Dobri i u porazu

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 21.04.2008.

Prvi proljetni poraz nogometaši iz Ulice pjesnika doživjeli su u Gradskome vrtu. Izostanci kapetana Dragana Stojkića i "šefa" obrane Safeta Nadarevića nisu bili toliki problem koliko neiskorištene šanse u prvome poluvremenu kada su "bijeli" nadigrali domaćine. Na nesreću Zagrebaša vratar Osijeka Marin Skender branio je vrhunski, a kada ne zabiješ najčešće primiš...

Usprkos porazu Pjesnici nisu podbacili, baš kao i poslije prve polufinalne utakmice u Maksimiru "bijeli" mogu biti zadovoljni jer su se borili doslovno do zadnjih sekundi susreta. Period nešto slabije igre dogodio im se početkom drugoga poluvremena, a upravo su to trenuci u kojima je Osijek došao do kaznenog udarca i poveo sa, ipak prevelikih, 2:0. "Bijela" obrana u nastavak je ušla potpuno dekoncentrirana i tek ih je pomoćni sudac spasio od potpune katastrofe u tom periodu. Libero Haris Mehmedagić neshvatljivo neoprezno igrao je rukom u vlastitom kaznenom prostoru, a već nekoliko minuta kasnije prekršaj Vedrana Ivankovića ipak je okarakteriziran kao najstroža kazna. I prvi pogodak Pjesnici su primili nakon individualnih pograšaka zadnje linije koja je bezuspješno pokušavala namjestiti offside zamku.

U prvome su poluvremenu Pjesnici imali terensku inicijativu i nametnuli tempo, no zadnju prepreku, vratara Osijeka, nisu uspijeli proći. Skender je u početnih dvadesetak minuta u posljednji tren, nekoliko puta, skidao udarce najboljem igraču Zagreba Senijadu Ibričiću, dok su izgledne prilike za pogodak propuštali još Marko Kartelo i Tomislav Labudović. I u tim je trenucima Skender bio koncentriraniji od igrača Zagreba. Tek kod kontre koju je povukao Mario Brkljača Skender nije morao reagirati. Zagrebov se veznjak u situaciji kada je sa tri svoja suigrača krenuo na trojicu Osječana umjesto na udarac odlučio na dodavanje. Kroz cijeli susret Zagrebašima se najviše može zamjeriti što nisu više pucali izvan 16 metara.

U proteklih nekoliko utakmica navikli smo na puno bolja izdanja desnog bočnog Mensura Mujdže i veznoga igrača Ivana Parlova. Niti jednom niti drugom ne može se zamjeriti ništa konkretno, ali oni mogu daleko bolje i više. I dok su njih dvojica imali i boljih izdanja zagrebova je desetka opet odigrala odličnih 90 minuta. Senijada Ibričića pravi je užitak gledati sa loptom. Na žalost Zagreba i njegovih navijača čini se da će u njegovoj igri moći "guštati" samo još nekoliko susreta. Dobru su utakmicu uz Ibričića odigrali i Mario Čutura i njegov imenjak Brkljača.

I dok je Ibričić i u Osijeku pokazao zašto je prvo ime kluba iz Kranjčevićeve ovoga proljeća drugi je napadač Josip Jurendić bio potpuno neprimjetan i nenadahnut. Jurendić je u subotu razočarao svojim nastupom, a njegova realizatorska kriza još uvijek traje. Mladi se napadač Zagreba ove sezone još nije upisao u listu strijelaca. S druge strane Miroslav Blažević povukao je pravi potez kada je u igru uveo Marka Grgića. Grgić je u igru Pjesnika unio dosta živosti, a dobru je igru okrunio svojim drugim pogotkom ovoga proljeća.

Na kraju susreta Blažević je ipak bio ljut na jednog od svojih igrača. Debitant Damir Džidić ušao je umjesto Mehmedagića i na osječkom se travnjaku nije snašao. U sudačkoj su nadoknadi Pjesnici krenuli po izjednačujući pogodak i bod i u trenu kada je trebalo loptu pogurati prema naprijed stoper "bijelih" povukao je neshvatljiv potez, vratio ju je svome vrataru Škoriću. Dovoljan razlog da se Blažević sa klupe sjuri prema samoj granici sa terenom i nakon posljednjeg sučevog zvižduka ozbiljnije porazgovara sa svojim nogometašem.

I nakon prvog ovogodišnjeg poraza "bijeli" nemaju razloga spuštati glavu, no u trenucima kada im nedostaju igrači poput Lovreka, Nadarevića i Stojkića realnost je ipak sredina HNL-a i poraz u Gradskome vrtu gdje nisu slavili već sezonama niti sa najjačim sastavom.

1Rijeka 715:1+1417
2Hajduk 712:5+717
3Dinamo 819:9+1016
4Varaždin 75:2+312