Manchester United zadržao krunu

Marin Vuković • nedjelja, 11.05.2008.

Pogotkom Ryana Giggsa u završnici utakmice Manchester United je potvrdio pobjedu nad Wiganom i otklonio sve dvojbe oko osvajanja 17. naslova prvaka Engleske. Chelsea je do samoga kraja bio u igri za naslov, ali je Bolton uspio odnijeti bod sa Stamford Bridgea. Poznati su i svi putnici u niži rang natjecanja, u drugoj će ligi iduće sezone igrati Reading, Birmingham i Derby County.

Slika 1 od 1.

Manchester United je obranio naslov prvaka osvojen prošle sezone i po 17. put podigao trofej namijenjen najboljoj engleskoj momčadi. Do pobjede protiv Wigana stigli su pogocima Cristiana Ronalda i Ryana Giggsa, uz dosta nervoze i nesigurnog hoda. Ta je nervoza bila posebno vidljiva u početnim minutama, kada su Crveni vragovi stidljivo prijetili domaćinu i činilo se kako će u Wiganu teško do toliko potrebne pobjede.

Slika 2 od 2.

Kako je vrijeme odmicalo nervoza je nestajala i United je sve odlučnije krenuo po vodeći pogodak, a do njega je stigao na nepopularan način - s bijele točke. Emmerson Boyce je u 33. minuti u izglednoj prilici srušio Waynea Rooneya, a sudac Steve Bennett bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. Promašaj iz Barcelone Cristiano Ronaldo je ostavio iza sebe, sigurno izveo najstrožu kaznu i doveo United u vodstvo.

Slika 3 od 3.

Jedan pogodak često se zna pokazati nesigurnom prednošću, a takvu je prednost branitelj naslova imao do same završnice utakmice. Tek deset minuta prije kraja pitanje pobjednika posve je riješeno. Rooney je sjajno uposlio Ryana Giggsa, koji iz neposredne blizine gađa mrežu Wigana za konačnih 2:0. Slavlje među gostujućim navijačima moglo je započeti, a u Giggsovom pogotku ima i svojevrsne simbolike. Velški je veznjak, naime, danas igrao svoju 758. utakmicu za Manchester United, čime je izjednačio rekord Bobbyja Charltona, a u finalu Lige prvaka će ga i prestići.

Slika 4 od 5.

A finale Lige prvaka jedino je što je ostalo nogometašima Chelseaja koji nisu uspjeli svladati Bolton, izgubili su utrku za naslov, usput ostavši i bez kapetana Johna Terryja. Terry je naime u prvom poluvremenu iznesen s travnjaka s imobiliziranom rukom, a prve informacije govore kako se radi o iščašenju ili pak lomu ramena. Bilo kako bilo, iznad njegova je imena sada stavljen ogroman znak pitanja i neizvjesno je hoće li nastupiti u finalu Lige prvaka u Moskvi.

Slika 5 od 6.

Domaći su nogometaši inače ofenzivu prema vratima Boltona okrunili pogotkom tek u drugom poluvremenu, u 62. minuti na pravom se mjestu našao Andrij Ševčenko i odbijenu loptu pospremio u mrežu. Prednost londonske momčadi ipak se pokazala nebitnom, a kada je Manchester United postigao i drugi pogodak u Wiganu moral Grantovih izabranika posve je pao, te su u završnici primili i izjednačujući pogodak. Na 1:1 izjednačio je Kevin Davies i tako Unitedu omogućio i bodovnu prednost na završnoj ljestici Premier lige.

"Put do ovog naslova bio je težak", izjavio je nakon utakmice menadžer Uniteda Alex Ferguson. "Zadnja utakmica, igrali smo u gostima, ali ruku na srce odigrali smo veći dio utakmice vrlo dobro. Bilo je nervoze, govorio sam sam sebi 'samo da zabijemo drugi pogodak' i, naravno, zabio ga je najstariji igrač na travnjaku."

Neminovno pitanje bilo je i ono o mirovini, na što je legendarni trener Crvenih vragova odgovorio: "Recite mi, što bih ja bez svega ovoga?"

Vedran Ćorluka dugo će pamtiti gostovanje u Middlesbroughu, obrana čiji je dio bio i naš reprezentativac danas je "popila" ni više ni manje nego osam (8) pogodaka, a Sven Goran Eriksson je vjerojatno u posljednjoj utakmici na kormilu Manchester Cityja mogao samo promatrati potpuni krah svoje momčadi.

Iako su uoči ove utakmice igrači Cityja imali velike izglede za nastup u Kupu Uefe, na temelju vodećeg mjesta na fair-play ljestvici, danas su osim rezultatske katastrofe uspjeli i to dovesti u pitanje budući da je crveni karton zaradio Richard Dunne. Od njegova isključenja u 15. minuti za Manchester City je sve krenulo nizbrdo. Stewart Downing je jedanaesterac pretvorio u pogodak, a Alves do poluvremena povisio na 2:0. Još dva pogotka Alvesa i jedan Downinga u nastavku pokvarila su ionako loš dan Cityja, a mrežu gostiju zatresli su i Andy Johnson, Fabio Rochemback i Jeremie Aliadiere. Da pored imena Cityja ne ostane nula, pobrinuo se Elano tri minute prije kraja.

Niti drugi naš reprezentativac u Premier ligi danas nije slavio pobjedu, Portsmouth je na svom Fratton parku izgubio od Fulhama kojemu je današnja pobjeda bila daleko potrebnija. Momčad iz Londona pogotkom je Dannyja Murphyja iz 76. minute osigurala opstanak u Premiershipu i u niži rang natjecanja gurnula svoje rivale Reading i Birmingham.

Readingu nije pomogla niti visoka pobjeda nad Derby Countyjem od čak 4:0, dok će Eduardov krvnik Martin Taylor od iduće sezone noge lomiti u drugoj engleskoj ligi, budući da je Birmingham usprkos visokoj pobjedi nad Blackburnom od 4:1 svoju sezonu završio na pretposljednjem mjestu.

Svoj nastup u Kupu Uefe sljedeće sezone napokon je u posljednjem kolu osigurao Everton, kome je iz susreta s Newcastleom bio potreban samo bod. Kako ne bi bilo previše nervoze, osvojili su sva tri pobijedivši momčad Kevina Keegana s 3:1. U 28. minuti vodeći pogodak za domaćina postigao je Aiyegbeni Yakubu no Michael Owen već početkom nastavka poravnava na 1:1. U posljednjih 20 minuta pobjedu Evertonu donose Joleon Lescott i Yakubu pogotkom s bijele točke.

Aston Villa je tako ostala praznih ruku i bez Kupa Uefe, a na gostovanju kod West Hama uspjeli su izboriti tek bod iako su do 88. minute pogocima Younga i Barryja držali prednost od 2:1, kada je bod Čekićarima donio Dean Ashton.

U utakmicama lišenim bilo kakvog rezultatskog imperativa Arsenal i Liverpool su sezonu završili pobjedama. Topnici su na gostovanju svladali Sunderland pogotkom Thea Walcotta, dok je Liverpool bio bolji od budućeg kluba Luke Modrića i na White Hart Laneu proslavio pobjedu od 2:0. Nakon prvog poluvremena bez golova, u nastavku utakmice Andrij Voronjin je donio prednost Redsima, a pobjedu je potvrdio Fernando Torres svojim 24. premierligaškim pogotkom sezone.