Šampionsko izdanje Uniteda, Fulham se spašava

Marin Vuković • subota, 03.05.2008.

Usprkos činjenici da je više od jednog poluvremena igrao s deset igrača, Manchester United je u sjajnom izdanju uvjerljivo svladao West Ham i napravio velik korak prema obrani naslova prvaka. Velik posao napravio je i Fulham pobjegavši iz zone ispadanja pobjedom nad Birminghamom, dok je Portsmouth na gostovanju u Middlesbroughu upisao novi poraz.

Nade Chelseaja kako će West Ham nastaviti pobjednički niz nad Crvenim vragovima rasplinule su se već u trećoj minuti utakmice kada je Cristiano Ronaldo samostalno izdrađenom akcijom svladao gostujućeg vratara i doveo United u vodstvo od 1:0. Samo dvadesetak minuta kasnije Portugalac je ponovno u središtu pozornosti, dočekao je ubačaj Owena Hargreavesa i s(p)retno skrenuo loptu u mrežu po 40. put ove sezone.

Ovacije Ronaldu nisu se ni stišale, a semafor je već pokazivao visokih 3:0, ovaj put zahvaljujući remek djelu Carlosa Teveza. Argentinac je potegnuo s preko 30 metara i proparao mrežu Roberta Greena. Na majstoriju Teveza ubrzo je, već u 28. minuti uzvratio Dean Ashton smanjivši prednost Uniteda na 3:1 prekrasnim škaricama zbog čega je zaradio i pljesak prepunog Old Trafforda.

Sedam minuta prije odmora Unitedu je posao otežao nepromišljen potez Nanija, koji se sukobio s Lucasom Neillom, udario ga glavom i zaradio crveni karton. Čekićari ipak nisu kapitalizirali brojčanu nadmoć, u nastavku utakmice vidjeli smo još jedan pogodak, ali i taj je završio u mreži Roberta Greena. Za konačnih 4:1 pogodio je Michael Carrick.

United sada ima tri boda prednosti ispred Chelseaja i sa zanimanjem će popratiti dvoboj Grantove momčadi s Newcastleom, koji je na rasporedu u ponedjeljak. Izađe li Newcastle iz te utakmice kao pobjednik, Crveni vragovi već će u ponedjeljak moći otvoriti pobjednički šampanjac.

Što se borbe za opstanak u Premiershipu tiče, ogroman posao danas je napravio Fulham. Na svom Craven Cottageu svladali su Birmingham i tako ga preskočili na ljestvici, smjestivši se iznad zone ispadanja. Brian McBride je u 52. minuti doveo domaće u vodstvo, a minutu prije kraja utakmice tri boda potvrdio je Erik Nevland. Na ruku Fulhamu išao je i ishod dvoboja između Readinga i Tottenhama, kojeg su Spursi pogotkom Robbieja Keanea dobili s minimalnih 1:0 i tako svog domaćina gurnuli na klimavo 17. mjesto.

Niko Kranjčar odigrao je cijeli susret protiv Middlesbrougha kojeg je Portsmouth izgubio s 2:0 i domaćinu tako omogućio definitivno očuvanje prvoligaškog statusa. Chris Riggott je doveo Middlesbrough u vodstvo, a konačan rezultat postavio je Tuncay Sanli.

Aston Villa je porazom od Wigana svoje izglede da iduće sezone zaigra u Kupu Uefe svela na minimum. S dva pogotka u mreži domaćina gosti su i teoretski osigurali opstanak u Premier ligi, a za oba gola "krivac" je Antonio Valencia.

Derby County je u Blackburnu dobro započeo utakmicu i poveo u 19. minuti golom Kennyja Millera, ali su na svoj već dobro poznati način ispustili prednost i na kraju upisali uvjerljiv poraz. Krajem prvog dijela izjednačio je Roque Santa Cruz, a potom već početkom nastavka Jason Roberts donosi prednost Blackburnu. Još jedan pogodak dodao je Santa Cruz 13 minuta prije kraja, osiguravši tako Derby Countyju titulu najgoreg kluba u povijesti Premier lige.

Pogodak El Hadji Dioufa i autogol Daryla Murphyja bili su dovoljni za pobjedu Boltona nad Sunderlandom, čime je domaćin praktički osigurao opstanak. Od zone ispadanja Bolton sada dijele tri boda, ali i znatno bolja gol razlika od izravnih suparnika.

Premiership, 37. kolo, 03.05.2008.:
Manchester United - West Ham 4:1, Aston Villa - Wigan 0:2, Blackburn - Derby County 3:1, Fulham - Birmingham 2:0, Middlesbrough - Portsmouth 2:0, Reading - Tottenham 0:1, Bolton - Sunderland 2:0.