NBA: Portland i dalje nezaustavljiv

Bojan Poturica • petak, 12.01.2001.

Objavljene postave All Star utakmice novaka

Na All Star vikendu tradicionalno se održava utakmica između ovogodišnjih i prošlogodišnjih rookiea. Elton Brand i Steve Francis predvodit će momčad draftiranu 1999. godine, dok će momčad draftiranu 2000. godine predvoditi Kenyon Martin i Marc Jackson
Momčad prošlogodišnjih novaka:
Elton Brand, Baron Davis, Steve Francis, Richard Hamilton, Shawn Marion, Andre Miller, Lamar Odom, Wally Szczerbiak, Jason Terry
Momčad ovogodišnjih novaka:
Marc Jackson, Kenyon Martin, Morris Peterson, Darius Miles, Stephen Jackson, Quentin Richardson, Mike Miller, Khalid El-Amin, Mateen Cleaves

Portland ide kao brzi vlak. Izborio je desetu pobjedu zaredom te je po broju pobjeda najbolja momčad u NBA ligi. 27. pobjeda izborena je u Charlotteu protiv Hornetsa, a Blazersi su ponovno igrali bez Scottiea Pippena. Četvero igrača Portlanda zabilo je dvoznamenkasti broj koševa, a ovoga su ih  puta predvodili Damon Stoudamire (16 koševa, 7 skokova, 6 asistencija) i Steve Smith (16 koševa). Zanimljivo je istaknuti da najveće pojačanje Portlanda ove sezone Shawn Kemp igra sve manje. Protiv Hornetsa je igrao svega 5 minuta. "Igramo obranu, dodajemo se, uživamo u igri te igramo konstantno", rekao je Smith koji je u zadnjoj četvrtini ubacio 9 koševa. "Bumbare" su predvodili Elden Campbell (23 koša, 10 skokova, 4 blokade) i Baron Davis (10 koševa, 11 asistencija). Jamal Mashburn nije igrao zbog ozljede.

Atlanta nije jedna od najboljih momčadi NBA lige, ali s obzirom na igrače, pokazuju odlične rezultate. Odskaču samo Jason Terry i Dikembe Mutombo. Upravo je taj dvojac donio Hawksima pobjedu nad Golden Stateom. Mutombo je sa 20 koševa i 10 skokova odigrao odlično i u napadu i u obrani, a izvrsno je primijenio taktiku trenera. "Imali smo odličnu strategiju od početka susreta. Trener je rekao da trebamo igrati pod košem. Kad dobiješ loptu idi pod koš", objašnjavao je taktiku Lona Krugera Dikembe. Terry je zabio 17 koševa uz 6 asistencija, a Roshown McLeod (18 koševa) i Lorenzen Wright (17 koševa, 8 skokova) su obavili svoj dio posla. Novak Marc Jackson (22 koša, 9 skokova) i Bob Sura (18 koševa) bili su najbolji u redovima "ratnika".

Tracy McGrady (36 koševa, 3 ukradene lopte i blokade) i Darrell Armstrong (20 koševa, 14 asistencija, 6 skokova, 3 ukradene lopte) su odigrali jednu od najboljih tandemskih partija ove sezone te su doveli Orlando do pobjede nad New Jerseyem. McGrady je u četvrtoj četvrtini zabio 11 koševa, a obrana Magica je odigrala odlično. Orlando nije imao odgovora na Stephona Marburya (20 koševa, 6 asistencija) u prvom poluvremenu, no nakon što su mu postavili "zamku" kojom su mu pokušali ukrasti loptu, Marbury je u drugom poluvremenu zabio samo tri koša. Mike Miller (17 koševa, 6 skokova) je bio jedan od boljih pojedinaca u redovima Magica, a Stephen Jackson (15 koševa, 9 skokova) je uz Marburya bio najbolji pojedinac Netsa.

Zahvaljujući obrani New York je sinoć ušao u knjige namijenjene NBA rekordima, a zahvaljujući napadu izgubio je utakmicu. 8.7 sekundi prije kraja Cuttino Mobley (16 koševa) je prošao kraj Latrella Sprewella (5 koševa, šut 1-11, 11 skokova, 6 izgubljenih lopti) te zabio posljednji koš na utakmici za vodstvo Rocketsa 76-75. Takvih je rezultatom i završila utakmica. "Zaslužili smo poraz", rekao je trener Knicksa Jeff Van Gundy. Naime, New York u zadnje tri minute i 20 sekundi nije zabio niti jednog koša. Zadnji je zabio Allan Houston (13 koševa, 7 skokova) 3:21 prije kraja za vodstvo Knicksa 75-69. Knicksi 29. put zaredom nisu dopustili protivnicima da zabiju preko 100 koševa što je novi rekord, a držali su ga Fort Wayne Pistonsi iz 1954. godine. Steve Francis (22 koša, 9 asistencija, 8 skokova, 3 ukradene lopte) je bio najbolji individualac na susretu, dok je Larry Johnson (18 koševa, 5 skokova) bio najbolji u redovima New Yorka.

Phoenix je pobjedom nad Indianom došao do omjera 21-12. Shawn Marion (27 koševa, 17 skokova) je odigrao odlično, a Jason Kidd (12 koševa, 13 asistencija, 9 skokova) je ponovno bio nadohvat tripple-doublea. Penny Hardaway je igrao 20 minuta te je zabio 16 koševa, a istog je učinka bila i njegova zamjena Tony Delk. U redovima Indiane prednjačio je Reggie Miller (24 koša, 7 skokova), a vrlo dobre partije pružili su Jermaine ONeal (17 koševa, 8 skokova) i Austine Croshere (14 koševa). Naš Žan Tabak je igrao 14 minuta, a za to je vrijeme ubilježio 4 koša te 6 skokova.

Rezultati NBA utakmica odigranih 12.01.2000.
Atlanta Golden State 107 : 96
Charlotte Portland 70 : 83
New Jersey Orlando 87 : 101
New York Houston 75 : 76
Milwaukee Dallas 102 : 94
Phoenix Indiana 93 : 85