Petar Plevnik • subota, 15.11.2008.

Subotnji susreti 13. kola Bundeslige protekli su u znaku domaćina. Najviše razloga za zadovoljstvo ima Bayer, koji je pobjedom nad Schalkeom u Leverkusenu zadržao prvo mjesto. Priključak s vodećim Bayerom novom pobjedom zadržao je Hoffenheim, dok je HSV unatoč sjajnom pogotku Mladena Petrića poražen u Berlinu...

Ljepotica kola igrana je u Mannheimu, gdje je Hoffenheim nakon poraza od Herthe u Berlinu ugostio Wolfsburg. "Domaćini" su u vodstvo stigli u 23. minuti novim pogotkom prvog strijelca lige Ibiševića, da bi Wolfsburg do izjednačenja stigao samo četiri minute kasnije preko Grafitea. Hoffenheim u vodstvo prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca u 37. minuti vraća Carlos Eduardo, a sjajnih prvih 45 minuta zaključio je pogodak Džeke za 2:2 u 41. minuti.

Nešto mirniju igru ponudilo je drugih 45 minuta, a na pogodak se čekalo do 69. minute. Po treći put na susretu u prednost je stigao Hoffenheim, a u strijelce se ovaj put upisao Obasi, na asistenciju Salihovića, koji je samo tri minute prije ušao u igru. Do kraja susreta obje su momčadi imale nekoliko izglednih prigoda, no rezultat se nije mijenjao te je Hoffenheim tako upisao šestu pobjedu u sedam domaćih nastupa.

Zahvaljujući novoj pobjedi i boljoj gol razlici prvo mjesto na ljestvici očuvao je Bayer. Apotekari su na svojoj Bay Areni ugostili Schalke, slavivši s 2:1. Domaćini su u vodstvo stigli nakon točno pola sata igre zahvaljujući pogotku Kießlinga, a za još bolje vijesti za domaćine četiri minute prije odlaska na odmor pobrinuo se Helmes pogotkom za 2:0.

Nastavak susreta ponudio je nervoznu igru s obje strane, a kulminacija takve igre stigla je u 67. minuti kada Castro zarađuje drugi žuti karton i ostavlja domaćine s desetoricom. Sve što su gosti iz Gelsenkirchena do kraja susreta uspjeli napraviti s igračem više bio je počasni pogodak Kuranyija, iz očitog ali nedosuđenog zaleđa, u 85. minuti za konačnih 2:1. Ivan Rakitić proveo je svih 90 minuta na klupi za pričuve.

HSV pak nastavlja s igrama toplo-hladno. Dok na domaćem terenu momčad iz Hamburga bilježi samo pobjede, već s trećeg gostovanja za redom momčad Ivice Olića i Mladena Ptrića vraća se kući praznih ruku. Iako je HSV već u 12. minuti poveo u Berlinu prekrasnim pogotkom Mladena Petrića poluškaricama u padu, Hertha u nastavku dolazi do potpunog preokreta.

Tek što se u nastavku krenulo s centra, Chahed je ubacio s desne strane u 16-erac gostiju, a usamljeni Cicero s pet metara glavom poravnava rezultat. Nepune tri minute kasnije Hertha dolazi do potpunog preokreta. Ovaj put Nicu je probio desnu stranu, ubacio za Domovchiyskog, a bugarski napadač iz blizine pogađa za 2:1. Do kraja susreta Hertha je uspjela očuvati stečenu prednost, a vrijedi tek izdvojiti čak pet žutih kartona, od čega su dva dobili Mladen Petrić i Josip Šimunić, koji su zajedno s Ivicom Olićem odigrali svih 90 minuta.

Seriju od pet uzastopnih prvenstvenih pobjeda Bayern je prekinuo u Mönchengladbachu, iako je do 78. minute imao vodstvo od 2:0. Bavarci su u vodstvo stigli u 21. minuti nakon što Lahm probija lijevu stranu, a Toni na petercu zabija za 0:1. Još kada je Ribery u 65. minuti izborio i uspješno realizirao 11-erac, činilo se kako je Bayern nadomak nova tri boda. Ništa nije ukazivalo na povratak domaćina sve do 78. kada se Friend najbolje snalazi u 16-ercu Bayerna i glavom smanjuje na 1:2, da bi tri minute kasnije Bradley iskoristio nepažnju gostujuće obrane i neometan glavom s tri metra postavio konačnih 2:2.

Borussia je u Dortmundu ugostila Eintracht, momčad protiv koje je upisala najviše pobjeda u Bundesligi. Da gosti iz Frankfurta leže žuto-crnima pokazala je već peta minuta kada Subotić glavom u mrežu posprema ubačaj Hajnala. Mađarski je veznjak udvostručio prednost Borussije u 19. minuti, da bi furioznih pola sata domaćina pogotkom za 3:0 u 26. minuti okrunio Subotić, na gotovo identičan način kao kod prvog pogotka, ponovno na asistenciju Hajnala. Uvjerljivu pobjedu Borussije u 69. je minuti svojim prvijencem u žuto-crnom dresu potvrdio Santana. Robert Kovač zbog suspenzije nije konkurirao za sastav domaćina, dok je Krešo Ljubičić odigrao posljednjih osam minuta u redovima Eintrachta.

Tek drugu prvenstvenu pobjedu u 13. je kolu upisao Energie, svladavši u derbiju začelja minimalnim rezultatom Karlsruhe. Navijači u Cottbusu strijepili su sve do 80. minute kada Jelić, samo četiri minute nakon ulaska u igru, sjajnim pogotkom donosi domaćinima sva tri boda. Od 65. minute u redovima Energieja igrao je Stiven Rivić.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Stuttgartu, gdje je Arminia iznenađujuće, ali posve zasluženo, odnijela bod s Gottlieb Daimlera.