Mirko Novosel i Phil Jackson u Kući slavnih

Bojan Poturica • subota, 08.09.2007.

Legendarni hrvatski trener Mirko Novosel je rano ujutro po našem vremenu u američkom Springfieldu postao član košarkaškog Hall of Famea. Najveća zvijezda u Springfieldu bio je Phil Jackson...

U američkom Springfieldu u jutarnjim satima po hrvatskom vremenu, legendarni Mirko Novosel postao je novi član košarkaškog Hall of Famea. Osim Novosela, u Kuću slavnih uvedeni su Phil Jackson, NBA trener s devet naslova prvaka, Roy Williams, trener North Caroline, momčad Texas Westerna koja je 1966. osvojila naslova NCAA prvaka, trener Van Chancellor, NBA sudac Mendy Rudolph i španjolski stručnjak Pedro Ferrandiz.

Slika 1 od 1.

Novosel je možda i najbolji trener s ovih prostora. Mirko je 1980. vodio reprezentaciju Jugoslavije do zlata na Olimpijadi, nakon što je četiri godine ranije osvojio srebro. 1984. na OI Jugoslavija je završila na trećem mjestu. S Cibonom je osvojio tri naslova prvaka bivše države, sedam puta je osvajao Kup, dva put je osvojio europski Kup kupova te je 1985. osvojio Kup prvaka. Te je godine proglašen najboljim europskim trenerom. Jedan je od samo četvorice trenera koji je uspio osvojio tri olimpijske medalje.

Zvijezde ceremonije u Springfieldu ipak je bio Phil Jackson, legendardni trener Chicago Bullsa i Los Angeles Lakersa koji je osvojio devet naslova prvaka s ove dvije momčadi, triput po tri u nizu.

"Zen Master" je svojim tipičnim načinom treniranja uspio ukrotiti velike egoe svojih superzvijezda Michaela Jordana, Shaquillea O'Neala i Kobea Bryanta te ih je podredio uspjehu momčadi. Na pitanje da li je Jordan zaslužan što je stigao do Hall of Famea, Phil je odgovorio: "Naslovi prvaka bili su rezultat genijalne igre Michaela Jordana. On je imao način kako da ukomponira svoje suigrače u svoju viziju."