Hrvatska večer u Bundesligi

Petar Plevnik • utorak, 06.05.2008.

U prva četiri susreta 32. kola Bundeslige dominirali su Hrvati. Ivan Rakitić bio je dvostruki asistent i strijelac u pobjedi Schalkea u Bochumu, dok je Stiven Rivić svojim pogotkom donio vrijedan bod Energieju u Karlsruheu...

Do vrlo vrijedna tri boda koja ih drže u utrci za drugo mjesto i izravan plasman u Ligi prvaka na krilima sjajnog Ivana Rakitića stigao je Schalke. Momčad iz Gelsenkirchena, s Rakitićem od prve minute, gostovala je u Bochumu kod već duže vrijeme rasterećenog domaćina. Bochum je bolje ušao u susret, u četvrtoj minuti propustio sjajnu prigodu preko Dabrowskog, da bi kako se prvih 45 minuta bližilo kraju Schalke polako preuzeo inicijativu. Kruna bolje igre gostiju stigla je u 34. minuti kada Rakitić ubacuje za Asamoaha, a tamnoputi napadač glavom s pet metara donosi Schalkeu tri boda.

Ništa značajnije nije se događalo u nastavku susreta sve do 67. minute kada Altintop probija desnu stranu domaće obrane, šalje povratnu loptu za Rakitića, a hrvatski reprezentativac udarcem s 10-ak metara pogađa prazna vrata domaćina. Sjajnu večer hrvatski je veznjak potvrdio pet minuta prije kraja susreta kada Bordon koristi njegov ubačaj iz slobodnog udarca i glavom zabija za konačnih 0:3.

Najzanimljivije je bilo u Dortmundu, gdje je Borussia s 3:2 svladala Stuttgart i tako i teoretski riješila sve brige oko ostanka u ligi. Domaćini, u čijim redovima zbog povrede leđa nije bilo Mladena Petrića, dok je Robert Kovač odigrao svih 90 minuta, u vodstvo su stigli u 35. minuti preko Tinge.

Već u trećoj minuti nastavka Blaszczykowski ne koristi odličnu prigodu za vodstvo, što gosti kažnjavaju u 55. minuti kada Gomez na ubačaj Meire zabija za 1:1. Radost Švaba trajala je samo četiri minute, budući da već u 59. minuti Frei iz slobodnog udarca vraća Borussiju u vodstvo. Švicarac se u strijelce upisao i u 79. minuti, da bi poraz gostiju sedam minuta prije kraja svojim drugim pogotkom ublažio Gomez.

Bod(ove) spasa u Karlsruheu tražio je Energie, u čijim su redovima svih 90 minuta odradili Mario Cvitanović i Stiven Rivić, dok Kristijan Ipša nije bio ni na klupi. Nakon što su mreže mirovale u prvih 45. minuta, početak nastavka bolje otvaraju gosti, koji nakon točno sat vremena igre pogotkom Rivića s ruba 16-erca dolaze u vodstvo. Na odgovor domaćina čekalo se samo pet minuta; Hajnal je izveo slobodan udarac, a u gužvi pred vratima Tremmela najbolje se snalazi S.Buck i zabija za konačnih 1:1.

Potpuno drugačije raspoložene je u redovima Hanse, koja je novi uvjerljiv poraz doživjela u Hannoveru i sada ima pet velikih bodova zaostatka za lukom spasa. Da se gostima iz Rostocka loše piše u 19. je minuti najavio Balitsch, koji glavom posprema u mrežu ubačaj Štajnera. Ništa bolje vijesti za Hansu nije donio ni početak nastavka, budući da Rosenthal nakon samo dvije minute igre u drugom dijelu zabija za 2:0, da bi pobjedu Hannovera isti igrač potvrdio tri minute prije kraja susreta.

Bundesliga, 32. kolo, 6.5.2008.:
Karlsruhe - Energie 1:1, Bochum - Schalke 0:3, Borussia - Stuttgart 3:2, Hannover - Hansa 3:0.