Suhopolje u Drugu ligu, Virovitica u kvalifikacije

Petar Plevnik • ponedjeljak, 26.05.2008.

Nakon odigranog posljednjeg 34. kola Treće HNL Istok razriješene su sve nepoznanice. Naslov prvaka i izravan plasman u Drugu ligu osiguralo je Suhopolje, dok će zbog nedobivanja licence drugoplasiranog Grafičar Vodovoda svoju prigodu za drugoligaško društvo u kvalifikacijama tražiti trećeplasirana Virovitica. Uz već ranije otpisanu Slobodu, Slavoniju, Šokadiju, Mladost Ždralove i Čakovec, u četvrtoligaško društvo seli i Višnjevac, dok ostanak Bjelovara u Trećoj ligi ovisi o uspjehu Virovtice u kvalifikacijama...

Najviše uzbuđenje nudio je susret u Bjelovaru, gdje je istoimenom domaćinu za osiguranje ostanka u ligi bila potrebna pobjeda, dok je gostima iz Suhopolja za očuvanje prvog mjesta igrao i remi. Suhopoljci su bolje otvorili susret te su u 12. minuti preko Ibriksa stigli u vodstvo. U nastavak susreta bolje ulaze domaćini te već u petoj minuti nastavka pogotkom Pećara dolaze do izjednačenja. 10 minuta prije kraja susreta isti se igrač mogao proslaviti, no njegov pokušaj iz 11-erca odlazi pored vrata i tako omogućava Suhopolju da izbori izravan nastup u Drugoj ligi, dok će Bjelovarcima za ostanak u trećeligaškom društvo biti potreban uspjeh Virovitice u drugoligaškom društvu.

Unatoč trećem mjestu, u kvalifikacije za Drugu ligu će Virovitica, budući da drugoplasirani Grafičar Vodovod nije dobio licencu za viši stupanj natjecanja. Virovitičani su očekivano do vrha napunili mrežu otpisanih gostiju iz Ždralova, a u konačnih 7:0 posebno je raspoložen s četiri postignuta pogotka bio Ivica Ilievski, dva puta se u strijelce upisao Belobrk, a jednom Tahirović.

Najtužniji u cijeloj priči mogu biti nogometaši Grafičar Vodovoda, koji su usprkos drugom mjestu na ljestvici, zbog nedobivanja licence, ostali bez prigode da zaigraju u drugoligaškom društvu. Limunčići su posljednje kolo odradili u Križevcima, gdje su s istoimenim domaćinom odigrali bez pobjednika. Iako su zahvaljujući pogocima Marijana Vuke u sedmoj i 61. minuti dva puta bili u vodstvu, domaćini su pogocima Ivičića u 10. i S.Bukala u 70. minuti uspjeli doći do boda.

Očekivanu pobjedu vrijednu ostanka u ligi u Županji je upisao Graničar, s 3:0 svladavši otpisane goste iz Požege. Domaćini su već do odmora pogocima Lešića u 14. i Blagojevića u 31. vodili s 2:0, da bi još jednu sezonu trećeligaškog nogometa u Županji potvrdio Draganović pogotkom iz 11-erca u 73. minuti.

Usprkos vrlo lošoj proljetnoj polusezoni, trećeligaški status uspjeli su zadržati nogometaši Mladosti iz Cernika, koji su do spasonosnih bodova stigli domaćom pobjedom nad Nedelišćem. Već u prvoj minuti Barišić je doveo domaćine u vodstvo, a sve dvojbe oko pobjednika praktički su bile riješene nakon nešto više od pola sata igre, kada Bešlić iz 11-erca u 18. te Barišić u 32. minuti povisuju na 3:0. Za 4:0 u 69. minuti iz 11-erca zabija Đaković, da bi opuštanje domaćina iskorisitli Treska u 77. i Frančić u 84. minuti pogocima za konačnih 4:2.

Slavilo se i u Pleternici, gdje je domaća Slavija protiv posljednjeplasirane Slobode došla do tri boda vrijedna ostanka u ligi. 200-tinjak gledatelja moralo je strijepiti do 49. minute kada Budimir dovodi domaćine u vodstvo, da bi Davor Žafaranić u 59. i 72. te Renka u 83. minuti potvrdili uvjerljivu pobjedu Slavije.

Nogometaši nekadašnjeg prvoligaša, a od iduće sezone četvrtoligaša, Čakovca od svojih su se navijača i trećeligaškog natjecanja oprostili još jednim porazom. Do bodova spasa stigla je Croatia, a gosti iz Đakova u vodstvo su stigli već u šestoj minuti preko Prskala. Samo devet minuta kasnije Debelec izjednačuje za domaćine, da bi spas gostima u 33. minuti pogotkom s bijele točke donio Uzelac.

Od Treće se lige nakon dvije godine igranja oprostio i Višnjevac. Iako je odigrala odličnu polusezonu, momčad iz osječkog predgrađa nije mogla nadoknaditi katastrofalnu jesensku polusezonu, a potvrda toga stigla je u Koprivnici. Višnjevčani su do vodstva u Koprivnici stigli u 67. minuti preko Petrovića, da bi, kad već do spasa nisu mogli stigli gosti, domaćini pogotkom Ogrizovića iz 11-erca u 72. minuti došli do boda i ostanka u ligi.

Uvjerljivom pobjedom nad Šokadijom od svojih su se navijača oprostili nogometaši osječke Olimpije. Predvođene raspoloženim Ivanom Miličevićem, koji je u mrežu gostiju iz Starih Mikanovaca pospremio tri pogotka, Ljubičice su slavile s uvjerljivih 6:1, a u strijelce su se za Olimpiju još upisali Krstanović, Iličić i Bašić, dok je jedini pogodak gostiju djelo Šarčevića u 67. minuti.

Treća HNL Istok, 34. kolo, rezultati:
Slavija - Sloboda 4:0, Olimpija - Šokadija 6:1, Koprivnica - Višnjevac 1:1, Križevci - Grafičar Vodovod 2:2, Graničar - Slavonija 3:0, Mladost (C) - Nedelišće 4:2, Virovitica - Mladost (Ž) 7:0, Bjelovar - Suhopolje 1:1.