Italija šokirana, Brazil prošao

Zoran Zdelar • subota, 16.08.2008.

Poznata su prva dva polufinalista na nogometnom turniru na Olimpijskim igrama. Belgija i Brazil su si vrlo teško osigurali najmanje borbu za broncu...

Italija – Belgija 2:3

Talijani su vrlo vjerojatno šokirani nakon što su ih belgijski nogometaši spriječili da se plasiraju u polufinale Olimpijskih igara, no bilo bi nepravedno reći da u ovom dvoboju nije bolji prošao dalje. Italija je stigla u vodstvo u 18. minuti, kada je precizan s bijele točke bio Rossi, a pritom i Vermaelen dobiva crveni karton. Činilo se da ovaj dvoboj može završiti samo pobjedom Italije, no nogomet je još jednom pokazao sve svoje čari.

Belgija je uspjela izjednačiti u 24. minuti zahvaljujući Dembeleu, a u samoj završnici prvog poluvremena stižu i u vodstvo nakon što je talijansku mrežu zatresao Mirallas. No, nije tu bio 'kraj' utakmici. Sudac je dosudio još jedan kazneni udarac za Italiju, a Rossi je ponovno precizan izvođač i u 74. minuti. Nije ipak dugo trajalo veselje Talijana, jer samo pet minuta kasnije Belgija stiže u novo vodstvo novim pogotkom Dembelea, a nešto malo kasnije i italija ostaje s deset igrača na terenu.

Brazil – Kamerun 2:0 (p)

Očekivalo se da će Brazil bez većih problema izboriti put u polufinale, ali kamerunski nogometaši odigrali su vrlo dobru utakmicu i pali su tek u produžetku utakmice, nakon što je regularnih 90 minuta ostalo obilježeno tek brojnim kartonima, a ne i golovima. Koliko su čvrsto Kamerunci igrali potvrđuje i crveni karton Baninga u 51. minuti te velik broj žutih kartona.

S obzirom da se mreža tijekom 90 minuta nije tresla, igrali su se produžetci u kojima su ipak uspješniji bili Brazilci. Južnoamerikanci su izborili prolaz u polufinale već u prvom produžetku. U 101. minuti Kamerun je najprije svladao Sobis, a zatim četiri minute kasnije i Marcelo za konačnih 2:0