Grci 11., Makedoncima produžeci

Hrvoje Vuković, Vedran Babić • petak, 11.07.2008.

Konačni poredak reprezentacija na Europskom prvenstvu u Malagi se polako formira. U dvoboju za 11. mjesto Grci su očekivano pobijedili Slovačku s 14:8 i tako završili natjecanje na najnižoj poziciji od 1989., kada su također bili 11. Španjolska je s 9:7 nadigrala Rumunjsku te će se sutra s Makedonijom boriti za sedmo mjesto…

Premda su prije početka prvenstva sigurno priželjkivali bolji rezultat, igrači vođeni Talijanom Alessandrom Campagnom na kraju će se morati zadovoljiti (pre)skromnim 11. mjestom. Danas su ostvarili tek drugu pobjedu u Malagi, a zanimljivo je da su obje postignute protiv Slovačke. Još u prvom kolu bilo je 12:3 za Grčku, dok je današnji rezultat bio nešto manje uvjerljiviji. Slovaci su se solidno držali prvih 16 minuta, da bi Grci u nastavku povisili tempo na koji njihovi protivnici nisu imali odgovora.

Evo što je u svojoj posljednjoj izjavi na prvenstvu rekao Campagna: ''Dvoboj za 11. mjesto nije obično naš nivo, ali danas je to naša stvarnost. Poraz od Rusije nas je slomio i onemogućio nam bolji rezultat. Moramo raditi na mentalnoj snazi naših igrača, ali put od trnja do zvijezda nije dalek za nas. Iz tog razloga sam optimističan uoči Olimpijade koja se bliži.'' Šibenčanin za kormilom Slovačke, Ante Nakić, bio je kratak: ''Zadovoljan sam našom igrom danas, posebno u prve dvije četvrtine. Ipak, Grčka je zasluženo pobijedila.''

Europsko prvenstvo, razigravanje za 11. mjesto, 11. 7.: Grčka – Slovačka 14:8 (3:3, 2:1, 4:2, 5:2)

Rusija - Makedonija

Debitantska momčad Makedonije napravila je veliku stvar na ovom Europskom prvenstvu. Naime, u borbi za plasman od sedmog do desetog mjesta Makedonci su tijesno svladali neiskusnu Rusiju i tako osigurali sutrašnju utakmicu za sedmo mjesto, dok će se Rusi boriti za deveto. Dobrom igrom Makedonija je na poluvremenu došla do vodstva od dva razlike, da bi potom u nastavku imala i tri gola prednosti, no uporni Rusi vratili su se u utakmicu i golom u posljednjim trenucima izborili produžetke. Ipak, snage za potpuni preokret nisu imali i Makedonci su upisali drugu pobjedu na turniru slavivši sa 11:13.

"Nakon pobjede protiv Grčke, neki naši igrači očito su mislili kako mogu do novih slavlja i bez previše truda, no ne ide to tako. Napravili smo previše grešaka u obrani, a niti naš vratar nije imao svoj dan", požalio se ruski izbornik Vjačeslav Sobčenko. Njegov kolega na suprotnoj strani, Ljubiša Mečkić bio je zadovoljan igrom svoje momčadi: "Mi smo mala zemlja od možda dva milijuna ljudi i svi su danas navijali za nas. Danas smo igrali za njih i samim time što smo izborili utakmicu za sedmo mjesto napravili smo veliku stvar".

Europsko prvenstvo, razigravanje od 7. do 10. mjesta, 11.7.:
Rusija - Makedonija 11:13 produžeci (2:3, 2:3, 2:2, 4:2, 0:1, 1:2)

Rumunjska - Španjolska

Brončani iz Beograda prije dvije godine nisu uspjeli svom narodu pružiti novi, treći veliki uspjeh španjolskog športa u vrlo kratkom periodu. Nakon Furija u Beču, pa Nadala u Londonu, vaterpolisti su ipak podbacili. Iako nemaju dobru momčad kao 2006., razigravanje za niža mjesta ipak će ostaviti gorak okus u ustima domaćina. Reprezentacija Rumunjske zaprijetila je tek u drugom poluvremenu, ali za nešto ozbiljnije tada je već bilo prekasno. Najučinkovitiji kod pobjednika bio je Marc Minguel s tri pogotka.

Izbornik Španjolske, Rafael Aguilar, svjestan je da njegovi izabranici nisu očekivali ovakav konačan rasplet: ’’Ne borimo se za medalje kao na prijašnjim natjecanjima već samo za sedmo mjesto. Ako se mislimo vratiti u vrh, moramo popraviti napad.’’

Europsko prvenstvo, razigravanje od 5. do 12. mjesta, 11. 7.: Rumunjska – Španjolska 7:9 (2:3, 1:3, 1:1, 3:2)