Amaury Leveaux rastura

Maja Giljanović • petak, 12.12.2008.

Svjetski prvak i svjetski rekorder na 50 metara Amaury Leveaux srušio je svjetski rekord i na 100 metara...

23-godišnji Mario Delač jutros je u kvalifikacijama na 100 metara slobodno isplivao svoj osobni rekord (48.11), a večeras je u prvoj polufinalnoj utrci plivajući za samo nijansicu sporije osvojio šesto mjesto. Tih njegovih 48.19 dostajalo je ukupno za 12. mjesto, a četvrtu je stazu u sutrašnjem finalu rezervirao Francuz Amaury Leveaux.

23-godišnji je Francuz nakon 75 metara ispred jednog Filippa Magninija vodio s čak duljinom tijela prednosti i za šest desetinki srušio svjetski rekord sunarodnjaka mu Alaina Bernarda iz Angersa oprije pet dana. Šesti svjetski rekord u Rijeci iznosi 45.12.

Fabien Gilot je drugi (46.07), a Magnini treći (46.37).

Naslov europske prvakinje na 100 metara slobodno osvojila je svjetska rekorderka na 50 metara Marleen Veldhuis. Olimpijska pobjednica i višestruka svjetska i europska prvakinja i u 25-metarskim i u olimpijskim bazenima, 29-godišnjakinja je plivala ispod 52 sekunde (51.95) i slavila ispred drugoplasirane Dankinje Jeanette Ottesen i druge Nizozemke s kojom je u Pekingu osvojila naslov u štafeti 4x100 slobodno Ranomi Kromowidjojo na trećem mjestu.