Milan tone prema dnu, Fiorentina blizu vrha

Ivana Spahija • nedjelja, 21.10.2007.

Odigrano je još sedam susreta osmog kola Serie A. Najveće iznenađenje priredila je momčad Empolija, koja je na San Siru došla do pobjede nad Milanom, koji ni u ovom susretu nije pokazao mnogo od svoje igre. Fiorentina je kod kuće s visokih 3:0 svladala Sienu, a istim rezultatom je pobjedu upisala i Sampdoria. Nakon duge suše, tri je boda uzeo i Lazio...

Problemi za Milan i dalje ne prestaju. Nakon što su u prošlom kolu rossoneri s pet pogodaka počastili Lazio na Olimpicu, što se činilo kao izlazak iz krize za nogometnog diva, dva tjedna kasnije aktualni europski prvaci su na domaćem terenu doživjeli novi neuspjeh. Slabašni Empoli, koji je u sedam susreta upisao tek jednu pobjedu, na San Siru je uspio ostvariti do jučer "nemoguću misiju" i uzeti sva tri boda Milanu.

Sam početak utakmice donio je lijepu priliku za domaćine. Jankulovski je dijagonalom loptu poslao do Inzaghija koji je bio u izvrsnoj poziciji za uputiti udarac prema vratima Empolija, ali je napadač Milana nespretno reagirao i loptu poklonio gostujućem vrataru Balliju. Četiri minute nakon toga igrači Milana su tražili jedanaesterac zbog navodnog igranja rukom braniča Piccola, ali je sudac ostao suzdržan.

U 14. minuti zaprijetili su gosti. Antonini je loptu poslao do Mora, koji je ostao nepokriven u prostoru domaćina, ali se nije snašao pa je loptu poslao pokraj gola. Empoli je ponovno bio opasan u 28. minuti, Busce je odlično probio po desnoj strani obrane Milana, ali nije imao preciznosti.

Početkom drugog dijela ponovno su bili opasniji crveno - crni. U 50. minuti je Giladino u prostoru Empolija dobro pronašao slobodnog Seedorfa, čiji je siloviti udarac odlično obranio Balli. Pet minuta nakon toga uslijedio je šok za domaćine, Mariannini je dobro uposlio Saudatija, koji je glavom svladao Didu za vodstvo Empolija od 1:0. Nakon tog pogotka igra Milana potpuno je stala, aktualni europski prvaci do kraja utakmice nijednom nisu uspjeli zaprijetiti vratima Ballija. U osam odigranih kola, momčad Milana je samo dva puta uzela sva tri boda protivnicima, a ovaj poraz sigurno neće dobro utjecati na raspoloženje u momčadi uoči novih europskih, ali i domaćih utakmica. Naš Dario Šimić u ovom susretu nije konkurirao za sastav Milana.

U derbiju talijanske pokrajine Toskane susrele su se Fiorentina i Siena, a sa sigurnih 3:0 pobjedu je upisala momčad iz Firenze i tako se našla na visokom drugom mjestu na ljestici, tek četiri boda iza vodećeg Intera. Fiorentina je vratima gostiju zaprijetila već u petoj minuti. Mutu je dobro pronašao Montoliva, čiji je udarac završio malo iznad vratnice. Minutu nakon toga u prilici za pogodak je bio i Pazzini, koji je također gađao iznad gola.

Stalni pritisak na obranu Siene violama je urodio plodom u 15. minuti. Semioli je sa ruba šesnaesterca loptu ubacio u prostor, Pazzini je prihvatio tu loptu i poslao je u rašlje gostujućeg vratara Eleftheropoulosa za vodstvo Fiorentine od 1:0.

Semioli se ponovno iskazao u 27. minuti susreta, s ruba šesnaesterca loptu je poslao iznad vratnice. Četiri minute nakon toga raspoloženi veznjak Fiorentine je ponovno dobro uposlio Pazzinija, koji je loptu nesebično proslijedio do Mutua, a Rumunj je svladao Eleftheropoulosa za 2:0.

Početkom drugog poluvremena ponovno su zaprijetile viole. Pasqual je probio po lijevoj strani obrane Siene i sa ruba šesnaesterca dodao za Pazzinija, koji je produžio za Semiolija, ali je sudac dosudio zaleđe. U 71. minuti Fiorentina je došla i do trećeg pogotka. Semoli se na desnoj strani oslobodio svojih čuvara i loptu ubacio u sredinu za Vierija, koji je pogodio rašlje Eleftheropoulosa i postavio rezultat na konačnih 3:0 za nova tri boda Fiorentine.

Atalanta je kod kuće u Bergamu dočekala Torino, s kojim je podijelila bodove u susretu koji je završio rezultatom 2:2. Gosti iz Torina su u devetoj minuti imali odličnu priliku za pogodak. Corini je izveo slobodan udarac, a Doni je loptu odbio do Bjelanovića, čiji je udarac sa desne strane završio pokraj gola. U 36. minuti Bjelanović se ozlijedio i napustio teren. Unatoč stalnom pritisku gostiju, prvi su vodstvo došli domaćini. Zampagna je odlično probio po desnoj strani obrane Torina i dodao za Ferrerira Pinta, koji je loptu poslao u mrežu Serenija za vodstvo Atalante od 1:0.

U 66. minuti susreta gosti su ostali s igračem manje, Natali je u prostoru srušio Zampagnu, na što je sudac dao izravni crveni karton braniču Torina i dosudio najstrožu kaznu za Atalantu. S bijele točke je vodstvo domaćina na 2:0 povisio Doni. Deset minuta kasnije, nakon asistencije Comotta, mrežu domaćina zatresao je i Ventola i smanjio vodstvo Atalante na 2:1. Vrijedan bod gostima donio je Motta pogotkom u 87. minuti susreta za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Bodove su podijelili i Cagliari i Catania, koji su u Cagliariju remizirali rezultatom 1:1. Prvi su u vodstvo došli gosti sa Sicilije u 11. minuti susreta. Slobodan udarac izveo je Mascara, loptu je prihvatio Terlizzi, koji je glavom svladao domaćeg vratara Fortina. Cagliari je uzvratio u 46. minuti, nakon asistencije Finija, Matri je glavom loptu poslao u mrežu Catanije za izjednačenje. Cataniju ovaj remi stavlja na 12. mjesto na ljestvici, dok je Cagliari na 15. mjestu.

Nakon niza remija i loših rezultata, momčad Lazija ponovno je osjetila okus pobjede. U gostima kod Livorna Rimljani su svladali istoimeni klub minimalnom pobjedom od 1:0. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, već u samom otvaranju drugog dijela gosti iz Rima su uspjeli doći do pogotka. Nakon duplog pasa sa Rocchijem, Pandev je potražio vrata Livorna, lopta se odbila od domaćeg braniča Rezaija i prevarila Ameliju za vodstvo Lazija od 1:0. Tim je rezultatom susret i završen, nogometaši iz Rima napokon su uspjeli doći do pobjede koja ih stavlja na 13. mjesto na ljestvici. Naš Dario Knežević svih 90 minuta utakmice proveo je na klupi Livorna.

Sigurnu pobjedu na domaćem terenu upisala je i Sampdoria, koja je rezultatom 3:0 svladala Parmu. Sampdoria je povela u 26. minuti susreta. Zenoni je loptu ubacio u prostor gostiju, tamo su se našli Montella i branič Parme Dessena, a lopta se našla u mreži gostujućeg vratara Buccija. Pogodak se pripisuje Montelli, iako nije isključeno ni da je Dessena postigao autogol.

Domaćini su svoje vodstvo povećali u 47. minuti. Dosuđen je slobodan udarac za Sampdoriju, po lopti je silovito opalio Bellucci, koji je poslao neobranjiv udarac u mrežu Parme. Isti igrač je u 58. minuti Sampdoriji donio prednost od 3:0. Sala je uputio udarac prema vratima Parme kojeg je obranio Bucci, a lopta se odbila do raspoloženog Belluccija koji se po drugi put u susretu upisao u strijelce, što je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Udinese je kod kuće dočekao Palermo s kojim je podijelio bodove, susret je završio rezultatom 1:1. Prvi su u vodstvo došli gosti u 17. minuti susreta zahvaljujući pogotku Amaurija uz asistenciju Bresciana. Rezultat je na konačnih 1:1 postavio Asamoah u 47. minuti susreta nakon odličnog proigravanja Di Natalea. Nakon ove raspodjele bodova, Udinese se nalazi na sedmom mjestu na ljestvici, a Palermo je trenutno šesti.

Juventus je kod kuće ostvario još jednu Juventusovu pobjedu, nogometaši Stare dame su minimalnom pobjedom od 1:0 svladali Genou. Od samog početka agresivno su krenuli domaćini, koji su prvu izgledniju priliku za pogodak imali u 17. minuti. Nakon dodavanja Grygere, Trezeguet je glavom potražio mrežu gostiju, ali je na mjestu bio vratar Genoe Rubinho. Juventus je ponovno ozbiljnije zaprijetio u 30. minuti, Alessandro Del Piero je prošao gostujućeg braniča Rossija i uputio udarac prema vratima Genoe, ali se ponovno iskazao Rubinho.

Pet minuta nakon toga domaćini su došli u vodstvo. Nedved je dobro pronašao Del Piera, koji je s lakoćom loptu pospremio u mrežu Rubinha. Raspoloženi napadač Stare dame ponovno je na djelu bio u 41. minuti kada je njegov slobodni udarac Rubinho uspio prebaciti preko grede.

U otvaranju drugog dijela gostima se ukazala prilika za izjednačenje. U 55. minuti je Sculli uputio oštar udarac prema vratima Juventusa, a na mjestu je bio Buffon. Genoa je ponovno bila u akciji u 70. minuti, naš Ivan Jurić iz daljine je pokušao iznenaditi Buffona, ali je taj udarac raščistio branič domaćina Chiellini.

Posljednjih pet minuta utakmice ponudilo je nešto više uzbuđenja, nažalost negativnih. Prvo je u 86. minuti s terena izbačen trener Juventusa Claudio Raineri, a zatim je u petoj minuti sudačke nadoknade nepotreban crveni karton zaradio Nedved zbog udaranja protivničkog igrača Konka. Juventus je ovom pobjedom preuzeo drugo mjesto od Fiorentine, viole su se tek pola dana zadržale samo mjesto ispod vodećeg Intera. Ivan Jurić odigrao je cijelu utakmicu u dresu Genoe.

Serie A, 8. kolo: Fiorentina - Siena 3:0, Milan - Empoli 0:1, Atalanta - Torino 2:2, Cagliari - Catania 1:1, Sampdoria - Parma 3:0, Livorno - Lazio 0:1, Udinese - Palermo 1:1, Juventus - Genoa 1:0.