Dobre igre Hrvatica

Branimir Korać • četvrtak, 23.10.2008.

Hrvatske košarkašice koje nastupaju u Euroligi mogu biti zadovoljne svojim nastupima. Šibenčanke su upisale pobjedu na svom terenu protiv Francuskinja, a niti naše u ostalim klubovima nisu razočarale...

Skupina A

Već nakon drugog kola u skupini A, Bourges se profilira u favorita skupine. U ovom kolu slavio je u gostima kod Wisle 78:66 i jedina je neporažena ekipa u skupini. Do pobjede su stigle u posljednjih deset minuta koje su odigrale odlično i uzele pobjedu. Alessandra Santos ubacila je 18 poena uz šest skokova, Celine Dumerc dodala je po 11 poena i skokova, a naša reprezentativka Ana Lelas za 21 minutu ubacila je 12 poena uz dvije asistencije. U domaćem sastavu Chamique Holdsclow ubacila je 22 poena uz šest skokova.

Bešiktaš je u produžetku izvukao pobjedu protiv Pecsa 84:82. Pecs je imao priliku doći do pobjede u regularnom dijelu, ali pogreška Ivanyi u napadu nije im dozvolila da uopće završe napad. U produžetku su gošće u prve dvije minute stvorile višak od četiri poena, no nakon toga nisu više ubacile ništa iz igre. Devet sekundi prije kraja Somogyi je promašila polaganje za produžetak te Bešiktaš uspijeva slaviti. Laura Harper s 26 poena i 19 skokova bila je najbolja kod pobjednica, a u sastavu poraženih Anna Vajda ubacila je 27 poena uz 13 skokova dok je Graziane Coelho dodala 11 skokova.

Tricom Anke DeMondt sedam sekundi prije kraja susreta Halcon Avenida svladala je na svom parketu još uvijek bez pobjede Nadeždu 77:74. U posve izjednačenom susretu Veremeenko je pokušala sa sirenom izboriti barem produžetak, ali bila je neprecizna. Kod Halcona najbolja je bila Amerikanka Le'Coe Willingham s 21 poenom i devet skokova, a naša Petra Štampalija za 31 minutu ubacila je 12 poena uz sedam skokova. Kod gošći Olga Ovčarenko ubacila je 25 poena.

Euroliga, skupina A, drugo kolo:
Wisla Can-Pack - Bourges Basket 66:78, Besiktas Cola Turka - MiZo Pecs 2010 84:82 (74:74), Halcon Avenida - Nadežda 77:74.

Skupina B

Uz dosta muke Gambrinus iz Brna opravdao je ulogu favorita na gostovanju kod Lillea. Čehinje su slavila 67:63 u izjednačenom dvoboju koji su morale i mirnije privesti kraju. U završnici su imale plus 11, ali dozvolile su domaćim igračicama da u posljednjoj minuti zaprijete, no one na sreću po Gambrinus nisu imale dovoljno mirnoće. Kod Gambrinusa bolja od ostalih bila je Eva Viteckovab s 22 poena dok je domaći sastav predvodila Geraldine Robert sa 17 poena i 12 skokova.

Moskovski CSKA pokazao je svu svoju snagu i na gostovanju u Rigi. Domaća ekipa nije pružila dostojan otpor jakim gošćama koje su ih katastrofalno porazile 89:48. Rigi nije pomogla niti činjenica da su imale čak 20 napadačkih skokova i u tom segmentu bile su ravnopravne, šut im je bio katastrofalan i nisu imale šanse. Ann Wauters s 18 poena predvodila je gošće, a Essence Carson s 12 poena i pet skokova bila je najučinkovitija kod Rige.

Prije početka Eurolige, Venezia nije slovila za jednu od jačih ekipa, međutim u dva kola skupila je dvije glatke pobjede. U drugom kolu svladala je na svom parketu Sopron 70:59 zahvaljujući odličnoj posljednjoj četvrtini u kojoj su gošće limitirane na svega devet poena. Kod Talijanki Vanessa Hayden-Johnson ubacila je 23 poena uz devet skokova, a kod Soprona najistaknutija bila je Katalin Honti s 15 poena i pet skokova.

Euroliga, skupina B, drugo kolo:
ESB Lille Metropole - Gambrinus 63:67, TTT Riga - CSKA Moskva 48:89, Umana Reyer Venezia - MKB Euroleasing 70:59.

Skupina C

U izjednačenoj skupini C Prag je na svom parketu bez većih problema svladao jaku ekipu španjolskog Ros Casaresa. Pražanke su slavile 87:72 nadigravši gošće u drugom poluvremenu nakon što je prvih 20 minuta proteklo u izjednačenoj igri. Evanthia Maltsi s 29 poena predvodila je strijelce Pražanki, naša Sonja Kireta dodala je 13 poena i 15 skokova, a Lindsay Whalen uhvatila je 14 skokova. Kod gošći DeLisha Milton ubacila je 18 poena.

Skupina C, Euroliga, drugo kolo:
ZVVZ USK Prag - Ros Casares 87:72.

Skupina D

Košice nastavljaju s odličnim igrama u ovosezonskom izdanju Eurolige. U ovom kolu svladan je Fenerbahče sa 76:68 pred prepunom dvoranom. Turkinje su dvije minute prije kraja susreta imale minimalno vodstvo, ali onda kreće domaći uragan i Košice odnose pobjedu. Liron Cohen ubacila je 22 poena uz osam asistencija i pet skokova, a Linda Fröhlich dodala je 11 poena i 12 skokova. U gostujućem sastavu Nicole Powell ubacila je 16 poena uz pet skokova.

Spartak je upisao neočekivan poraz na gostovanju u Vilniusu. Domaće igračice igrale su izvrsnih 30 minuta i uoči završnice vodile su 59:39 i bilo je jasno kako će pobjeda ostati u Litvi. Ruskinje su u zadnjih deset minuta tek smanjile na konačnih minus osam. Najbolje u domaćem sastavu odigrala je Crystal Langhorne koja je ubacila 23 poena uz 12 skokova dok je kod gošći Sylvia Fowles ubacila 24 poena uz 11 skokova.

Beretta je upisala pobjedu protiv Montpelliera 81:76. Francuskinje će još pričekati na prvu ovosezonsku pobjedu, a u Schiu nisu bile posebno blizu bodovima. Domaća ekipa konstantno je bila u prednosti i mogla je slaviti i uvjerljivije. Najbolja u domaćem sastavu bila je Laura Macchi s 20 poena i pet skokova, a kod gošći Sheana Mosch s 20 poena.

Euroliga, skupina D, drugo kolo:
Broker Košice - Fenerbahče 76:68, TEO Vilnius - Spartak 72:64, Beretta Famila - Lattes Montpellier 81:76.