Rumunji na koljenima, golijada u Beču

Tomislav Globan • četvrtak, 16.08.2007.

Osim utakmica u Splitu i Koprivnici, širom Europe večeras je odigrano još 30 utakmica drugog pretkola Kupa Uefe. Bila je to večer u kojoj samo četiri gosta nisu postigla pogodak, a jednako toliko klubova već sutra može s velikom sigurnošću rezervirati let za Monte Carlo i ždrijeb prvog kola Kupa Uefe krajem mjeseca...

Lucky loser prvog pretkola, mostarski Zrinjski, iz Makedonije nosi odličan rezultat. Iako je gotovo svih 90 minuta bio podređen Rabotničkom, sastav Blaža Sliškovića izdržao je s igračem manje festival domaćih promašaja i iz Skopja se vraća s rezultatom 0:0.

Remi bez golova odigran je i u Budimpešti gdje je domaći Honved iznenadio ugledni njemački HSV te u Hamburg putuje s nadama u čudo. Na HSH Nordbank Areni trebaju "samo" ne izgubiti utakmicu.

Veliko razočaranje doživjeli su Rumunji. Zemlja koja je posljednjih godina oduševljavala nogometnu Europu na pragu je ostanka bez čak dva predstavnika već u 2. pretkolu Kupa Uefe.

Ambiciozni CFR Cluj doživio je šok na domaćem terenu od ciparskog Anorthosisa. Tri stranca - Slovenac Žlogar, Brazilac Boaventura i Poljak Sosin uveli su Ciprane već jednom nogom u 1. kolo. Pred kraj Trica je s bijele točke samo ublažio "tricu" i postavio konačnih 1:3.

Istim rezultatom poražena je i druga rumunjska uzdanica. Otelul Galati poražen je u susjednoj Bugarskoj kod sofijskog Lokomotiva. Gosti su do 84. minute imali za uzvrat vrlo dobrih 2:1, ali samo šest minuta prije kraja Srbin Đilaš trećim je pogotkom doveo Bugare u osjetnu prednost.

Slika 1 od 2.

Fantastičnu utakmicu vidjeli su gledatelji na stadionu Franz Horr u Beču. Domaća Austria svladala je u najefikasnijoj utakmici večeri češki Jablonec rezultatom 4:3. Domaći su već nakon 20 minuta bili dva gola u prednosti, pogodili su Ertl i Austrijanac bosanskih korijena Sanel Kuljić, no vrlo brzo Zelenka dvama pogocima anulira prednost Austrijanaca. Bečanima nije trebalo puno da ponovno budu u prednosti od dva gola (strijelci Lasnik i opet Kuljić), a Česima je gol velike nade za uzvrat u Jablonecu u 76. minuti donio Baranek.

U dvoboju klubova iz zemalja koje će za pet godina organizirati Europsko prvenstvo, svoje je navijače u Dnjepropetrovsku razočarao Dnipro. Dinamovi "krvnici" iz 2003. u finišu utakmice spasili su se od domaćeg poraza protiv poljskog Belchatowa te s 1:1 putuju za 14 dana kod viceprvaka Poljske.

Dobru formu iskazao je naš reprezentativac Vedran Runje koji je bio dobar u gostujućem remiju kod Young Boysa obranivši domaćinu i jedanaesterac.

2. pretkolo Kupa Uefe, prve utakmice:
Tobol Kostanay (Kaz) - Groclin (Polj) 0:1, Dinamo Tbilisi (Gru) - Rapid Beč (Aut) 0:3, MIKA (Arm) - Artmedia (Svk) 2:1, MyPa (Fin) - Blackburn Rovers (Eng) 0:1, Besa (Alb) - Litex (Bug) 0:3, Ekranas (Lit) - Valerenga (Nor) 1:1, Zlate Moravce (Svk) - Zenit (Rus) 0:2, Dinamo Minsk (Blr) - Odense (Dan) 1:1, Haka (Fin) - Midtjylland (Dan) 1:2, HJK Helsinki (Fin) - Aalborg (Dan) 2:1, Ried (Aut) - Sion (Švi) 1:1, Liepajas Metalurgs (Let) - AIK Solna (Šve) 3:2, Maccabi Tel-Aviv (Izr) - Kayserispor 1:1, Brann (Nor) - Suduva (Lit) 2:1, Honved (Mađ) - HSV (Njem) 0:0, Omonia (Cip) - CSKA Sofija (Bug) 1:1, Dnipro (Ukr) - Belchatow (Polj) 1:1, CFR Cluj (Rum) - Anorthosis (Cip) 1:3, Lokomotiv Sofija (Bug) - Otelul (Rum) 3:1, Young Boys (Švi) - Lens (Fra) 1:1, Hammarby (Šve) - Fredrikstad (Nor) 2:1, Käerjeng (Luk) - Standard Liege (Bel) 0:3, Rabotnički (Mak) - Zrinjski (BiH) 0:0, Basel (Švi) - Mattersburg (Aut) 2:1, Široki Brijeg (BiH) - Hapoel Tel-Aviv (Izr) 0:3, Austria Beč (Aut) - Jablonec (Češ) 4:3, Leiria (Por) - Maccabi Netanya (Izr) 0:0, Drogheda United (Irs) - Helsingborgs (Šve) 1:1, Dunfermline (Ško) - Häcken (Šve) 1:1, Atletico Madrid (Špa) - Vojvodina (Srb) 3:0.