Zadar – FMP: Barać junak velikog pothvata

Sanja Čalić • utorak, 25.03.2008.

Još se jednom mlada momčad FMP-a pokazala izrazito neugodnim protivnikom Zadru koji se tijekom čitavog susreta mučio posebice s Ercegom, a iako su Zadrani u svojim redovima imali tek dva istinski raspoložena igrača, Baraća i Gečevskog, uspjeli su izboriti produžetak, a potom i ostvariti iznimno značajnu pobjedu (95:91)…

Pomalo uspavani ulazak u utakmicu Zadrana iskoristili su njihovi gosti koji su do treće minute već vodili 9:0 , no nakon što je trener Petrović pozvao minutu odmora, stvari su za Zadar krenule na bolje, te su domaći preko Gečevskog i Brewera do osme minute uvelike reducirali svoj zaostatak, a košem Baraća na kraju prve četvrtine i po prvi put poveli (17:15).

Slika 1 od 2.

Izostanak Stallwortha zbog ozljede donio je mnogo veću odgovornost kako Stipčeviću, tako i Baraću, a upravo je on, uz kapetana Gečevskog sjajno reagirao i održavao Zadrane u igri tijekom druge dionice te je serijom svojih poena u 18. minuti omogućio Zadru da napravi svoju dotad najveću prednost od šest poena (43:37). FMP, kojeg su nosili Erceg i Labović, uspio je ipak do odlaska na odmor vezanim poenima Jeremića i Protića to vodstvo smanjiti (43:41), te dodatno zaoštriti borbu.

Treća je četvrtina većim dijelom bila obilježena igrom koš za koš, nakon koje je tek u 27. minuti FMP serijom 7:1 uspio odmaknuti korak dalje, na plus šest, no sjajni Barać vratio je Zadar u igru najprije svojim poenom na kojeg se nadovezala Johnsonova trica, a potom i vrlo atraktivnim zakucavanjem (59:58), te je Zadar, unatoč tehničkoj pogrešci koju je dobila njegova klupa, u završnu dionicu ušao bez zaostatka (63:63).

Zadar je u završnoj četvrtini u nekoliko navrata imao mogućnost prelomiti utakmicu u svoju korist, no promašaji i izgubljene lopte u tom su ga spriječili, što je iskoristio FMP prešavši u vodstvo u 37. minuti (73:77) koje je svojom tricom potom smanjio Gečevski, što je bila uvertira u vrlo dramatičnu završnicu. Najprije je Johnson zbog pete osobne morao preseliti na klupu, a potom su Barać i Gečevski povezali dva promašaja.

Slika 2 od 3.

Barać je vrlo lako u jednom trenu svoju ulogu junaka mogao pretvoriti u onu tragičara, budući da je osim dva promašena slobodna bacanja izgubio loptu u trenutku kad je Zadar imao gotovo čitav napad prije kraja susreta pri rezultatu 76:78. No kako je koncentracija na liniji slobodnih bacanja opala i igračima FMP-a koji su bili vrlo blizu pobjede, u posljednjim se sekundama pri rezultatu 79:82 lopta pronašla u Baraćevim rukama koji je pogodivši vrlo tešku tricu produžio nadu Zadranima osiguravši produžetak (82:82).

Najučinkovitijem Zadrovom igraču u ovom dvoboju Pankraciju Baraću (39 poena, jedan skok, tri asistencije) koji je i u produžetku postigao dvije trice, priključio se i Brewer serijom od pet koševa koja je Zadar 40 sekundi prije isteka vremena dovela u prednost od sedam poena koja je bila nedostižna FMP-u (95:91). Jedini s dvoznamenkastim učinkom u redovima Zadra, osim Baraća, bio je Gečevski (26 poena, šest skokova), dok je najefikasniji gostujući igrač bio Erceg (27 poena, sedam skokova).

Uzvratni četvrtfinalni susret u Železniku, na koji Zadar putuje s teško ostvarenom prednošću od 1:0 na rasporedu je u četvrtak, 27. ožujka.

NLB liga, prva četvrtfinalna utakmica: Zadar – FMP 95:91