Favoriti osigurali četvrtfinale

Antonija Pavlić • petak, 26.09.2008.

Odigrana su prva dva kola susreta po skupinama LIEBHERR Svjetskog prvenstva u Liegeu. Prva dva nositelja, Kinezi Hao Wang i Long Ma krenuli su pobjedama iako su imali dosta jake protivnike. Jedini nositelj koji je u prvom susretu podbacio bio je Danac Michael Maze no on nije imao nikakve šanse protiv mladog Long Maoa.

Skupina A
Hao Wang (Kina) - Schlager (Austrija) 4:2 (13:11, 9:11, 12:10, 11:3, 8:11, 11:8)
Chuang (Tajpeh) - Pradeeban (Kanada) 4:2 (8:11, 11:2, 6:11, 11:7, 11:5, 11:9.)
Hao Wang (Kina) - Chuang (Kineski Tajpeh) (12:10, 12:10, 11:9, 11:8)
Werner Schlager (Austrija) - Pradeeban (Kanada) 4:0 (11:9, 12:10, 11:4 i 11:8)

Prvi nositelj, a ujedno i prvi igrač svijeta, Hao Wang, uspješno je prošao prvu prepreku zvanu Werner Schlager. 35-godišnji bivši svjetski prvak je pružio solidan otpor prvom igraču svijeta, a posebno su se dojmljivima činila prva tri seta u kojima je Austrijanac dvaput poražen s minimalnih 13:11 i 12:10, a čak je uspio i osvojiti jedan set - 11:9. "Istrošio sam se na OI, više nisam pravi", rekao je Hao nakon pobjede.

U drugom susretu iste grupe, 205. igrač ITTF-ove ljestvice, Peter-Paul Pradeeban, pošteno je namučio 13. igrača svijeta, stolnotenisača iz Kineskog Tajpeha. Pradeeban je Chuangu probleme stvarao izrazitom silinom udarca. Tajpežanin je takvu vrstu problema riješio jednostavno - brzinom. Tada niti Pradeeban nije imao nikakve šanse. "Imao je više sreće u prvom setu, no u nastavku sam bio koncentriraniji, to je bio moj jedini problem.", misli Chuang.

U poslijepodnevnom, drugom kolu, Wang Hao je protiv Chuanga pokazao zašto je najbolji. Na prvi pogled s lakoćom, nije čak morao isukati sve impresivne poteze koji su ga doveli na stolnoteniski Olimp. Chuang se dobro držao u prva dva seta, konstantno je imao prednost od jednog ili dva poena, no u odlučujućim bi trenucima uvijek posrnuo. Nakon trećeg seta koji je izgubio u završnici, snage ni volje više nije bilo - Hong je meč mirno priveo kraju.

Werner Schlager je nakon početnog poraza od Wanga uspio pobijediti Kanađanina Pradeebanda, koji se previše potrošio pokušavajući doći do pobjede protiv Tajpežanina Chuanga. Austrijanac je bio bolji sa 11:9, 12:10, 11:4 i 11:8. Nakon dva kola tako skupinu A predvodi Hao Wang, a u igri su za prolaz u četvrtfinale ostali Werner Schlager i Chuang koji će u sutrašnjem međusobnom dvoboju odlučiti o putniku u četvrtzavršnicu.

Skupina B
Long Ma (Kina) - Michael Maze (Danska) 4:0 (11:3, 11:6, 11:3, 11:9)
Se Hyuk Joo (Koreja) - Trent Carter (Australija) 4:0 (11:9, 11:7, 11:3, 11:2)
Michael Maze (Danska) - Trent Carter (Australija) 4:0 (11:4, 11:5, 11:6, 11:5)
Long Ma (Kina) - Se Hyuk Joo (Koreja) (11:7, 11:7, 8:11, 9:11, 11:8, 8:11, 11:9)

I u grupi B stolnotenisači kao da su se dogovorili kojim će rezultatima završiti svoje susrete. Mladi 21-godišnji Long Ma, koji se službeno još nalazi na ITTF-ovoj listi U21 igrača, s lakoćom je nadigrao iskusnog Danca Michaela Mazea (4:0), ovdje postavljenog na 3. nositeljsku poziciju. Identičnim je rezultatom Se Hyuk Joo svladao 18-godišnjeg Trenta Cartera, podučivši ga dobroj stolnoteniskoj lekciji.

Pokušao je mladi Carter i u drugom svom meču dana osvojiti taj jedan bod koji bi mu sutra omogućio da se bori za prolaz u četvrtfinale, no nije išlo ni protiv Michaela Mazea, kojemu je ova pobjeda bila prijeko potrebna prevencija da ne bi već nakon prvog dana "izletio" iz kruga kandidata za visoku poziciju.

U posljednjem meču dana, izjednačenom dvoboju Long Maoa i Se Hyuk Jooa, prisebniji i koncentriraniji je bio za divno čudo, mlađi stolnotenisač s velikom perspektivom te je sa 11:9 u sedmom setu osigurao mjesto u četvrtfinalu.

Skupina C
Kreanga (Grčka) - Boll (Njemačka) 4:2 (11:7, 11:8, 14:12, 7:11, 7:11, 11:9)
Torio (Nigerija) - Gao (Singapur) 4:3 (8:11, 11:4, 10:12, 11:6, 11:8, 9:11, 11:5)
Boll (Njemačka) - Gao (Singapur) 4:1 (12:10, 11:7, 9:11, 11:7, 11:4)
Kreanga (Grčka) - Toriola (Nigerija) 4:2 (11:5, 5:11, 11:5, 11:6, 4:11, 6:11)

Prvi susreti grupe C ponudili su nešto više uzbuđenja. Odlične su mečeve odigrali Kalinikos Kreanga i Timo Boll, kao i Segun Toriola i Ning Gao - sva četvorica potvrdivši veliku formu. 35-godišnji Kreanga je pomalo i neočekivano pobijedio 27-godišnjeg Nijemca Tima Bolla, pobjednika SP-a od prije četiri godine, također odigranog u Liegeu. U najuzbudljivijem i najatraktivnijem meču prvog kola, Nigerijac Segun Toriola u susretu je punom peripetija s rezultatom 4:3 porazio Singapurca Ninga Gaoa, 12. igrača svijeta.

35-godišnji Grk porijeklom iz Rumunjske, Kalinikos Kreanga, dvama se pobjedama nad Timom Bollom i Segunom Toriolom prometnuo u neočekivanog prvaka skupine C, ali i najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela natjecanja. 18. igrač s ITTF-ove liste prvo je svladao 7. igrača svijeta, Tima Bolla, a zatim i puno slabijeg, ali vrlo opasnog Seguna Toriolu u susretu punom nevjerojatnih izmjena i preokreta, igre gotovo set-na-set.

Timo Boll je s druge strane, nadu u prolaz dalje održao živom zahvaljujući pobjedi nad Ning Gaom, 12. igračem svijeta sa 4:1 u setovima. Zanimljivo je to što je Boll u dosadašnja tri međusobna susreta slavio sva tri puta i to vrlo uvjerljivim rezultatima (4:2 i 4:0). Tradiciju je nastavio i u Belgiji.

Skupina D
Ryu (Koreja) - Ovtcharov (Njemačka) 4:0 (11:9, 11:7, 13:11, 11:6)
Li Ching (Hong Kong) - Saive (Belgija) 4:0 (11:5, 11:8, 11:6, 11:8)
Ryu (Koreja) - Li (Hong Kong) 4:3 (11:4, 11:7, 11:6, 5:11, 5:11, 11:13, 11:5)
Ovtcharov (Njemačka) - Saive (Belgija) 4:3 (12:10, 9:11, 11:6, 11:7, 9:11, 6:11)

U dvoboju dva veoma dobra igrača - Korejca Seung Min Ryua i odličnog 19-godišnjeg Nijemca Dmitrija Ovtcharova presudilo je iskustvo i nešto bolja forma ove sezone kod Koreanskog stolnotenisača, koji je susret dobio sa čistih 4:0. Ljubimac domaće publike, čovjek koji je u Liegeu odrastao, Jean-Michele Saive, razočarao je belgijsku publiku izgubivši praktički bez ispaljenog metka od 34-godišnjeg ali još uvijek u punoj formi, Li Chinga.

Dmitrij Ovtcharov se nakon početnog uvjerljivog poraza (4:0) uspio djelomično oporaviti i pobjedom protiv domaćeg Saivea povratiti priliku u prolaz među osam najboljih. Saive nije uspio naći dodatnu snagu pred domaćom publikom, te je izgubio svaku priliku za nastavkom natjecanja.

Seung Min Ryu je i protiv Li Chinga iz Hong Konga odigrao partiju na zavidnoj razini i pokazao da je unatoč godinama (34) s pravom još uvijek u svjetskom vrhu. Ryu je dobio tri seta za redom sa 11:4, 11:7 i 11:6, no Ching se vraća i sa dvaput po 5:11 stiže na samo set minusa. Sljedeći je set donio lavovsku borbu koja završava trijumfom Chinga iako je Ryu imao četiri meč lopte pri rezultatu 10:6. No, Koreanac se ni nakon toga nije predao, naprotiv, silovito je napao Chinga u odlučujućem setu i s uvjerljivih 11:5 odnio konačnu pobjedu.

Time je 26-godišnji 8. igrač svijeta osigurao nastup u četvrtfinalu bez obzira na ishod posljednjeg meča koji će sutra odigrati protiv Jean-Michel Saivea. Saive će pak u taj meč ući potpuno neopterećen budući da je današnjim porazima izgubio i teoretsku šansu za prolaz dalje. Za drugo mjesto koje vodi u četvrtfinale borit će se u međusobnom dvoboju Li Ching i Dmitrij Ovtcharov.