Hrvacama derbi i naslov prvaka

Ivana Jurica • nedjelja, 25.05.2008.

Momčad Hrvaca u izravnom je dvoboju protiv konkurenta Junaka na njihovom terenu, kolo prije kraja, došla do pobjede (1:0) i titule prvaka, ali još je neizvjesno tko će od ta dva kluba u Drugu ligu. Neizvjesno je i na začelju gdje se nekoliko klubova bori za ostanak u Ligi …

Jedini remi vidjeli su gledatelji u Metkoviću gdje je domaći Neretvanac odigrao 1:1 s makarskim Zmajem. Domaćin je do vodstva došao u 14. minuti pogotkom Vučkovića. Stečenu prednost držao je do osam minuta prije kraja utakmice kad je za podjelu bodova pogodio Stojkić.

Stobrečki Primorac od domaćih se navijača oprostio pobjedom nad Dugopoljem (3:1). Gosti su poveli pogotkom Demarie u 8. minuti. Primorac 1929 izjednačava golom Josipa Serdarušića u 33. minuti. Tri minute poslije Serdarušić i drugi put šalje loptu iza leđa Aljinovića. Odličnu igru Serdarušić je okrunio i trećim golom u 85. minuti.

Uvjerljivu pobjedu upisao je i drugi Primorac, onaj biogradski protiv dubrovačkog GOŠK-a (3:0). U prvom poluvremenu mreže se nisu tresle. Crnjak je u 60. minuti svoju momčad doveo u vodstvo. U 79. minuti Jureško je udvostručio vodstvo svoje momčadi, a konačan rezultat postavio je Šarić u 90. minuti.

U susjedskom derbiju u Kaštelima gostujući GOŠK AC koji se bori za ostanak u Ligi bio je bolji od Vala s 2:1. Mladen Alajbeg doveo je GOŠK AC u vodstvo u 29. minuti. Domaćin je izjednačio u 58. pogotkom Igora Škorputa. Ali, pogodak za pobjedu i ostanak u igri za ostanak u Ligi djelo je ponovno Alajbega u 67. minuti.

Tijekom cijelog tjedna puno se govorilo o utakmici Junaka i Hrvaca. Hrvace su, u jednom trenutku, prijetile i bojkotom utakmice zbog toga što nisu dobili licencu za Drugu ligu (Sinjani su dobili licencu). Razum je na kraju prevladao, pa su ipak, kako i priliči sportašima, nastupili, i to u crnim dresovima. U prvom poluvremenu i jedni i drugi nisu pokazali puno, očito je da ih je važnost utakmice sputala. Ali u nastavku, uzbuđenja nije nedostajalo. Prvo su gosti ostali s igračem manje jer je Gabrilo isključen u 57. minuti zbog drugog žutog kartona. No, i s igračem manje Hrvace su u 70. minuti pogotkom Tina Lagatora došle do kapitalnih bodova. Sinjani nisu bili na visini zadatka, nisu pružili igru kakva se očekivala od momčadi koja se bori za naslov prvaka. No, bez obzira na to možda će ipak oni igrati dogodine u Drugoj ligi. Sigurno je da će se sljedećeg tjedna još dosta govoriti o licencama, jer Hrvace ne odustaju od svog nauma.

Sedam pogodaka vidjeli su gledatelji u Kaštel Sućurcu, u ogledu domaćeg Jadrana i Neretve (6:1). Već u prvom poluvremenu domaćin je imao tri pogotka prednosti. Elez ih je u 32. minuti doveo u vodstvo iz kaznenog udarca. Šarić je u 40. minuti povisio na 2:0, a pet minuta poslije J. Poljak na 3:0. U 53. minuti Zolota je i četvrtu loptu poslao iza leđa Bubala. Nakon sat vremena igra i peta je lopta odsjela u mreži Neretve: strijelac Gavranić. Počasni pogodak za goste postigao je Glavan u 70. minuti. Konačan rezultat svojim je drugim golom postavio Zolota dvije minute prije kraja utakmice.

Konavljanin je i u posljednjoj domaćoj utakmici ove sezone došao do pobjede: s 2:1 slavio je nad Velebitom. Šest minuta prije odlaska na odmor Benić je domaćine doveo u vodstvo. Dvije minute poslije Benkovčani su došli do izjednačenja: mrežu Blaževića pogodio je Vujević. Šest minuta prije kraja utakmice prvi strijelac Konavljanina Vlaho Radičević svojim je pogotkom sva tri boda donio svojoj momčadi.

Čak devet pogodaka palo je u susretu Uskoka i pločanskog Jadrana, a do vrlo važne pobjede došao je domaći Uskok (5:4). Nakon prvih 45 minuta domaćin je imao vodstvo od 3:0: strijelci su bili Čurić u 21. i 34., te Ćaleta u 44. minuti. Početkom nastavka, u 47. minuti, gosti smanjuju golom Barbira. Ali Goreta s bijele točke u 50. minuti povisuje na 4:1. U tri minute (56., 59.) Zoran Karamatić postiže dva gola i utakmicu vraća u vode neizvjesnosti. Vukušić je u 62. minuti pogodio za izjednačenje, ali da sva tri boda ostanu na Klisu pobrinuo se Goreta koji je sigurno realizirao i drugu najstrožu kaznu u 64. minuti.

Vrlo uvjerljivu gostujuću pobjedu zabilježila je unešićka Zagora u Omišu (0:5). Hrvoje Dujić u 15. je minuti prvu loptu poslao iza leđa Vukovića. Pet minuta poslije i Pletikosa se upisao u listu strijelaca. U 25. minuti već je bilo 3:0 za Zagoru: strijelac Emer. U drugom poluvremenu Unešićani su još dva puta pogodili mrežu domaćeg vratara – Šiklić 70. i 82 minuta.

III. HNL – jug, 33. kolo:
Neretvanac – Zmaj 1:1, Primorac 1929 – Dugopolje 3:1, Primorac (B) – GOŠK (D) 3:0, Val – GOŠK AC 1:2, Junak – Hrvace 0:1, Jadran (KS) – Neretva 6:1, Konavljanin – Velebit 2:1, Uskok – Jadran LP 5:4, Omiš – Zagora 0:5