Sve je moguće na Istoku

Petar Plevnik • ponedjeljak, 19.05.2008.

Iako su rezultatski gledano kolo prije kraja završetka Treće HNL Istok uzbuđenja dosegnula vrhunac, pitanje dvije prvoplasirane momčadi već je razriješeno za zelenim stolom, odlukom o licenciranju. U sjeni tog saznanja odigran je derbi u Retfali, gdje su bez pobjednika odigrali Grafičar Vodovod i Virovitica. Podjelu bodova iskoristilo je Suhopolje te pobjedom nad Olimpijom zasjelo na čelo ljestvice. Čudne su se stvari pak događale u Starim Mikanovcima...

Unatoč činjenici da su velik dio prvenstva proboravili na čelu trećeligaškog Istoka, nogometaši Grafičar Vodovoda proteklog su tjedna i službeno saznali ono što je i njima odavno jasno - da ne ispunjavaju uvjete za drugoligaško natjecanje. U sjeni te odluke u osječkoj je Retfali igran derbi do ovog kola vodećeg Grafičar Vodovoda i trećeplasirane Virovitice, koji je završen bez pobjednika. Domaćini su teško mogli poželjeti bolje otvaranje susreta, budući da je nakon nepune dvije minute igre Jerković doveo domaćine u vodstvo. U nastavku susreta gosti iz Virovitice zaigrali su bolje, no što su igralište u Retfali napustili neporaženi, osim očajno lošeg suca Rajkovića, ponajviše mogu zahvaliti domaćem vrataru Malovanu, koji je u 62. minuti početnički reagirao na udarac Belobrka.

Podjelom bodova u derbiju najviše se okoristilo Suhopolje, koje je minimalnom pobjedom nad Olimpijom preuzelo vodstvo na ljestvici. Iako su slavili tek s 1:0, domaćini su bili puno bolja momčad te gosti iz Osijeka mogu biti zadovoljni s tek jednim pogotkom u svojoj mreži. Tri boda domaćinima je donio Tomislav Pavličić pogotkom s bijele točke u 13. minuti susreta.

Iako lišen natjecateljskog značaja, najviše pozornosti privukao je lokalni derbi između Nedelišća i Čakoveca, koji je na igralištu u Dunjkovcu/Pretetinecu privukao čak 500 gledatelja. Domaćine je u 22. minuti u vodstvo doveo Golubić, da bi Treska u 35. vratio stvari na početak. Do potpunog preokreta Čakovčani dolaze u 69. minuti pogotkom Grabanta, no Nedelišće od poraza spašava Bujanić u 75. minuti pogotkom za konačnih 2:2.

Vrlo važnu pobjedu na gostovanju je upisala Mladost iz Cernika, koja je bila bolja od svog imenjaka iz Ždralova. Otpisani domaćini bolje su ušli u susret te preko Paveca u 12. minuti dolaze u vodstvo, da bi Žakić u 19. minuti izjednačio za goste. U nastavku susreta potpuna dominacija Cerničana, koji pogocima Medveda uz 54. te Papka u 81. i 89. minuti dolaze do uvjerljive pobjede.

Slabašnu nadu u ostanak u ligi za 90 završnih minuta produžio je Višnjevac, koji je na domaćem terenu u posljednjim trenucima susreta uspio svladati Graničar. Višnjevčani su u vodstvo stigli u posljednjoj minuti prvog dijela preko Rončevića, da bi Draganović u 61. minuti izjednačio za goste iz Županje. Ipak, domaćini su do sva tri boda stigli u posljednjoj minuti susreta, zahvaljujući precizno izvedenom 11-ercu Ižakovića.

Nikakve neizvjesnosti zato nije bilo u dvoboju Slobode i Koprivnice, kojeg su s 3:1 u svoju korist riješili gosti. Mrežu Varaždinaca već u sedmoj minuti načeo je Šimek, da bi početkom nastavka Liber vratio domaćine u igru. Neizvjesnost je trajala do 66. minute kada Vukonić vraća goste u vodstvo, da bi Filipović u 70. minuti potvrdio pobjedu Koprivnice.

Ako ne najkvalitetnija, onda svakako najčudnija bila je utakmica u Starim Mikanovcima, gdje je domaća Šokadija poražena od Slavije. Iako su gosti iz Pleternice nakon sat vremena igre imali uvjerljivo vodstvo od 4:1, domaći trener, nakon što je već napravio tri izmjene, iz neutvrđenih razloga iz igre vadi Ljubasa i ostavlja svoju momčad s igračem manje terenu. Da bi stvar bila bizarnija , domaćini su do kraja susreta s igračem manje ublažili poraz za konačnih 3:5.

Poput Slavije, bodove spasa na gostujućem terenu osvojili su i Križevčani. Križevčane je u Požegi u vodstvo u 49. minuti doveo Ivičić, da bi Slavoniju u igru vratio Prpić u 66. minuti. Tri boda gostima donio je pogodak Sabe u 78. minuti susreta.

Okršaj dva izravna konkurenta u borbi za izbjegavanje sedam najlošijih pozicija koje vode u niži rang natjecanja igran je u Đakovu, gdje su bodove podijelili domaća Croatia i Bjelovar. Goste je u šestoj minuti doveo Drlja, da bi konačan rezultat s bijele točke u posljednoj minuti prvog dijela za domaćine postavio Tančik.

Treća HNL Istok, 33. kolo, rezultati:
Nedelišće - Čakovec 2:2, Sloboda - Koprivnica 1:3, Grafičar Vodovod - Koprivnica 1:1, Suhopolje - Olimpija 1:0, Grafičar Vodovod - Virovitica 1:1, Višnjevac - Graničar 2:1, Mladost (Ž) - Mladost (C) 1:4, Slavonija - Križevci 1:2, Croatia - Bjelovar 1:1. Šokadija - Slavija 3:5.