Hrvatska u finalu i društvu najboljih

Kristian Hohnjec • subota, 07.07.2007.

Hrvatska ženska U-18 reprezentacija plasirala se u finale Europskog prvenstva B divizije, čime su osigurale i povratak u diviziju A slijedeće godine. Naše košarkašice su zahvaljujući iznimno dobroj obrani uspjele slomiti otpor Estonije, završilo je 52:50. Napadački je raspoložena bila Matea Brezec, a uz poslovično najbolju Mariju Vrsaljko dobru rolu ponovo je odigrala Tomica Bačić...

Matea Brezec postigla je prvih pet koševa na utakmici za dobro otvaranje naših, međutim sredinom prve četvrtine u kontrolu su došle Estonke koje prednost nisu ispuštale do samog kraja prvog poluvremena. Na odmoru smo bili u minimalnom zaostatku (28:27) zahvaljujući pet uzastopnih poena Bačić. Na startu drugog dijela ponovo Tomica pogađa tricu za prvo naše vodstvo nakon 15 minuta. Odličnu seriju 10:0 zaključilo je polaganje Marije Vrsaljko za 32:28. Početkom posljednje četvrtine pogođenim slobodnim bacanjima našeg centra dolazimo do najvećih 46:38, no uporne Skandinavke vraćaju se u igru serijom 7:0.

Dva ubačaja Vrsaljko i koš Ivane Šerić omogućili su nam da u zadnje dvije minute uđemo s prednošću (52:49), tada smo izgubili dvije lopte (Bačić i Brezec) što naše protivnice srećom nisu iskoristile. Estonke su imale zadnji napad, ali Ingrid Joe u posljednjoj sekundi nije pogodila šut koji bi utakmicu odveo u produžetak, te su naše igračice mogle početi slaviti teško izborenu pobjedu 52:50. Vrsaljko je postigla 19 koševa uz 15 skokova, Brezec je dodala 15 uz 8 uhvaćenih lopti, dok su se u listu strijelaca još upisale Bačić (8 koševa), Šerić (7 poena) i Lara Nikpalj (jedna trica). Kod Estonije bolje od ostalih bile su Kai Rebane (12 koševa, 13 skokova) i Kati Rausberg (11 koševa, 10 skokova). U sutrašnjem finalu protivnik će nam biti domaćin Rumunjska, koja je minus 15 s poluvremena preokrenula u pobjedu 77:73 protiv Latvije.