Raštanima prva pobjeda, Dugopolju prvi poraz

Ivana Jurica • ponedjeljak, 25.08.2008.

Pretposljednjeg vikenda u kolovozu lopta je krenula s centra i na trećeligaškom jugu. Lanjski prvak Hrvace s minimalnih 1:0 pobijedio je novajliju u ligi Split, dok je drugi novajlija, momčad Raštana, na domaćem terenu s 3:1 pobijedila kaštelanski GOŠK. Gostujuće pobjede upisali su biogradski Primorac, Zmaj, dubrovački GOŠK i Velebit, dok se jedini remi dogodio u susretu Neretve i Zagore...

Jedan pogodak odlučio je pobjednika u srazu lanjskog prvaka Hrvaca i novog trećeligaša Splita. Nakon što je u prvom dijelu to bila utakmica ravnopravnih protivnika, domaćini su polako preuzimali inicijativu iz koje su i došli do pobjedničkog pogotka u 57. minuti. Udarcu Tea Tomića s male udaljenosti ispriječio se okvir gola, no onda je lopta pogodila u leđa gostujućeg vratara Zagorca i odbila se u mrežu. Zagorac je, unatoč tom pogotku, bio prvo ime Splićana, najzaslužniji je što se kući vraćaju sa samo jednim pogotkom u mreži.

Susret Neretve i Zagore završio je bez pogodaka, iako su Unešićani bili bliže pobjedi. Već u 5. minuti povratnik Ive Grgas–Grando opasno je pucao, ali su domaćini uspjeli spriječiti najgore za njih. Najbolju priliku domaćini su imali osam minuta kasnije, ali je vratar Knežević to obranio. U drugom poluvremenu momčad Harija Vukasa stvorila je još nekoliko prilika, ali nije uspjela zatresti mrežu domaćeg vratara Bubala.

Novi drugoligaš Raštane uvjerljivom je pobjedom krenuo u drugoligaškom društvu. Momčad Leopolda Burčula do prednosti je došla u 15. minuti pogotkom Ante Gospića. U četvrtoj minuti nastavka Goran Burčul udvostručio je vodstvo svoje momčadi. Sve je bilo riješeno kad je Souto u 55. pogodio za 3:0. Do kraja utakmice GOŠK KG je uspio postići tek počasni pogodak, mrežu Pedića pogodio je Jelić.

Jedan pogodak bio je dovoljan i momčadi Konavljanina da u domaćem susretu s Primorcem 1929 upiše sva tri boda. U prvom poluvremenu bilo je izjednačeno, no u nastavku su domaći nogometaši, nakon pogođena tri okvira gola, ipak uspjeli pogoditi mrežu Perice. Strijelac lijepog pogotka u 68. minuti bio je Duje Špalj.

Neretvanac je već u prvom kolu poražen na domaćem terenu, s Podvornice sva tri boda odnosi benkovački Velebit. Domaćini su poveli već u petoj minuti nakon što je Džafić s 14-15 metara naciljao gostujuću mrežu. Početkom nastavka Velebit izjednačuje: nakon kornera Šarlije lopta je došla do Klapana koji takvu priliku ne propušta realizirati. Pobjedu gostima donio je u 65. minuti Šarlija kad je s velike udaljenosti matirao domaćeg vratara. U posljednjim trenucima susreta gosti su imali i kazneni udarac, ali nisu ga realizirali, udarac Šarlije zaustavio je okvir gola.

Jedno od najvećih iznenađenja kola je poraz Dugopolja na domaćem terenu od dubrovačkog GOŠK-a. Iako su domaćini jedni od glavnih kandidata za najviša postolja, već u prvom kolu doživjeli su neugodno iznenađenje. Momčad Milana Petrovića do pogotka odluke stigla je u posljednjoj minuti prvog poluvremena preko Reze. Domaćini su imali više prilika za pogodak, ali niti jednu nisu uspjeli realizirati.

Gostujuću pobjedu upisao je i biogradski Primorac kod Vala. Momčad kojoj na klupi sjedi iskusni stručnjak Stanko Mršić do prednosti je došla u 17. minuti pogotkom Nikole Đire. U 35. minuti domaćini su tražili jedanaesterac nakon što je Brajković srušio Ivića u kaznenom prostoru, ali sudac Vrzić nije se oglasio. Gosti su svoju prednost povećali u 71. minuti pogotkom Antonija Mršića. Do kraja utakmice domaćin je uspio smanjiti preko Ivića.

U susretu dva Jadrana pobjedu od 3:0 upisao je domaći Jadran, onaj iz Kaštel Sućurca. Dvije minute prije odlaska na odmor mrežu gostiju prvi je načeo Gvozden. Početkom nastavka, u 51. minuti, Andrijašević je pogodio za 2:0, da bi konačan rezultat postavio Željko Elez tri minute prije kraja utakmice.

Najuvjerljiviju pobjedu kola, k tome još i u gostima, zabilježio je Zmaj u Omišu. U 19. minuti Josip Grubišić doveo je Makarane u vodstvo. U drugom poluvremenu Makarani su još tri lopte poslala iza leđa Vukovića. Bušelić je u 51. povisio na 2:0, da bi Čurić u 69. pogodio za 3:0. Konačan rezultat svojim drugim pogotkom postavio je Grubišić 12 minuta prije kraja utakmice.

3. HNL - jug, rezultati 1. kola:
Hrvace – Split 1:0, Neretva – Zagora 0:0, Raštane – GOŠK KG 3:1, Konavljanin – Primorac 1929 1:0, Neretvanac – Velebit 1:2, Dugopolje – GOŠK (D) 0:1, Val – Primorac (B) 1:2, Jadran KS – Jadran LP 3:0, Omiš – Zmaj 0:4.