Talijani u problemima

Ivor Krapac, Ivana Spahija, Tea Lokas • utorak, 12.08.2008.

Na startu drugog kola natjecanja u vaterpolu uspješne su po očekivanju bile reprezentacije Crne Gore i Španjolske. Crnogorci su Kanađane učinili nevidljivima, dok su se Španjolci morali namučiti za konačan jedan pogodak prednosti nad australskim izabranicima. Reprezentativci Italije su nakon Hrvatske poraženi i od selekcije SAD-a, što ih stavlja u tešku situaciju u borbi za četvrtfinale...

Kanada - Crna Gora 0:12 (0:3, 0:4, 0:4, 0:1)

U prvoj utakmici drugog dana natjecanja u vaterpolu doslovno je igrala jedna reprezentacija. Europski su prvaci pregazili Kanađane neponovljivim rezultatom, 12:0. Savršen učinak crnogorskih vratara Radića i Šćepanovića (14/14) odnosno nikakav učinak kanadskih napadača (0/19) okosnica su prve utakmice drugog kola skupine A. Kako ne možemo govoriti o pogocima, najviše pokušaja (promašaja) imao je Aaron Feltham, koji je uspio čak dva puta promašiti s pet metara.

S druge, vaterpolske strane bazena, najviše su pogodaka ostvarili Vukčević, Janović i Gojković, svaki sa solidnim doprinosom od dva gola. Ni kanadski čuvari mreže nisu imali ogroman postotak obranjenih udaraca, no barem su imali nekakvu statistiku (25%).

Španjolska - Australija 9:8 (4:0, 2:4, 2:2, 1:2)

Nakon golijade Crnogoraca, Španjolci nisu bili ni približno tako uvjerljivi u utakmici protiv Australaca. Europljani su pružili odličan start, u utakmicu su ušli s četiri pogotka u mreži australskog vratara, a nijednim primljenim. No, to je bilo sve od pravih Španjolaca. U nastavku je igra Pirinejaca vidljivo pala pa se i rezultat do poluvremena smanjio na 6:4.

Australci su dobro odigrali i posljednju dionicu susreta, no nedovoljno da bi nadoknadili početnu prednost španjolskih vaterpolista. Nevjerojatan je podatak da su obje momčadi uspjele tek jednom pogoditi s peterca, a imale su sveukupno 13 šansi. Sedam promašaja Španjolaca, pet Australaca.

Javier Garcia igrač je s najviše pogodaka (3) u susretu, a Španjolcu su se pridružili i australski vaterpolisti Whalan i Woods s dva pogotka u mreži Aguilara.

Italija - SAD 11:12 (1:2, 2:3, 4:3, 4:4)

Novi poraz upisali su reprezentativci Italije, nakon Hrvatske u prvom kolu, Talijane su nadigrali i Amerikanci u vrlo tijesnom susretu koji je završio rezultatom 11:12. Dva poraza u dvije utakmice stavlja Italiju u vrlo tešku poziciju te je Talijanima, da bi ostali u igri za završnicu, očajnički potrebna pobjeda u nadolazećem susretu protiv Kine. Sve osim pobjede moglo bi značiti talijanski oproštaj od utrke za odličjem.

Susret protiv Italije Amerikanci su otvorili vrlo dobro, nakon dvije odigrane četvrtine imali su prednost od 5:3, a u posljednjih su osam minuta imali Talijane na koljenima i veliko vodstvo od 12:9. Talijani su se golovima Sottanija i Feluga vratili na "pristojnih" 12:11, a minutu prije kraja američki vratar Moses obranio je odličan pokušaj Feluga i doveo SAD na korak do plasmana u četvrtfinale. Pobjedničku ekipu predvodili su Jeffrey Powers s tri te Tony Azevedo s dva pogotka, a kod Talijana su po tri gola postigli Felugo i Valentino Gallo.

Grčka - Mađarska 6:17 (2:7, 2:2, 1:4, 1:4)

Mađari su, nakon remija s Crnom Gorom, odlučnije krenuli po obranu zlatnog odličja iz Atene, u drugom susretu upisali su prvu pobjedu deklasiravši reprezentaciju Grčke rezultatom 17:6. Sve je praktički bilo riješeno već nakon prve četvrtine kada su Mađari poveli sa 7:2, a malo su usporili ritam u drugoj četvrtini te su na odmor otišli pri 9:4. Drugo poluvrijeme predstavljalo je pucački trening za branitelje zlata, Mađari su Grcima "natrpali" još osam komada i furiozno jure prema završnici.

Grčki gol najviše je izbušio Peter Biroš, koji se četiri puta upisao u strijelce, a odličan je bio i Tibor Benedek s tri postignuta pogotka. Grčko bljedilo malo je osvjetlao Anastasios Schizas sa svoja dva postignuta pogotka.

Njemačka - Kina 6:5 (0:2, 5:2, 0:0, 1:1)

U posljednjoj utakmici drugog kola skupine B Nijemci su teže od očekivanog izašli na kraj s domaćom reprezentacijom. Njemačka je slavila sa 6:5, a odlučujući pogodak zabio je Thomas Schertwitis četiri minute i 20 sekundi do kraja. Nakon toga više nije bilo golova na bilo kojoj strani.

Nijemci su odlučujuću prednost izgradili u drugoj četvrtini koju su, nakon zaostatka od 2:0 nakon prvih osam minuta, dobili s 5:2. Marko Savić i Thomas Schertwitis vodili su ih s po dva pogotka, dok je Lijun Yu zabio dva za Kineze. Weiging Ge ubilježio je 11 obrana.