Zadar najuspješniji, Split treći

Sanja Čalić • nedjelja, 16.09.2007.

U finalnom danu turnira u Splitu obje su hrvatske momčadi zabilježile uspjeh. Zadrani su u finalnom dvoboju svladali momčad Širokog, dok je u borbi za treće mjesto pobjeda otišla na stranu Splićana…

Splitski turnir još je samo jedan dokaz kako Zadar ove sezone ima jaku momčad koja bi mogla daleko dogurati. Prva četvrtina finalnog ogleda protiv Širokog ponudila je vrlo izjednačenu igru i protekla je u međusobnom smjenjivanju vodstva. Na početku druge četvrtine momčad Širokog odvojila se na devet poena razlike (24:15), no slijedila je potom sjajna serija Zadrana (18:0) koji su se najprije vratili u utakmicu, a potom i preuzeli vodstvo na kraju prvog poluvremena.

U nastavku Širokobriježani nisu imali rješenja za Zadar, koji je nastavio s odličnom igrom do samog kraja, što se odrazilo na konačni rezultat utakmice 81:69. Aci Petroviću su se na najbolji način u ovoj utakmici dokazali pridošlice u momčad, Corey Brewer s postignutih 17 koševa i Shammel Stallworth s ubačenih 15 poena. Svakako treba izdvojiti i Pankracija Baraća, jednog od nositelja današnje igre Zadra koji je također bio vrlo učinkovit postigavši 17 poena.

Momčadi Zadra najviše su problema stvarali upravo njihovi bivši suigrači, Siniša Štemberger koji je s 19 poena bio i najbolji strijelac susreta, potom večeras vrlo raspoloženi Toni Dijan i Šime Špralja s postignutih 17 poena, no osim ove trojke nitko nije imao značajniji učinak.

Split je ponovno odigrao jednu šokantnu utakmicu, no ovaj je put božica Fortuna bila ipak naklonjena njima. Dvoboj protiv Bosne Splićani su odigrali vrlo dobro, te su većinu prvog poluvremena vodili čak i do devet poena razlike, no serijom 11:1 koju su napravili igrači Bosne, ta se prednost istopila. Drugi dio protekao je potom u smjenjivanju vodstva, a onda je na red došla tijesna završnica.

Uz nekoliko promašaja s jedne i druge strane, Williams je s linije slobodnih bacanja približio Bosnu pobjedi, ali splitska momčad dobila je svog novog junaka Ivana Siriščevića koji je čitavu utakmicu odigrao sjajno, a odličan dojam povećao je pogodivši tricu sa samim zvukom sirene za konačni rezultat 73:72. Siriščević je bio i naučinkovitiji u momčadi Splita s postignutih 16 poena, a u stopu su ga slijedili Rudež s 14 i Stipanović s 11 poena. Momčad Bosne predvodio je Williams s 24 ubačena koša, te Hill sa 16.

Na kraju dana proglašeni su i najbolji igrači turnira. Titulu najboljeg strijelca osvojio je Williams iz redova Bosne s ukupno 45 koševa, dok je MVP turnira Pankracije Barać. I jedna i druga hrvatska momčad može biti zadovoljna postignutim na ovom turniru. Zadar je daleko najviše pokazao od ostalih, no i Split je najavio povratak u sam vrh hrvatske košarke.