Zadar - Cibona: Zadru ispao as iz rukava

Bruno Blumenschein • utorak, 12.06.2007.

Plus deset prije posljednje četvrtine, posljednji napad za pobjedu i odlična atmosfera Jazina. Sve to nije bilo dovoljno košarkašima Zadra da pobijede Cibonu u četvrtoj utakmici finala hrvatskog prvenstva. Zagrebačka momčad je došla do 90:89 i odvela borbu za titulu u odlučujući susret...

Prvo - hvala Zadru i Ciboni na odličnoj košarkaškoj predstavi! Drugo - hvala Tornadu na odličnoj atmosferi u zadarskim Jazinama! Treće - hrvatsko prvenstvo je zaslužilo ovakvu završnicu u kojoj je Zadar imao pobjedu i naslov prvaka Hrvatske u džepu, ali su domaći košarkaši dopustili da Cibona, predvođena Marinom Rozićem u posljednjoj četvrtini dođe do iznenađujućih 90:89.

Vezane vijesti

Zadarska prednost od deset poena na ulasku u posljednju četvrtinu, Krasić na klupi s pet prekršaja i brojne izgubljene lopte Wisniewskog. To je suma sumarum prvih 30 minuta četvrte utakmice hrvatskog finala. Zatim je na parket izašao Marin Rozić, sam napravio seriju 10:0 u 163 sekunde, te ostavio Zadar u šoku.

Kada se većina Zadrana primala za glavu, loptu u svoje ruke uzima Carl English, pogađa dvije trice za 81:77 u 35. minuti, i ponovno se čini kako Zadar ima kontrolu nad utakmicom. Suci svoje prste upliću u 37. minuti kada vide nesportsku Jakova Vladovića. Međutim, grešku na zadarsku stranu kompenziraju nevjerojatnim koracima Brenta Wrighta, kojeg je prije toga evidentnim prekršajem zaustavio English.

Takva završnica je morala svoj epilog imati u posljednjoj minuti kada slobodna bacanja Wisniewskog, dvadeset sekundi prije kraja poništava Vladović tricom iz kuta za 89:89. Odluka Cibone je bila da lopta ide u ruke Wisniewskog, umjesto kapetanu Kusu, a što je Zadar iskoristio prekršajem 13 sekundi prije kraja jer Amerikanac pogađa samo drugo bacanje.

Mora se spomenuti i nesportski potez trenera Zadra, Ace Petrovića, koji potpuno nepotrebno reagira na pravovremeni znak suca Hercega da se prvi pokušaj drugog bacanja ne vrijedi, čime je ponovno nametnuo atmosferu po kojoj su suci usmjerili tijek posljednjih sekundi.

Ipak, čista košarka je presudila. Zadar je imao 13 sekundi za pobjednički napad, ali prvo se s loptom spetljao Rok Stipčević, nadovezao se u sličnom stilu i Todor Gečevski, a Cibona je pomogla ponajboljom obrambenom akcijom u cijeloj utakmici za velikih 90:89.

Prije svega toga, početak je donio odličnu atmosferu, koju je stvorio Tornado, što Zadar koristi za furiozan početak. Najveći posao zadarski strateg Petrović je napravio još prije susreta jer je jako dobro psihički pripremio svoje igrače. Vidjelo se to u samopouzdanju, što prvo pokazuje Juby Johnson tricom, na što se nadovezuju Carl English i ostatak zadarske petorke za 18:8 u petoj minuti.

Već tada se vidjelo kako zamisao Dražena Anzulovića, da Barišu Krasića u startnoj petorki zamjeni Brent Wright, nije uspjela jer Cibona nije pronalazila načina za branjenje zadarskog pick'n'rolla. Najviše je igru "dva na dva" iskorištavao Frano Čolak, koji je uz sva četiri pogođena šuta, donio prijeko potrebnu pomoć s klupe.

Kada se na učinak zadarskog centra nadovezao Pankracije Barać, Zadar je pobjegao na deset koševa prednosti. Nakon što je početni otpor pružao i Brent Wright, Cibona je sva "jaja" stavila u košaru Davora Kusa. Riječanin je iz napada u napad koristio sporijeg Johnsona za brojne prodore, čime je na poluvremenu već došao do 18 ubačenih poena.

Najveću prednost Zadrani bilježe u 15. minuti kada semafor pokazuje 46:33. Stabilizacija igre Cibone dolazi nakon što Kus i Andrew Wisniewski preuzimaju odgovornost i rade seriju 9:0 za dolazak na 46:42 u 18. minuti. Zadarsku prednost u posljednje dvije minute održavaju centri, Jure Lalić i Todor Gečevski tricom, za 54:47 na kraju prvog dijela.

Trčanje i atraktivnu košarku u trećoj četvrtini je zamijenila rovovska bitka s crte za slobodna bacanja. Krasić i Lalić su u prve dvije minute zaradili svoje četvrte osobne pogreške, približavanje Cibone je nastavio Warren slobodnim bacanjima pa pogođenom tricom za 57:54, ali tada Zadar iskusno koristi rani ulazak Cibone u bonus za brojna slobodna bacanja. Pokazat će se kasnije da su promašena bacanja Englisha i Johnsona odnijela uspjeh domaćina, jer su tada imali priliku odvesti susret na plus 15.

Ipak, uspjeli su odvesti svoju momčad na "samo" 65:56, a Cibona je bez iscrpljenog Davora Kusa izgledala izgubljeno i nemoćno u napadu. U pravo vrijeme se za vukove budi Lukša Andrić i drži svoju ekipu na minus deset. Nakon toga slijedi Cibonin početak posljednje četvrtine iz snova i već opisana završnica.

Titulu najboljeg strijelca susreta je ponio English sa 24 poena (3/5 za dva, 5/11 za tri poena), ali niti to nije pomoglo Zadru da potvrdi osvajanje titule prvaka. Najveću pomoć je imao u Pankraciju Baraću (13 poena), a dvoznamenkasti strijelci u zadarskim redovima su bili Johnson, sa 12, odnosno Vladović s deset poena.

Izjednačenje u finalnoj seriji Ciboni je donio rezonski Davor Kus sa 24 ubačena poena (9/13 za dva, 1/1 za tri poena), a dobar učinak organizatorskog para je upotpunio Andrew Wisniewski sa 20 poena (3/4 za dva, 2/2 za tri poena). Brent Wright je dodao 14 poena iz reketa, a junak je Marin Rozić s 13 poena, od čega deset početkom posljednje dionice susreta.

Odlučujuća peta utakmica na rasporedu je u subotu (20:15 sati), a dosadašnji susreti su najbolji poziv navijačima obje momčadi da posjete Dom Dražena Petrovića i podrže svoje ljubimce.