Mario sedmi, Sanja i Duje najbrži u polufinalima

Maja Giljanović • subota, 12.04.2008.

Mario Todorović osvojio je 7. mjesto na 50 metara delfin, Saša Imprić je postavio svoj osobni rekord na 100 mješovito, ali glavna su vijest još jednom naši svjetski rekorderi Duje Draganja i Sanja Jovanović...

21-godišnja je Dubrovkinja, naime, srušila rekord svjetskih prvenstava Njemice Janine Pietsch iz Šangaja 2006. i 29 stotinki bržim vremenom pobijedila u svojoj polufinalnoj utrci i to ispred trostruke svjetske prvakinje i dvostruke svjetske rekorderke ovdje u Manchesteru Kirsty Coventry (27.13).

26.71 (gotovo sekundu brže nego jutros, a pogođeniji ulazak u cilj ostavlja mjesta daljnjem kresanju rezultata) svjetske je prvakinje iz Debrecena lani (26.50) na koncu osiguralo brončanoj sa stotke četvrti startni blok, a pripaziti sutra valja i na Kineskinju Chang Gao koja se s 27.06 ugurala između Sanje i Zimbabveanke.

Potom je 25-godišnji Splićanin, svjetski prvak i rekorder u sprintu, ali bez svjetske medalje na stotki - u Berlinu 2002. broncu je dohvatio na Europskom prvenstvu - potvrdio sutrašnji pohod na ni-pet-ni-šest nego dva hrvatska svjetska naslova: član je zagrebačke Dubrave, naime, s 47.60 pobijedio u svojoj polufinalnoj utrci, a 74 stotinke brže vrijeme od jutrošnjeg dostajalo je za prvo mjesto i ukupno.

Filippo Magnini (47.77) kao glavna prijetnja je na koncu zauzeo treće jer drugo je iznenađujuće (47.66) dohvatio Alžirac Kebbab.

Novi je hrvatski rekorder, 20-godišnji Korčulanin - Todorović je jučer, naime, u kvalifikacijama (23.15) srušio rekord na 50 delfin Alekseja Puninskog - kao najmlađi među najbržih osam na svijetu (primjerice punih 18 godina Mark Foster je senior članu Zagrebačkog plivačkog saveza) s 23.23 osvojio na koncu sedmo mjesto.

Naslovom se, pak, nakon srebra na stotki okitio 32-godišnji Adam Pine (22.78), Breus je dohvatio srebro, Korotiškin broncu, a starina se Foster mora zadovoljiti petim mjestom.

22-godišnji Mladostaš Imprić, srebro na 200 s Europskog prvenstva u Debrecenu prošle godine, zauzeo je četvrto mjesto u svojoj polufinalnoj utrci (Liam Tancock je s 52.57 srušio europski rekord) na 100 mješovito, ali 54.15 i novi osobni rekord 38 stotinki bolji od prošle godine postavljenog u Mađarskoj nije donijelo finale.

Imprić je na koncu zauzeo 10. mjesto, a novi je svjetski rekord, okruglo 10. SP-a, postavio Ryan Lochte - 51.25 oborivši tri godine starih 51.52 Ryka Neethlinga.

8000 navijača razočarao je i Peter Marshall, svjetsko srebro 2002. i nekadašnji svjetski rekorder koji je s vremenom 23.49 na drugom mjestu (23.53) ostavio britansku uzdanicu na 50 metara leđno Liama Tancocka. Broncu je ispred aktualnog svjetskog rekordera i poslijepodne samo četvrtog Thomasa Ruppratha (23.65) dohvatio Australac Ashley Delaney.

Novi rekord svjetskih prvenstava u prvoj je utrci dana postavila Jessica Hardy: Amerikanka je 100 prsno isplivala za 1:04.22 ispred Australke Edmistone i Južnoafrikanke Van Biljon dok je Vukovarka s austrijskim pasošem kao druga najbolja Europljanka (iza Ruskinje Julije Efimove) zauzela šesto mjesto (1:06.09).

U posljednjoj pojedinačnoj disciplini dana svjetski je rekord, svoj treći u četiri dana postavila Kirsty Coventry. Četvrti je naslov prvenstva, naime, s 2:06.13 osvojila na 200 mješovito usput prebrisavši prastarih 2:07.79 Amerikanke Allison Wagner još iz Palma de Mallorce 1993. (gdje je inače naš Mićo Milošević na 50 delfin postao prvi Hrvat svjetski rekorder u povijesti).

Tucet svjetskih rekorda je, pak, zaokružila 4x100 slobodno štafeta Nizozemske u sastavu Schreuder, Heemskerk, Dekker i Veldhuis koje su za gotovo sekundu i pol srušile lanjskih, također Oranjea, 3:30.85 i na drugom mjestu odnosno trećem mjestu ostavile Australke i nove europske rekorderke Britanke.