Zadar - Cibona: Agresivnost se isplatila

Branimir Korać • utorak, 05.06.2007.

Odličnih drugih 20 minuta Zadra i veliki pad Cibone odlučio je utakmicu. Na kraju Jazine slave iako se nije činilo da će tako biti nakon prvog poluvremena koje je proteklo posve u znaku Cibone koja je odigrala najboljih 20 minuta u posljednjih nekoliko mjeseci...

Prepune Jazine, sjajna atmosfera dostojna finalne serije PH za košarkaše, motivirani protivnici koji su od prvog podbacivanja lopte krenuli izuzetno borbeno, daju pozitivan predznak ovom dvoboju. Još jednom nije to bila superkvalitetna utakmica, ali ipak za razliku od one u Zagrebu, bila je neizvjesnija i nešto kvalitetnija.

Već prva minuta susreta probudila je Jazine nakon što su se gotovo cijele petorke Zadra i Cibone, bacile na terenu pokušavši izboriti jednu izgubljenu loptu. Domaćin je bolje otvorio utakmicu, poveo 6:1, no Cibona nije dopuštala značajnije odvajanje.

U prvih deset minuta Cibonu je u igri držao Bariša Krasić koji je ubacio deset poena u tom razdoblju mahom otvorenim šutevima nakon pogrešaka zadarske obrane. Prva četvrtina završila je vodstvom Zadra 23:21, a onda kreće Cibonin uragan.

U drugih deset minuta Cibona igra možda najbolju košarku ove sezone, izuzetno rastrčano, brzim protokom lopte u napadu, a u obrani pametnom igrom posebno prema Carlu Englishu koji je potpuno odsječen.

Krasiću se u drugoj četvrtini pridružio i Marin Rozić i vrlo brzo Cibona je vratila rezultatsku prednost. Na saom startu radi 9:0 i dolazi do vodstva 30:25, a u 17. minuti ima i visokih plus 11, 49:38. Prvo poluvrijeme završava vodstvom Cibone 52:42, apsolutno zasluženo, a Zadrani mogu biti i zadovoljni što je na odmoru bilo "svega" minus deset.

Onda slijedi slična situacija prvom susretu u Zagrebu. Ovaj put uloge su zamijenjene, Zadar se poput Cibone vraća u drugom poluvremenu i preuzima kontrolu nad igrom i rezultatom. Po izlasku iz svlačionice obrana Zadrana bila je kudikamo agresivnija, u napadu su postali strpljiviji, a s druge strane postotak šuta "cibosa" značajno je opao i to je dovelo do promjene odnosa snaga.

Serijom 10:2 Zadar se prvo približio na 58:54, Cibona ima posljednje dobro razdoblje kada bježi na 64:56, a ostatak susreta prolazi u znaku domaćina.

Do kraja treće četvrtine Zadar preuzima vodstvo, a susret je potpuno odlučen na samom startu posljednje dionice. U 23. minuti Zadar ima 77:70, na krilima navijača održava i povećava prednost, a Cibona im pomaže s nekoliko gluposti u napadu kada su dobivali priliku doći na dva-tri poena zaostatka.

Na kraju Zadar poravnava u finalnoj seriji i osigurava još barem dvije utakmice. Treća utakmica često zna biti ključna u serijama i u subotu u Zagrebu moglo bi biti vrlo "vatreno". Danas su Zadar predvodili Jakov Vladović i Jure Lalić s po 18 poena dok su najbolji u sastavu Cibone bili Lukša Andrić s 19 i Bariša Krasić s 18 poena.