostajao je razigraniji Carl English, koji je u drugom poluvremenu ubacio samo pet poena i u završnici promašio dva važna pokušaja za tricu.

Cibonu je s četiri poena pod obručem u mirne vode vratio Wright, da bi "točku na i" tricom za 103:92 postavio raspucani Chris Warren, koji je danas nastavio tamo gdje je stao nakon odlučujuće trice u polufinalnoj seriji protiv Splita. Zadrani u manje od dvije minute više nisu mogli dostići minus od 11 poena.

Warren je vodio "cibose" s ukupno 24 poena (4/7 za tricu, 8/11 iz igre) i sedam skokova, Wright je dodao 20 poena (8/11 iz igre) i devet skokova, a Wisniewski 19 poena. Davor Kus istaknuo se s 15 poena i pet asistencija. Najefikasniji gostujući igrači bili su English (22 poena, 3/9 za tricu, 9/18 iz igre) i Čolak (19 poena).