Štafeta rušila, Strahija izjednačio rekord

Hrvoje Vuković • petak, 03.08.2007.

Nakon Svjetskog prvenstva u plivanju održanog u ožujku ove godine u Melbourneu, europska plivačka federacija (LEN) odlučila je "zakuhati" jako natjecanje usred ljeta ne bi li plivači zadržali formu i kontinuitet. Izbor je pao na Pariz gdje se ovih dana tako održava "neslužbeno prvenstvo Europe", a zapaženo su prošli i neki naši plivači...

Tako je hrvatska muška štafeta u disciplini 4x100 slobodno u sastavu Duje Draganja, Aleksej Puninski, Mario Todorović i Bruno Barbić srušila državni rekord za punu sekundu i pol te on sada iznosi 3:19.06. Ovaj rezultat bio je dovoljan za peto mjesto u finalu, no puno važnije je odlično vrijeme koje nas je gurnulo (zasad) među putnike na OI u Pekingu. Naime, da bi odletjeli u daleku Kinu i natjecali se u ovoj disciplini, naši plivači moraju biti među četiri najbolje štafete koje nisu nastupile na SP-u u Melbourneu, budući da je tih 12 iz Australije osiguralo direktan plasman na OI. Dobra vijest je što smo s ovim rezultatom trenutno treći na listi i samim time u igri za Peking, a poredak tih štafeta je sljedeći: 1. Rusija 3:15.42, 2. Venezuela 3:18.97, 3. HRVATSKA 3:19.06, 4. Ukrajina 3:19.75...

U individualnom disciplinama najveći pljesak zaslužio je Marko Strahija koji je u polufinalu na 50m leđno izjednačio vlastiti i ujedno državni rekord s 25.78, da bi u finalu plivao za nijansu slabije i s 25.85 osvojio četvrto mjesto. Slavio je inače Amerikanac Randall Ball s 24.84, drugi je bio Thomas Rupprath (25.34), treći Arkadij Vjačanin (25.81), a još jedan Hrvat Ivan Tolić zauzeo je peto mjesto (26.18)

U disciplini 100m leptir Ivanu Todoroviću finale je izmaklo za samo sedam stotinki (54.07), dok je Dominik Straga u istoj disciplini s rezultatom (54.60) također zapeo u polufinalu. Sanja Jovanović nije bila pretjerano raspoložena u disciplini 100m leđno, isplivavši tu dionicu za 1:05.50 što nije bilo dovoljno za prolazak kvalifikacija.

Pariz, neslužbeno prvenstvo Europe, štafeta 4x100 slobodno, muški: