Ronaldo opet zabija, šestica Arsenala

Marin Vuković • utorak, 23.09.2008.

Treće kolo engleskog Carling Cupa nije donijelo velika iznenađenja, barem što se članova "velike četvorke" tiče, iako svakako iznenađuje eliminacija West Hama. Manchester United, Arsenal i Liverpool s više su ili manje poteškoća svladali svoje protivnike i plasirali se u osminu finala, a večer je osim sjajnog izdanja Topnika obilježila i ružna ozljeda Rodriga Possebona koja nas je ponovno podsjetila na ružan start Martina Taylora na Eduardu da Silvi.

Alex Ferguson uspio je za utakmicu protiv Middlesbrougha sastaviti početnu jedanaestoricu bez ijednog igrača koji je započeo nedjeljni sraz s Chelseajem, a po prvi put ove sezone od samog početka krenuo je i Cristiano Ronaldo. Portugalac je u 25. minuti bio najviši u skoku nakon kornera i svojim prvim pogotkom sezone donio je Unitedu prednost.

Middlesbrough je u nastavku utakmice zaigrao bolje i u 56. minuti lijepim volejem Johnsona došao do izjednačenja, ali su u 79. i 90. minuti dvije pogreške njihove obrane dale priliku prvo Ryanu Giggsu, a potom i Naniju da postave konačnih 3:1.

Moramo spomenuti i najružniji trenutak večeri, a to je zaista pogibeljan start Emmanuela Pogatetza nad mladim Brazilcem Rodrigom Possebonom, zbog kojeg je Middlesbrough u 66. minuti ostao s deset igrača. Nesretni Possebon na nosilima je iznesen s travnjaka nakon što mu se pomoć ukazivala čitavih desetak minuta, scene s Old Trafforda još su nas jednom podsjetile na kalvariju našeg Eduarda da Silve.

Usprkos tomu što je Arsene Wenger na travnjak poslao najmlađu momčad Arsenala u povijesti, svatko tko je gledao utakmicu protiv Sheffield Uniteda mogao je pomisliti da na Emiratesu igra najjači sastav Topnika. Londonska je momčad sa šest pogodaka u mreži rastavila Sheffield United na sastavne dijelove i još jednom odigrala sjajnu i za oko lijepu utakmicu.

Arsenal je u svakom poluvremenu postigao po tri pogotka, a svoj prvi hat-trick za Topnike upisao je Carlos Vela. Dva pogotka dodao je Nicklas Bendtner, a jednoga Jack Wilshire. Valja još jednom spomenuti kako je prosjek godina večerašnjeg početnog sastava Arsenala iznosio ni manje ni više nego 19.

Podosta izmijenjena momčad Liverpoola uz dosta je poteškoća svladala engleskog trećeligaša Crewe Alexandru. Premda je Daniel Agger donio ranu prednost domaćinu već u 15. minuti, deset minuta kasnije nakon kornera izjednačuje O'Connor. Tek u 58. minuti Anfield je mogao odahnuti, Lucas Leiva pogađa za konačnih 2:1.

Možda najveće iznenađenje večeri priredio je West Ham, koji je pod vodstvom novog trenera Gianfranca Zole posve neočekivano ispao od drugoligaša Watforda. Tragičar utakmice bio je Henry Mullins, koji je 20 minuta prije kraja utakmice poslao loptu u vlastitu mrežu.

Na pragu iznenađenja bio je i Northampton koji je do 86. minute vodio s 2:0 protiv premierligaša Sunderlanda, a potom prosuo prednost i dopustio Stokesu da s dva pogotka vrati momčad Roya Keanea u život. Nakon izvođenja jedanaesteraca Sunderland je bio uspješniji i izborio osminu finala.

Velški derbi između Swansea Cityja i Cardiff Cityja otišao je na stranu domaćina, pobjedu Swanseaju donio je slobodan udarac Jordija Gomeza u 57. minuti, uz malu pomoć živog zida koji je skrenuo loptu u mrežu Cardiffa. Poprilično iznenađenje priredio je pak četvrtoligaš Rotherham koji je s 3:1 iz daljnjeg natjecanja izbacio drugoligaša Southamptona.

U srijedu se igra još pet utakmica trećeg kola te zaostali susret drugog kola između Brightona & Hovea i Manchester Cityja. Nama najzanimljiviji bit će dvoboj Newcastlea i Tottenhama, dviju momčadi koje su najlošije ušle u novu sezonu i zauzimaju dva posljednja mjesta u Premiershipu. Očekuju nas još dva sraza premierligaša, Portsmouth dočekuje Chelsea, a Blackburn će ugostiti Everton.