Portsmouth posrnuo kod kuće

Marin Vuković • nedjelja, 27.04.2008.

Momčad Portsmoutha otežala si je put do eventualnog osvajanja petog mjesta na ljestvici prvim domaćim porazom u 2008. godini, na Fratton Parku svladao ih je Blackburn. Definitivna potvrda putnika u Kup Uefe nije stigla niti nakon izravnog dvoboja Evertona i Aston Ville. Gosti iz Birminghama odnijeli su bod s Goodison Parka i konačnu odluku odgodili za završna dva kola.

Nakon što je tjednima najavljivao kako će odmoriti Niku Kranjčara, Harry Redknapp je to napokon i učinio. Od prve minute naš je reprezentativac ostao na klupi Portsmoutha, što se itekako osjetilo na njihovoj igri koja je u prvom dijelu izgledala sterilno i neopasno. Tek prije odlaska na odmor Mornari su stvorili nekoliko prilika, no u svlačionicu se otišlo istim rezultatom s početka utakmice.

Kranjčar je ipak ušao u igru već od prve minute nastavka i preciznim loptama u nekoliko navrata hranio svoje napadače, no mreža se zatresla na suprotnoj strani. U 74. minuti Roque Santa Cruz je odigrao lijepu kombinaciju s Jasonom Robertsom i potom 21. put ove sezone zatresao mrežu protivnika. Portsmouth je ovim porazom izgubio gotovo sve izglede za osvajanje petog mjesta, pa će za plasman u Kup Uefe morati slaviti u finalu FA kupa.

Everton je imao priliku pobjedom nad Aston Villom praktički osigurati peto mjesto i plasman u Kup Uefe, ali usprkos tomu što je dvaput vodio, oba je puta ispuštao prednost i bodovi su na kraju podijeljeni. Nakon pomalo siromašnog prvog poluvremena, sva četiri pogotka na utakmici pala su u drugih 45 minuta. U 55. minuti nakon udarca Phila Nevilla lopta je pogodila Martina Laursena, poprilično promijenila smjer i završila iza leđa Scotta Carsona.

Nakon puno uzbuđenja pred jednim i drugim vratima Villa je napokon izjednačila deset minuta prije kraja pogotkom Gabriela Agbonlahora, no samo četiri minute kasnije Joseph Yobo iz prekrasnog voleja vraća prednost Evertonu. Veselje na Goodison Parku trajalo je tek šezdesetak sekundi, a tada je John Carew na ubačaj Garetha Barryja glavom postavio konačnih 2:2.

Derby County i Arsenal zaključit će 36. kolo Premiershipa utakmicom koja se igra u ponedjeljak u 21 sat na Pride Parku.