Hrvatska - Engleska: Tvrd engleski "orah"

HRVATSKA - ENGLESKA 82:72 (18:16, 22:22, 18:17, 24:17)
Dvorana u Gospinom polju, 2000 gledatelja
Suci: G. Cicoria (ItA) i A. Roth (Aus)

HRVATSKA: Krstić 11, Sesar 18, Mršić 14, Marić, Vujčić 12, Kovačić 8, Marcelić 3, Vranković, Nicević, Mamić, Skelin 16.

ENGLESKA: Bucknall 24, Huggins 17, Betts 7, Hansell, Whyte 8, Williams 12, Baker, Herriman 4, Callender, Scantlebury.

Puna dvorana dočekala je hrvatsku košarkašku reprezentaciju očekujući u 9. kolu kvalifikacija za već osigurano EP u Turskoj 2001. godine, glatku i visoku pobjedu protiv Engleza kojima je košarka vrlo nisko na ljestvici popularnih sportova. Međutim tako nisu mislili Englezi koji su pružili jak otpor, uostalom nisu naši reprezentativci ni u Engleskoj lagano i jednostavno došli do pobjede, prisjetimo se bilo je 81:77 za Hrvatsku.

Nakon početnog vodstva Hrvatske, u četvrtoj minuti Englezi su imali vodstvo 12:6, da bi u sljedče dvije minute naši napravili 7:0 sa dvije ukradene lopte Krstića i jednom Sesara, te do kraja prve četvrtine očuvali minimalno vodstvo i završili je prednošću 18:16.

I u drugoj četvrtini Englezi nisu dopuštali našima da se previše odvoje, ali najviše je za to bila zaslužna loša igra Hrvatske u i ne učinkovit i nervozan napad, bez pravog šuta izvana od strane Sesara i Mršića. Na odmor se otišlo sa dva koša prednosti Hrvatske.

Nastvak je ponovo donio nervoznu i raztrzanu igru Petrovićevih izabranika iako je u četvrtoj minuti bilo jedanaest razlike u našu korist i činilo se kao da ćemo se odmaknuti, s nekoliko grešaka u napadu Englezi su ponovo stigli nadomak izjednačenju. Pred sam završetak četvrtine imali su gosti i priliku izjednačiti, ali je njihov centar Betts, inače igrač AEK-a, pogodio samo jedno bacanje, a Sesarovim solo prodorom u zadnjim sekundama Hrvatska je povećala na tri razlike, tako da je treća čertvrtina završila 58:55 u našu korist.

Početak zadnje četvrtine ponovo je Englezima donio vodstvo 61:60 pogotkom najboljeg engleskog igrača Bucknalla, koji je ukupno postigao 24 koša, od toga 3 trice i sa 36 provedenih minuta na terenu možda bio i najbolji igrač utakmice. Hrvatska se i nadalje mučila u napadu, ali je ipak pobijedila ponajviše zbog iskustva i privela utakmicu kraju rezultatom 82:72.

Među našim igračima najviše su na parketu proveli Josip Sesar 34 minute sa 18 koševa, samo dvije trice, ali i 5 izgubljenih lopti, te Veljko Mršić i Vladimir Krstić koji je sa 4 ukradene lopte, 11 pogodaka i tricom u zadnjim sekundama utakmice bio među boljim pojedincima iako je zaista teško u cijelosti nekoga istaknuti kao najboljeg. Gledatelji nisu baš zadovoljni igrom napustili dvoranu ove ne baš lijepe utakmice ,ali zasigurno korisne za izbornika Acu Petrovića, no ipak, na kraju se uvijek pamti samo rezultat i novi bodovi za odlazak na EP u Tursku u rujnu ove godine.

Nikola Vujčić, centar Hrvatske: "Mučili smo se cijelim tijekom utakmice sa žilavim Englezima, no prije ove utakmice smo imali samo jedan trening tako da nismo uspjeli uigrati neke varijante. Mislim da je u ovoj utakmici presudila upravo naša kvaliteta i iskustvo bez obzira na lošiju igru."

Aleksandar Petrović, izbornik Hrvatske: "Nismo zaista očekivali ovakvu englesku predstavu i čestitam im na tome. Moji igrači nisu nikako uspjevali ući u ritam gdje bi slomili protivnika dužim akcijama u napadu nego su nakon par dodavanja išli u realizaciju. Imali smo dosta izgubljenih lopti i previše smo puštali protivnika u njihovoj fazi napada tako da nismo uspijeli prelomiti utakmicu na deset razlike što je razlog našeg mučenja do kraja utakmice. Ovo nije na tragu nekih prijašnjih utakmica, ali mozda mi je i draže da je ovako završilo nego trideset razlike jer mogu uočiti nedostatke na vrijeme i ispraviti to do EP gdje će nadam se momčad biti kompletna sa Prkačinom, Giričekom i ostalima. Po meni ovo je najbolja Sesarova igra sezone i drago mi je da diže formu, a isto tako sam zadovoljan rolom nekih igrača, npr. Skelina koji je korektno odradio susret."

Što očekujete od EP-a ?

"Ovo će možda biti najjače prvenstvo do sada. Postoji osam reprezentacija koje zasigurno mogu, ako budu u pravoj formi, biti prvaci. Mi smo među tim momčadima, a i to prvenstvo će biti specifično po tome da se igra u rujnu za razliku od dosadašnjih koja su se odigravala u lipnju i koja bi se nadovezivala na nacionalna prvenstva. S kvalitetnim pripremama mislim da ne smijemo razočarati."

Laszlo Nemeth, izbornik Engleske: "Zaista smo se trudili biti u utakmici, željeli smo biti “big guys” i to nam je na trenutke i uspijevalo. Hrvatska je velika reprezentacija, jedan od favorita EP i želim vam sve najbolje u Turskoj. Košarka je u Engleskoj sporedni sport, kod nas nema baš previše interesa za nju, ali do prije tri godine bili smo vreća za napucavanje, u Moskvi i Ukrajni smo gubili sa pedeset razlike, a sada je evidentan napredak u našoj momčadi i ja sam zadovoljan tim što su moji momci pokazali večeras. Najveća je razlika u iskustvu, a to se pokazalo u trenucima kad je rezultat bio izjednačen ili kad smo imali minimalno vodstvo gdje moji igrači nisu uspjeli to zadržati i probati “ukrasti” ovu utakmicu. Domaćinima se zahvaljujem na odličnoj organizaciji i gostoljubivosti jer ovo je pravi raj za razliku od Latvije koja je za mene i igrače bila prava noćna mora što se tiče smještaja i cijelog boravka."

Roger Huggins, Engleska: "Bila je ovo teška utakmica, trudili smo se dati sve od sebe i mislim da nismo razočarali. Ja igram u Belgiji gdje igra dosta hrvatskih igrača tako da znam koliko vaši igrači znaju i koliko su dobri. Pokušali smo pobijediti i nismo bili daleko od toga kako to rezultat pokazuje, a najviše me veseli napredak i borbenost u našoj igri.