Jedna crna serija prekinuta, druga se nastavlja

Vedran Babić • subota, 01.03.2008.

3. studenog 2006. je Willem II ostvario posljednju gostujuću pobjedu u Eredivisie, međutim, večeras se taj niz prekinuo na račun De Graafschapa. AZ je neodlučenim ishodom u Kerkradeu protiv Rode svoj broj utakmica bez pobjede povećao na devet, Heerenveen našeg Danijela Pranjića je poražen kod Twentea, dok je Breda uvjerljivo nadigrala Spartu...

Kada god govorimo o negativnim serijama, ne možemo ne spomenuti Willem II koji je nakon 24 utakmice bez pobjede na gostovanjima ipak uspio doći do tri boda u Doetinchemu kod De Graafschapa rezultatom 2:1. Iako su domaćini poveli preko Finca Tarvajarvija, Poepon i Demouge donose veliko slavlje i nadu u osiguranje opstanka u elitnom društvu nizozemskog klupskog nogometa.

Iz kola u kolo o AZ-u se može pisati samo jedna rečenica: ni traga onoj momčadi koja se prošle sezone do zadnjeg kola borila za naslov prvaka Nizozemske. Ove sezone je realnost znatno drukčija i bolnija za klub iz Alkmaara vođen jedinstvenim Louisom van Gaalom, nekada trenerom slavne Barce. U današnjem malom derbiju sredine ljestvice, ako uopće takvo nešto postoji, van Gaalovi podanici su krenuli put Kerkradea u nastojanju da se crna serija od osam utakmica bez pobjede prekine.

No, veznjak Walter Janssen je već u trećoj minuti doveo svoju momčad u vodstvo, da bi Nijemac koji je 2006. bio na posudbi u Rodi Simon Cziommer izjednačio u 80. minuti i tako spasio sebe i suigrače od još jedne blamaže.

Tvrdu utakmicu su 77 minuta igrali Twente i Heerenveen na Arke stadionu prije negoli je Youssouf Hersi postigao svoj drugi pogodak sezone vrijedan tri boda i sedme pozicije na ljestvici. Za goste koji već četvrtu utakmicu ne dolaze do pobjede je Danijel Pranjić odigrao cijelu utakmicu.

Sigurnom i čistom pobjedom protiv Sparte kod kuće od 3:0, Breda je osvojila i 50. bod, isto koliko ima i drugoplasirani Ajax koji svoju utakmicu igra sutra. Spartinog golmana su u mrežu po loptu poslali dvaput Anthony Lurling i jednom Csaba Feher.

Eredivisie, 27. kolo: NAC Breda – Sparta Rotterdam 3:0, Roda – AZ 1:1, De Graafschap – Willem II 1:2, Twente – Heerenveen 1:0.