Poljska: Miličić naplatio dugove

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 15.01.2001.

Prošle sezone hrvatska je kolonija u Poljskoj bila brojnija nego ove, no ipak je Polska Liga Koszykówki i ove godine privukla nekoliko naših igrača, koje Poljaci jako cijene. Košarkaški je sport u Poljskoj u velikoj ekspanziji, novac uložen u popularizaciju vraća se s kamatama. Dvorane su pune, velik je broj kvalitetnih stranaca, kvaliteta lige je iznad prosjeka.

Prvoligaško natjecanje stiglo je do 18. runde, a već na prvi pogled vidljiva je dominacija prošlogodišnjih prvaka Zepter Slaska, koji su nanizali svih 18 pobjeda. U ovom kolu ni Brok Slupsk Gordana Zadraveca nije im mogao ozbiljnije nauditi. Prvaci su slavili kao gosti 77:89, a Zadravec je postigao 11 poena, uz 5 skokova.

"Hrvatski derbi" u glavnom gradu pripao je gostima. Trefl Sopot, u kojem igraju naši Igor Miličić i Joke Vranković, pobijedio je domaću Poloniju, našeg Gorana Kalamize 87:84. Utakmica je od posebnog značaja bila Miličiću, jer je sezonu započeo upravo u Poloniji, iz koje je morao otići zbog neslaganja sa srpskim trenerom, koji je kasnije smijenjen zbog loših rezultata. Bivši igrač Splita postigao je 11 poena i imao čak 9 asistencija, dok je Vranković u pobjedi sudjelovao s 14 ubačaja. Na drugoj strani, Goran Kalamiza, koji je u Poloniju stigao upravo kao zamjena za Miličića, za 39 minuta postigao je 3 poena, uz 9 uspješnih dodavanja.

Prvi pratitelj vodećeg Zeptera je Anwil Wloclawek, nošen vjetrom u jedra kojeg stvaraju Vladimir Krstić i Davor Marcelić. U pobjedi 81:70 protiv Stal Ostrow Wielkopolskog, Krstić je bio MVP, sa 21 poenom i 6 asistencija i čak 6 skokova. Marcelić nije bio ništa slabiji, uz 23 poena imao je 7 skokova i 3 dodavanja. Za Lublin je u pobjedi 108:90 protiv posljednjeplasiranog Bobry Bytoma, nastupio Srđan Helbich, ubacivši 11 poena, za 15 minuta na parketu.

Na tablici vodi Zepter Slask (18-0), slijede ga Anwil (15-3), Stal (13-5) i Trefl Sopot (12-6)...