Petarda na Olimpicu, petarda Milana

Ivana Spahija • srijeda, 31.10.2007.

Uzbudljivo je bilo u susretima desetog kola Serie A. Najviše pažnje privukao je vječni derbi između Rome i Lazija. Unatoč solidnoj igri bijelo - plavih, Roma je ipak uspjela doći do sva tri boda. Navikama pobjeđivanja vratio se i Milan, koji je u Genovi deklasirao Sampdoriju s pet pogodaka u mreži Castellazzija, a visoke su pobjede upisali i Juventus i Inter...

Talijanski il classico uvijek privuče pozornost ljubitelja nogometa, iako u ovoj sezoni ruže ne cvjetaju Laziju. Ipak, u ovom susretu Lazio je dobro parirao drugoplasiranoj momčadi lige, koja je do pobjede došla nakon preokreta. Prva veća prilika za pogodak bila je ona u desetoj minuti kada je Tonetto odlično proigrao za Vučinića, čiji je udarac završio malo iznad vratnice Lazijeva gola. Ipak, u 12. minuti vukove je dočekao hladan tuš. Rocchi se odlično oslobodio svog čuvara Mexesa, ušao u prostor domaćina i svladao nemoćnog Donija za vodstvo Lazija od 1:0.

Roma je uzvratila samo sedam minuta nakon tog pogotka. Mancini je dobro uposlio Vučinića, koji je iz drugog pokušaja uspio svladati Ballottu i poravnati rezultat na 1:1. Tri minute prije kraja prvog dijela vukovi su uspjeli preokrenuti rezultat. Mexes je dobro pronašao Mancinija, koji je loptu poslao u mrežu Ballotte za vodstvo Rome od 2:1.

Odlična igra domaćina urodila je novim pogotkom u 55. minuti susreta. Vučinić je asistirao, a Perrotta zatresao mrežu Ballotte za veliko vodstvo Rome od 3:1. Lazio je uzvratio u 68. minuti, nakon izvođenja slobodnog udarca, Ledesma je pronašao put do mreže Donija i smanjio vodstvo vukova na 3:2, što je ujedno bio i konačan rezultat ovog derbija.

Inter na domaćem terenu nije imao težak posao protiv Genoe, gosti se kući vraćaju sa četiri pogotka u mreži, a vodeća momčad prvenstva i dalje drži vrh ljestvice. Inter je vratima gostiju ozbiljnije zaprijetio već u šestoj minuti. Maicon je centrirao loptu prema vratima Genoe, a Rubinho je majstorski obranio taj udarac. Dvije minute kasnije domaćini su poveli. Crespov udarac glavom obranio je Rubihno, ali se na pravom mjestu našao Cordoba, čija je glava precizno loptu pospremila u mrežu Genoe.

U 50. minuti domaćini su poveli s 2:0. Chivu je na lijevoj strani pobjegao braničima gostiju i uputio loptu prema vratima Genoe na koju je Rubinho zakasnio, a Cambiasso je glavom zakucao loptu u mrežu. Gosti su uzvratili u 73. minuti, Figueroa je odlično dodao za Konka, koji je svladao Orlandonija i smanjio vodstvo Intera na 2:1.

Ipak, samo minutu nakon tog pogotka domaćini su ponovno došli do prednosti od dva gola. Branič gostiju De Rosa je pogrešno reagirao na udarac Suaza, a Nizozemac je svladao Rubinha za vodstvo domaćina od 3:1. Golijadu na San Siru dovršio je Cruz pogotkom s bijele točke u 88. minuti za konačnih 4:1 i nova tri boda vodećem klubu prvenstva. Ivan Jurić je u 54. minuti ušao u igru za Genou i na terenu proveo nešto više od pola sata.

Nakon nekoliko tjedana "suše", napokon se otvorila špina Milanu. Aktualni europski prvaci su nakon poraza od Empolija i Rome polako krenuli prema dnu, ali je u ovom kolu u gostima kod Sampdorije pukla petarda. Prvo poluvrijeme prošlo je bez pogodaka, iako su gosti imali nekoliko prilika za vodstvo. Najveća je bila ona u 11. minuti kada je, nakon Pirlova izvedenog udarca iz kuta, Kaladze glavom potražio mrežu domaćina, ali je odlično reagirao Sampdorijin vratar Castellazzi.

Otvaranje drugog dijela bilo je sretno za Milan. U 47. minuti Pirlo je dodao za Gilardina, koji je probio po desnoj strani obrane domaćina i ubacio za Kaku, a brazilski čarobnjak je s lakoćom loptu poslao u mrežu za vodstvo crveno - crnih od 1:0. Samo šest minuta nakon toga gosti su povećali vodstvo na 2:0. Sergihno se oslobodio domaćih braniča i odlično centrirao za Gilardina, a asistent prvog pogotka se i sam upisao strijelce svladavši Castellazzija za novo vodstvo Milana.

Devet minuta kasnije Gilardino je odigrao glavnu ulogu u novom povećanju vodstva gostiju. Serginho je ubacio loptu u šenaesterac, Gilardino je s lakoćom zaobišao braniča Bastrinija i matirao Castellazzija za 3:0. Nova promjena rezultata dogodila se u 76. minuti. Seedorf je centrirao za Gourcouffa, a mladi Francuz nije propustio priliku upisati se u strijelce i vodstvo Milana povećati na 4:0.

Ni tu nije bio kraj pogocima u Genovi. Asistent četvrtog pogotka Seedorf je u 80. minuti i sam postao strijelac, svladavši Castellazzija nakon ubacivanja Brocchija za konačnih 5:0 i veliku pobjedu Milana nakon nekoliko tjedana krize.

Sigurnu je pobjedu upisao i Juventus, koji je kod kuće došao do pobjede nad Empolijem, bilo je 3:0 za domaćine. Nakon prvog poluvremena bez pravih prilika za pogodak, sreća se domaćinima osmjehnula u 51. minuti susreta. Vratar gostiju Balli je u prostoru srušio Trezeugeta, a sudac je dosudio najstrožu kaznu. S bijele točke precizan je bio Francuz, iako je Balliju malo nedostajalo da nogom obrani taj kazneni udarac.

U 62. minuti Salihamidžić je izveo slobodan udarac, loptu je glavom prihvatio Trezeguet i poslao je u mrežu za vodstvo Stare dame od 2:0. Osam minuta kasnije Francuz je postigao svoj hat trick, Tiago je asistirao, a Trezeguet po treći put u susretu matirao Ballija za vodstvo i konačnu pobjedu Juventusa od 3:0.

Trećeplasirana Fiorentina također je uzela sva tri boda u ovom kolu, viole su kod kuće u Firenzi minimalnom pobjedom od 1:0 svladali Napoli. Prvo poluvrijeme pripalo je gostima iz Napulja koji su u nekoliko navrata bili opasno blizu pogotku. U 33. minuti vratar Fiorentine Frey je čudesno obranio udarac Lavezzija, a pet minuta kasnije Lavezzi je opet zaprijetio vratima domaćina, srećom po viole, njegov udarac završio je iznad vratnice.

U 61. minuti Mutu je probio po lijevoj strani obrane gostiju, driblingom je prešao Napolijeva braniča Cupija i ubacio idealnu loptu za Vierija, kojem nije bilo teško pospremiti je u mrežu Iezza za vodstvo i konačnu pobjedu Fiorentine od 1:0.

Atalanta i Cagliari podijelili su bodove u susretu koji je završio rezultatom 2:2. Prvi su u vodstvo došli gosti sa Sardinije zahvaljujući pogotku Finija u 38. minuti susreta. Domaćini su preko Capellija uzvratili u 54. minuti,a novu prednost gostima donio je Matri pogotkom u 70. minuti. Vrijedan bod domaćinima donio je Doni u 77. minuti susreta.

Bodove su podijelili i Palermo i Parma rezultatom 1:1. Gosti iz Parme poveli su već u drugoj minuti susreta preko Morronea, a sva tri boda gosti su ispustili četiri minute prije kraja. U 86. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Morfea, a najstrožu kaznu realizirao je Amauri za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova koja Palermo stavlja na deveto, a Parmu na 15. mjesto na ljestvici. Siena i Catania su svoj susret okončane identičnim rezultatom, u 79. minuti je De Ceglie doveo Sienu u vodstvo, a deset minuta kasnije na konačnih 1:1 rezultat je postavio Vargas.

Naš Dario Knežević odigrao je cijelu utakmicu u dresu Livorna, koji je u gostima svladao Regginu rezultatom 3:1. Iako su u 34. minuti domaćini poveli zahvaljujući pogotku Amorusa, gosti su uzvratili samo tri minute kasnije, a na 1:1 je rezultat poravnao . U 77. minuti gosti su došli do preokreta, mrežu Reggine zatresao je Valdez za vodstvo Livorna od 2:1, a u 89. minuti je Rosina svojim pogotkom postavio konačan rezultat na 3:1.

Udinese je kod kuće došao do pobjede nad Torinom, domaćini su upisali pobjedu rezultatom 2:1. Domaćine je u vodstvo doveo Flores u 25. minuti susreta, a na 2:0 je vodstvo Udinesea povećao Inler u 52. minuti. Deset minuta kasnije Ventola je smanjio vodstvo Udinesea na 2:1, što je bilo i konačno rješenje utakmice. Saša Bjelanović svih 90 minuta proveo je na klupi Torina.

Serie A, 10. kolo: Roma - Lazio 3:2, Inter - Genoa 4:1, Juventus - Empoli 3:0, Sampdoria - Milan 0:5, Fiorentina - Napoli 1:0, Atalanta - Cagliari 2:2, Palermo - Parma 1:1, Siena - Catania 1:1, Reggina - Livorno 1:3, Udinese - Torino 2:1.