Poslije tučnjave potop Zrinjskog

Kristian Hohnjec • četvrtak, 19.07.2007.

Od mnogobrojnih susreta 1. pretkola Kupa Uefe izdvajamo sramotan nastup Zrinjskog u incidentnoj utakmici protiv Partizana, poraz Gorice protiv Rabotničkog, te slavlje Širokog Brijega nad Koprom. Najuvjerljiviji su bili Norvežani, Brann Bergen pobijedio je čak 8:0, dok je nešto skromniji bio Helsingborg svladavši Trans Narvu 6:0....

Utakmicu pod Bijelim Brijegom obilježio je incident u 13. minuti, naime sukobili su se navijači domaćina i Grobari, a situacija je kulminirala tučnjavom s policijskim snagama, te lomljenjem sjedalica. Nakon 10-minutnog prekida susret je nastavljen, a nedugo zatim Partizan je došao u vodstvo pogotkom Lamina Diarre. Prije kraja poluvremena, koje je trajalo čak 58 minuta, gosti su povećali vodstvo krasnim pogotkom Darka Maletića. Momčad Blaža Sliškovića nije bila ravnopravan protivnik, pa je u nastavku Partizan došao do više nego uvjerljive 6:1 pobjede. Diarra je kompletirao hattrick, a za crno-bijele su još pogodili Stevan Jovetić i Žarko Lazetić. Jedini strijelac za domaćine bio je Dinamov produkt Matija Matko.

Momčad Hit Gorice poražena je na domaćem terenu 2:1 od Rabotničkog, te su Makedonci tako nadomak prolaza u sljedeće kolo. Rabotnički je u vodstvo došao u 79. minuti, kada je loptu u vlastitu mrežu skrenuo Marko Šuler. Tek što se krenulo s centra Tim Matavž odličnim udarcem s 20-ak metara izjednačuje, samo da bi u sudačkoj nadoknadi Velkoski pogodio za pobjedu gostujućeg sastava, nakon još jedne pogreške nesigurne obrane Gorice.

Više sreće nije bilo niti za drugoj slovenskog predstavnika, Koper je poražen na gostovanju u Širokom Brijegu 3:1. Poveli su Slovenci već u trećoj minuti pogotkom Vilera, međutim domaćin uz dva gola Celsona i pogodak Roniella ostvaruje zadovoljavajućih 3:1 uoči uzvrata na slovenskoj obali. Vojvodina je Hibernians na Maltu ispratila s pet komada, a trostruki strijelac bio je Ranko Despotović. U uvjerljivoj pobjedi Helsingborga švedski veteran Henrik Larsson postigao je dva pogotka.

Rezultati, Kup Uefa, 1. pretkolo: Yerevan - Young Boys Bern 1:1; Dinamo Tbilisi - Vaduz 2:0; Santa Coloma - Maccabi Tel Aviv 1:0; Zlate Moravice - Alma Ata 3:1; Vojvodina - Hibernians 5:1; Flora - Valerenga 0:1; Slaven Belupo - Teuta 6:2; Bežanija - Besa 2:2; Helsinki - Etzella 2:0; MyPa - Streymur 1:0; Nistru - Honved 1:1; Aktobe Lento - Mattersburg 1:0; Metalurgs - Dinamo Brest 1:1; Skonto - Dinamo Minsk 1:1, Torshavn - Ekranas 1:3; Helsingborgs - Trans Narva 6:0; Lillestrom - Kaerjeng 2:1; Omonia - Rudar 2:0; Silema - Litex 0:3; Carmarthen - Brann Bergen 0:8; Hit Gorica - Rabotnički 1:2, Budućnost - Hajduk 1:1; Vardar - Anorthosis 0:1; Zrinjski - Partizan 1:6; MTK - Mika 2:1; Rhyl - Haka 3:1; Ried - Neftči 3:1; Široki Brijeg - Koper 3:1; Keflavik - Midtjylland 3:2; Glentoran - AIK 0:5.